JAV prezidento rinkimų paraštės

JAV prezidento rinkimų paraštės

Tik pasibaigus rinkimams į LR Seimą, į kurį kandidatavo ir klaipėdietė Jurgita CHOROMANSKYTĖ, ji išskrido į Vašingtoną dalyvauti JAV prezidento rinkimuose.

Apie šią kelionę sužinojęs VE.lt portalas klaipėdietės paprašė pasidalinti įspūdžiais iš rinkimine karštine "sergančių" Jungtinių Amerikos Valstijų. Šiandien VE.lt pasiekė pirmasis jos laiškas.

Jurgita Choromanskytė:"Susirgau sunkia "rinkimito" forma"

Po rinkimų Lietuvoje bičiuliai man diagnozavo sunkią "rinkimito" formą: ši liga be visų kitų sindromų, turi panašumų su, pavyzdžiui, alkoholizmu ar narkomanija - negali taip imti ir visiškai nutraukti rinkimus...

Na, bent jau mano atveju. Kad tas nutraukimas būtų ne toks skausmingas, nusibasčiau į JAV bent kelias dienas dar rinkimų nuotaikomis pagyventi. Ir man visai neblogai sekasi. Vakar – diena Barako Obamos štabe: kelių valandų orientacija, pažintis su dviem septyniasdešimtmečiais (dirbome vienoje komandoje), ir pusė dienos praleistos, vaikštant po namus ir kviečiant Virginijos valstijos vienos apylinkės gyventojus eiti ir antradienį perrinkti prezidentą Obamą dar ketveriems metams.

Šiandien – diena Mito Romnio štabe: Fairfax, Virginijos valstijoje dalyvausiu didžiausiame ir viename paskutinių Romney&Ryan susitikime su rinkėjais. Fotoaparatas pakrautas, esu tikra, kad bus, ką fotografuoti, nes iki šiol tokius vadinamus „rally“ mačiau tik per TV ar internete. Nekantrauju pamatyti, kaip tai atrodo gyvai, o ir pasiklausyti gyvų kalbų yra įdomu.

Kodėl tiek daug dėmesio Virginijos valstijai? O dėl keistosios JAV prezidento rinkimų sistemos, kad nėra būtina laimėti rinkėjų daugumos, svarbiausia, laimėti tam tikras dar neapsisprendusias valstijas, kurios turi lemiamą rinkikų balsų skaičių. Virginijos valstija yra viena iš 7, kurioje ir vyksta pagrindinė kova, į kurią metamos didžiausios savanorių pajėgos, didžiausi pinigai ir pan.

Iš principo, kampanija vyksta dėl 270 rinkikų balsų (tiek reikia, kad laimėtum Prezidento rinkimus). Pagal rinkėjų nuomonių apklausas, kurios atliekamos bene kasdien abiejų stovyklų ir dar daugelio žiniasklaidos priemonių, prezidentas Barakas Obama turi 186 tvirtus ir 57 tikėtinus rinkikų balsus, Mitas Romnis – 170 tvirtus ir 36 tikėtinus. Paskutinėmis dienomis visų akys nukreiptos į 89 rinkikų balsus, kurie ir nulems rezultatą. Tokių nenuspėjamų rinkimų JAV seniai nebuvo mačiusi. Politinė temperatūra paskutinėmis valandomis ypač aukšta. Na, o kalbant apie rinkimų dieną, kuri jau rytoj (apylinkės atidarytos bus nuo 6 val. ryto iki 7 val. vakaro), ne visur nuotaikos pačios geriausios.

Praūžęs Sandy uraganas sudarė itin didelių nemalonumų Niujorke ir Niudžersio valstijoje. Čia, drąsiai galiu teigti, uraganas ne tik nusiaubė, ką galėjo, bet ir pasikėsino į rinkimus. Kai kurios rinkimų apylinkės yra visiškai užlietos, nuplautos arba peršlapusios po uragano. Kyla klausimas, ar jos atsidarys rinkimams. Kyla kitas klausimas, ar tuo metu, kai žmonėms svarbiausia yra pasirūpinti šiluma namuose, maistu, kuru ir elektra, jiems berūpės rinkimai, ar jie eis balsuoti. Mes Lietuvoje vis verkiam, kad oras trukdo balsuoti...

Tai štai,- reikia tik pagalvoti, kas turi dėtis nuo uragano nukentėjusių amerikiečių galvose ir širdyse? Ir ypač tų, kurių namai nuplauti po audros... Rinkėjų laukia tikras išbandymas ir sudėtingas pasirinkimas: pilietiškumas ar išgyvenimas.

Ketvirtadienį važiuosiu į Niujorką, Pasaulinės politinių konsultantų asociacijos metinę konferenciją. Mūsų viešbutis, kuriame konferencija turėjo vykti – nuplautas... Konferencija perkelta iš Manheteno galiuko (Battery Park) į viduriuką (Midtown). Rytoj Niujorke pranašaujamas sniegas... Po dešimties metų bus labai įdomu grįžti į Obuolio miestą. Palikau jį dar ne visai atsigavusį po rugsėjo 11- osios įvykių, o grįžtu į sužeistą po Sandy urgano...

ATRIBUTIKA. JAV labai daug dėmesio skiriama rinkiminei atributikai.


Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder