Rimkų šaltiniu naudojasi nemažai įvairaus amžiaus žmonių. Daugelis iš jų prie šaltinio atvažiuoja nuolat, kad šio vandens parsivežtų namo: vieni - gėlėms laistyti, kiti - gerti. Kai kurie tiki, kad šaltinio vanduo yra švaresnis ir sveikesnis jų organizmui.
Klubas "Mes galim" vykdo projektą "Šaltinėlis". Jo tikslas - suteikti žinių apie vandens sudėtį, kad žmonės patys galėtų nuspręsti, vartoti jį ar ne. Klubo prašymu AB "Klaipėdos vanduo" geriamojo vandens laboratorija nemokamai ištyrė šaltinio vandens cheminę ir biologinę sudėtį. Prie šaltinio atsirado informacinė lentelė su tyrimo rezultatais. Tai - jau antras tyrimas. Pirmasis buvo atliktas 2014 m. Taigi, atsirado jau galimybė palyginti vandens parametrų pokyčius.
Su Rimkų šaltinio vandens tyrimo rezultatais galite susipažinti čia
"Rodikliai neviršyti, išskyrus kietumą, kuris yra didesnis keturiomis šimtosiomis. Mūsų tikslas - parodyti žmonėms vandens sudėtį, nes pagal spalvą ir skonį nieko apie jį nepasakysi. Todėl ir organizavome tyrimus. Mes patys jį geriame", - sakė klubo pirmininkas Andrius Ignatjevas.
"Svarbiausia, ar vanduo atitinka standarto reikalavimus. Lygindama šaltinio vandens 2014-ųjų ir šiemetinius tyrimus negalėčiau pasakyti, kad kokie nors komponentai būtų ženkliai sumažėję ar padidėję. Vandens kietumas vadinamąją normą viršija keturiomis šimtosiomis. Vandens kietumas - tai kalcis plius magnis. Beje, medikai dabar pataria geriau gerti kietesnį nei minkštesnį vandenį. Tad šis rodiklis tikrai nėra blogas ir nėra per didelis", - sakė AB "Klaipėdos vanduo" geriamojo vandens laboratorijos vedėja Irena Getautienė.
Pasak laboratorijos vedėjos, Rimkų šaltinio vanduo yra "eilinis" ir kas nori, tas jį gali gerti.
"Tirdama šaltinio vandens cheminę sudėtį jo stebuklingų galių neįžvelgiau. Jame nėra nei žarninių, nei poliforminių bakterijų, nei lazdelių. Bet mes nežinome, iš kur tas vanduo ateina, ar tai tikrai šaltinis. Vanduo iš vandentiekio saugus tuo, kad mes nuolatos jį tikriname. Čiaupe vanduo neužsistovi, jis visą laiką yra bėgantis, jame nesusidaro bakterijų, neatsiranda pelėsis, jis nerūgsta. O dėl to šaltinio, nežinau. Gal kokio nors lietingo laikotarpio metu, tarkime, lapkritį, atsiranda ir bakterijų. Jis nėra nuolat stebimas", - sakė I. Getautienė.
"Iš principo yra geros kokybės"
Midona DAPKIENĖ, Aleksandro Stulginskio universiteto Vandens ūkio ir žemėtvarkos fakulteto docentė
Išanalizavusi pateiktus šaltinio tyrimų rezultatus galiu konstatuoti, kad iš principo vanduo yra geros kokybės. Ypač svarbu, kad nėra bakteriologinio užterštumo. Tad jį tikrai galite gerti. Permanganatinė oksidacija rodo šiek tiek organikos, bet tai sunku sukontroliuoti - gal tyrimo indas nebuvo labai švarus. Tačiau šis rodiklis tikrai nedidelis.
Vienintelis rodiklis, kuris nėra geras - nitratai. Šiais metais jų buvo mėginyje 12,1 mg/l, o 2014-aisiais - 5,87 mg/l. Nors norma suaugusiems yra iki 50 mg/l, tačiau vaikams - tik iki 10 mg/l. Taigi, šiuo metu jiems gerti tokį vandenį nėra gerai. Tačiau gera žinia yra tai, kad greičiausiai ši koncentracija netukus sumažės. Mat 2014 metais mėginys imtas sausį, kai žemė buvo įšalusi, o šiemet - kovą, kai daug kritulių, atlydys, ir vanduo filtruojasi iš aplinkinių teritorijų bei papildo požeminius vandenis. Manau, kad sausuoju periodu ši koncentracija vėl sumažės. Tačiau jei įtaką daro laukas, palijus vėl gali padidėti.
Rašyti komentarą