Viešuose tualetuose tupėsime pagal grafiką

Viešuose tualetuose tupėsime pagal grafiką

Vakar visame pasaulyje minėta Tarptautinė tualetų diena, į kurią galima žiūrėti ne tik su šypsena, bet ir su intencija atkreipti dėmesį į sanitarinę būklę, apleistus lauko tualetus.

Teigiama, kad net 40 proc. pasaulio gyventojų neturi standartinių sanitarinių patogumų. Pažvelgus į padėtį Klaipėdoje, džiaugtis taip pat nėra kuo - viešųjų tualetų tragiškai trūksta, esami netenkina, ką jau kalbėti apie apgailėtiną situaciją mūsų paplūdimiuose.

Minėta proga keliolika klaipėdiečių, susibūrę į iniciatyvinę grupę, vakar surengė ekskursiją po lankytinas miesto vietas ir tikrino, ar įmanoma pagal turistinį žemėlapį rasti viešuosius tualetus ir ar jie veikia.

Anot vienos iš ekskursijos dalyvių, veikė tualetas šalia Skulptūrų parko, tačiau prie senosios perkėlos viena kabina litą "prarijo", atmetė 10 centų, kita kabina veikė.

"Nuėjome į Klaipėdos turizmo ir informacijos centrą ir paklausėme, kur yra viešieji tualetai senamiestyje. Mums paaiškino, kad yra sudarytos sutartys su džiazo klubu "Kurpiai" ir kavine "Kavaledis". Tačiau "Kurpiuose" mums paaiškino, kad tokios paslaugos jie neteikia. Įdomiausia, kad tame pačiame informacijos centre sutikome ir latvius turistus, kurie taip pat teigė nežinantys, kur nueiti prispyrus reikalui", - pasakojo akcijos dalyvė.

Dar blogesnė situacija buvo II Melnragėje - čia stovintys konteineriniai tualetai neveikia. Be to, pastebėta, kad trūksta elementarių nuorodų mieste.

Brangus malonumas

Išties valdininkai gali pasidžiaugti tik tais dviem automatiniais mokamais lauko tualetais, kurie pastatyti prie Skulptūrų parko ir Žvejų gatvės pabaigoje, prie senosios perkėlos.

Beje, pastarasis kainavo 350 tūkst. litų, o esantis Kristijono Donelaičio gatvėje - 500 tūkst. litų.

Uostamiesčio savivaldybės administracijos Miesto tvarkymo skyriaus vedėja Irena Šakalienė net nustebo, kad apskritai yra tokia Tarptautinė tualetų diena.

"Taip, problema uostamiestyje dėl viešųjų tualetų egzistuoja. Tačiau yra juk du modernūs automatiniai tualetai. Jie neužšąla, šildomi, yra elektra, vanduo, patys išsiplauna. Tik gaila, kad visokie narkomanai bando juos sugadinti, plėšti manydami, kad ras daug pinigų, nors ten nėra jokių didelių sumų, paslauga kainuoja litą. Surinkti pinigai patenka į miesto biudžetą", - sakė ji.

Valdininkai nutarė imtis gudrybės ir perprogramuoti automatinius tualetus. Mat dabar juose galima būti, kiek nori, o tai duoda laiko plėšti. Kitas dalykas - gudruoliai, įmetę 1 litą, neuždaro iki galo durų ir bando naudotis tualetu keliese ir taip taupo pinigus.

"Bet tualeto sistema po kurio laiko pradeda veikti, tad sėdint ant klozeto ima po kojomis tekėti vanduo, mat visa patalpa yra išplaunama. Dabar manome, kad reikės užprogramuoti taip, kad po keliolikos minučių nuskambėtų garsinis signalas, perspėjantis, kad jau laikas išeiti, nes kitaip liksi visas šlapias", - idėjas atskleidė valdininkė.


Automatiniai tualetai veikia nuo 7 iki 22 val., nors parašyta, kad nuo 7 iki 24 val. Anot I. Šakalienės, jei žmogus į konteinerį įeis 21 val. 57 min., vėliau išeiti tikrai galės.

"Normaliame pasaulyje tokie tualetai veikia visą parą, bet pas mus siautėja vandalai. Jie gali apsiraminti, nes tualetai stebimi vaizdo kameromis. Vienas gudruolis, kiek žinau, jau nustatytas", - sakė ji.

Reikalai stringa

Savivaldybės administracijos Miesto tvarkymo skyriaus duomenimis, šiuo metu uostamiestyje pastatyta 30 biotualetų, po vieną konteinerinį (jie skiriasi nuo automatinių) tualetą kruizinių laivų terminale, Smiltynėje ir I Melnragėje.

Dar yra 13 stacionarių tualetų, dalis kurių arba apgailėtini, arba apskritai virtę vaiduokliais: pavyzdžiui, Skulptūrų parke ir Šaulių gatvėje priešais Lietuvininkų aikštę.

Savivaldybės administracijos Turto skyriaus vedėja Genovaitė Paulikienė teigė, kad Šaulių gatvėje esantį tualetą ketinama įtraukti į privatizuojamų objektų sąrašą, tačiau stringa dokumentų tvarkymas dėl objektui priskirto žemės sklypo. Skulptūrų parko "puošmena" greičiausiai ir toliau riogsos, nes ten tualetui apskritai nėra priskirtos žemės, dėl to nieko ir negalima daryti.

Anot I. Šakalienės, pagal 2005 m. miesto Tarybos patvirtintą tvarką uostamiestyje turėtų būti 107 viešieji tualetai.

"Buvo bandoma spręsti problemą suteikiant lengvatas senamiesčio kavinėms, kurios nemokamai leisdavo pasinaudoti tualetais. Tačiau šiais metais tokių buvo vos kelios. Išties centrinėje miesto dalyje, senamiestyje ir paplūdimiuose tualetų problema yra labai didelė. Reikėtų juos įrengti Tomo gatvėje, Šiaurės rage, skvere prie "Meridiano", kitose masiškai lankomose vietose. Svarstoma galimybė prašyti pinigų iš biudžeto bent jau vasarą nuomotis tualetus. Tokius, kokie buvo per tarptautinę regatą - konteinerius su galimybe nusiplauti rankas", - dėstė valdininkė.

"Situacija - nepatenkinama"

Janina ASADAUSKIENĖ, savivaldybės administracijos Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja
Tikrai nežinojau, kad yra tokia Tarptautinė tualetų diena. Prieš kurį laiką mūsų sanitarinė inspekcija atliko patikrinimą dėl viešųjų tualetų Klaipėdoje ir situacija išties yra nepatenkinama. Vienas dalykas - nėra informacijos apie juos. Kitas dalykas - tualetai, išskyrus kelis, yra labai nekokybiški. Gerai, kad yra prekybos centrai, kur žmonės gali pasinaudoti tualetais. O senamiestyje - didžiulė problema. Tie biotualetai nėra jau labai patrauklūs žmonėms. Galėtų pastatyti kelis normalius tualetus ir problema iš dalies būtų išspręsta. Paplūdimiuose, išskyrus I Melnragę, apskritai baisi situacija. Žmonės, neturėdami kitos išeities, eina atlikti gamtinius reikalus ir vedasi vaikus į kopas. Ką jiems daryti? Po to poilsiautojai piktinasi.

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder