„Brexit“ - pusės metų atostogos

„Brexit“ - pusės metų atostogos

Didžioji Britanija pritarė dar vienam „Brexit“ atidėjimui iki spalio 31 dienos. Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas vakar Briuselyje patvirtino, kad britų premjerė Teresa Mei (Theresa May) sutiko su ES pasiūlymu dėl pakartotinio skyrybų nukėlimo.

Anot D.Tusko, dabar veiksmų imtis turi Didžioji Britanija. „Per tą laiką įvykių eiga bus visiškai Jungtinės Karalystės rankose“, - sakė jis po specialaus ES viršūnių susitikimo.

Didžioji Britanija gali pritarti esamam „Brexit“ susitarimui, permąstyti savo strategiją ar atsisakyti planuojamo išstojimo iš ES, aiškino D.Tuskas. Tačiau suteikti šeši mėnesiai laiko esą negali būti paleisti vėjais.

Prieš tai likusios ES šalys susitarė dėl vėliausios „Brexit“ datos - spalio 31-osios. Tokiam ilgam termino atidėjimui pirmiausiai priešinosi Prancūzija. Jei parlamentas Londone pritars vyriausybės su ES išsiderėtai išstojimo sutarčiai, Didžioji Britanija iš ES galės išstoti ir anksčiau.

Birželį ES šalių lyderiai susitikime ketina kalbėti apie Didžiosios Britanijos pažangą „Brexit“ klausimu. Pradžioje „Brexit“ buvo planuotas kovo 29-ąją, tačiau ES šį terminą pratęsė iki balandžio 12 d. Jei dabar nebūtų priimtas sprendimas dėl skyrybų nukėlimo, šiandien greičiausiai būtų įvykęs chaotiškas „Brexit“ su dramatiškais padariniais ekonomikai ir daugeliui gyvenimo sričių.

Datos atidėjimas dabar susietas su aiškiomis sąlygomis. Britai gegužę turės dalyvauti Europos Parlamento rinkimuose. Be to, britų vyriausybė įsipareigoja nesikišti į ES sprendimų priėmimą ir jų neblokuoti. Tai, pavyzdžiui, gali būti svarbu skiriant kitą Europos Komisijos pirmininką ar derantis dėl 2021-2027 metų ES finansų.

Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataro, politikos apžvalgininko Audriaus Butkevičiaus komentaras:

Manau, kad ši problema yra sprendžiama ne laiko faktoriumi. Problema yra susijusi su aiškiu valdančiojo elito nepasirengimu išeiti iš ES, su to paties elito nepasiruošimu permąstyti savo naujas strategijas. „Brexit“ yra labiausiai neparuoštas politinis procesas iš visų, kuriuos aš stebėjau per paskutinius 30 metų. Taip yra todėl, kad šis procesas nebuvo inicijuotas pačių britų, jis yra jiems tarsi nukritęs ant galvos. Kaip jau esame ne kartą sakę, tai yra Didžiosios Britanijos priešų hibridinio karo operacija. Kol jie nepripažins, kad tiesiog gavo „dovanėlę“, kurios niekaip nesugeba nei išpakuoti, nei suvirškinti, tol neapibrėžtumo situacija tęsis. Britai jau dabar patyrė milžiniškus nuostolius, nors dar niekur neišėjo, o kiekviena blaškymosi ir neapsisprendimo diena tuos nuostolius tik didins.

Britams uždraudžiama dalyvauti svarbesnių sprendimų priėmime Bendrijos viduje, įskaitant ir ES valdžios formavimą, be to, britai bus priversti dalyvauti Europos parlamento rinkimuose. O tai reiškia, kad vėl formuosis mechanizmas, leidžiantis juos ilgiau išlaikyti visiškai „pakabintoje“ pozicijoje, neapibrėžtume, o tokios būsenos šalininkų atsiras pakankamai ir pačioje Britanijoje. Nes geras verslininkas išlošia ir iš akcijų kilimo, ir iš jų kritimo. Taigi, iš tokio neapibrėžtumo bei valstybinių nuostolių taip pat galima daryti didelius pinigus... Todėl nieko gero iš šios situacijos nesitikiu, tiesiog pasilieku iš šalies stebėti tolimesnių konvulsijų, kurias mes prognozavome dar prieš dvejus metus...

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder