Šilutės uostas neišbrenda iš nuostolių

Šilutės uostas neišbrenda iš nuostolių

Už Europos Sąjungos (ES) milijonus iš esmės atnaujintą Šilutės mažųjų laivų uostą koncesijos pagrindu administruojančiai UAB "Šilutės vandens turizmo centras“ nieko gero nežada (bent kol kas) ir šis, prieš daugiau kaip mėnesį prasidėjęs navigacijos Lietuvos vidaus vandens keliais sezonas.

Investuota beveik 13 milijonų litų

Prieš ketvertą metų įgyvendinus iš ES fondų finansuojamą projektą (bendra projekto vertė – 12 916 232 Lt) Šilutės uoste buvo ne tik rekonstruota 100 vietų prieplauka (48 – iose vietose įrengtos geriamojo vandens ir elektros stotelės), bet ir sutvarkyta 4,7 ha teritorija, išvalyta ir vandens turizmui pritaikyta 5 km vandens kelio Šyšos upe.

Uoste įrengta 50 vietų automobilių ir 4 vietų autobusų stovėjimo aikštelė, pastatytas elingas su uosto administracinėmis ir buitinėmis patalpomis.

Vėliau jau koncesininko lėšomis uoste buvo įrengta mobili degalinė, atidaryta lauko kavinė.

Žodžiu, čia rasi viską, ko gali prireikti ruošiantis į kelionę laivu ar grįžus iš jos, kaip ir dera vienam moderniausių Lietuvos mažųjų laivų uostui.

Deja, ekonominės naudos iš šio pamario krašto perlo kol kas maža. Anaiptol, pirmieji trys navigacijos sezonai uostą administruojančiai bendrovei nešė tik nuostolius. Stebuklo nesitikima sulaukti ir šią vasarą.

Nuostoliai didėja

2011 m. plaukiojimo sezono metu UAB "Šilutės vandens turizmo centras“ su laivų savininkais buvo sudaręs 123 laivų švartavimosi ir stovėjimo paslaugų sutartis, uostą aplankė 89 svečių laivai iš užsienio šalių – Lenkijos, Vokietijos, Švedijos ir įvairių Lietuvos miestų. 15 laivų žiemą buvo saugomi elingo pastate. Pernai uoste surengti 7 viešieji renginiai: koncertai, šventės, lietuviškų filmų festivalis "Sidabrinės gervės naktys“.

Nors bendra metinė uosto apyvarta siekė apie 100 tūkst. litų, Šilutės vandens turizmo centras metus baigė su 38 tūkst. litų nuostoliu. 2010–aisiais jo būta maždaug 18 tūkst. litų mažesnio – nepilnai 20 tūkst. Lt.

Pasak UAB "Šilutės vandens turizmo centras" direktoriaus Rimgaudo Višinsko, uosto reikalai ne ką geriau klojasi ir šiemet.

"Kol kas viskas praeitų metų lygyje: išpirkta apie 70 procentų vietų, tačiau šiandien užpildyta tik apie pusė prieplaukos, – teigė R. Višinskas, – greičiausiai dėl palyginti prastų orų“.

Greitų prošvaisčių nesitiki

R. Višinsko manymu, bendriems ekonominiams uosto rodikliams neigiamą įtaką daro ekonominis sunkmetis, kurio pradžia maždaug sutapo (kokia likimo ironija!) su uosto rekonstrukcijos pabaiga.

"Valstybė, kai nesurenka mokesčių, juos didina. O mes negalime sau to leisti, nes padidinę laivų švartavimo ir laikymo įkainius iš karto prarastume dalį klientų, – teigė R. Višinskas. – Kai kils ekonomika, ir žmonės turės daugiau galimybių pirkti geresnius laivus ir daugiau jais plaukioti, tada ir mūsų uostas atsigaus“.

Tačiau greitų prošvaisčių R. Višinskas nesitiki.

"Koncesijos sutartis sudaryta 25 metams. Net ir pagerėjus ekonominei padėčiai Lietuvoje, prireiks ne vienų metų patirtiems nuostoliams padengti. Todėl, mano manymu, pelno iš uosto veiklos galima tikėtis uždirbti tik per paskutinius penkerius metus, – sakė Šilutės uostą prižiūrinčios bendrovės vadovas. – Bet aš dėl to nedejuoju. Svarbiausia, kad uostas veikia, ir žmonės čia turi darbą – uoste dirba 8 žmonės“.

Vien prieplaukos negana

R. Višinsko teigimu, Šilutės uostas dabar turi vienintelį privalumą – čia patogu ir saugu laikyti laivus. Deja, tam, kad kažkas norėtų į jį atplaukti, vien to negana.


"Norint, kad kažkas atplauktų, reikia išplėtoti Šilutėje turizmo infrastruktūrą, nes dabar beveik neturime ką parodyti atvykėliams, – įsitikinęs R. Višinskas. – Galbūt H. Šojaus dvaras, jeigu po remonto jame bus įrengta kokių nors įspūdingų ekspozicijų, taps tuo traukos objektu?..“

R. Višinskas neslepia, jog svarsto apie galimybę įrengti Šilutės uoste viešbutį vandens turistams. Tačiau, anot jo, kol kas tai tik atsargus mėginimas pažvelgti į uosto perspektyvą.

Pasigenda veiksmo

Pamario Magelanas kintiškis buriuotojas Andrius Varnas, kuris savo gamybos jachta "Ragainė II" apiplaukė aplink pasaulį ir per dvejus metus pabuvojo įvairiuose uostuose keliuose Žemės kontinentuose, pritaria nuomonei, kad Šilutės uosto geografinė padėtis – strategiškai gera. Tačiau, anot jo, Šilutei trūksta ne tik lankytinų objektų, bet ir uosto reklamos bei veiksmo, pavyzdžiui, įvairių laivų regatų ir kitokių renginių.

"Pavyzdžiui, pas mus, Mingėje, irgi buvo laikas, kai mažai kas užsukdavo į jachtų prieplauką. Užtat dabar, kai per sezoną rengiame net keturias regatas, negalime atsimušti norinčiųjų prisišvartuoti Minijos upės pakrantėje, prie mūsų klubo, jau nekalbant apie iš vandens turistų citadelės – Nidos pro šalį praplaukiančius laivus, – teigė A. Varnas. – Pavyzdžiui, šį sekmadienį mūsų klubo filmavimo kameros Minijos upėje užfiksavo beveik 300 įvairių laivų, nors dabar čia nėra ką pamatyti – vyksta naujų krantinių statybos. Tačiau vis tiek vienas kitas sustoja prie kavinės".

A. Varnas sakė esąs įsitikinęs, kad bent dalį visų tų laivų būtų galima nukreipti į Šilutės uostą, – tereikia sugalvoti būdą jiems prisivilioti.

"Šilutės ETA žinios"

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder