Pirmininkavimą ES perėmė Vengrija

Pirmininkavimą ES perėmė Vengrija

Šeštadienį, sausio 1-ąją, pirmininkavimą Europos Sąjungai (ES) perėmė Vengrija, į kurią pastaruoju metu nukreiptos viso pasaulio akys, nuogąstaujant, jog šalyje varžoma žiniasklaidos laisvė, informuoja BBC.

Ateinančius pusę metų ES viršūnių susitikimams pirmininkaus Europos vadovų tarybos pirmininkas Hermanas van Rompėjus (Herman van Rompuy), buvęs Belgijos ministras pirmininkas. O Vengrija vadovaus kitiems aukščiausių vadovų susitikimams ir rengs viršūnių susitikimus su nepriklausančių ES valstybių vadovais.

Šiuo metu 27 valstybes nares vienijančiai organizacijai būtina susidoroti su keliais itin svarbiais iššūkiais - išspręsti skolų krizę euro zonoje, deramai integruoti romų mažumą ir rasti kompromisą dėl ES ilgalaikio biudžeto.

Tačiau, kaip neseniai tai įvardijo Vokietijos valdžios lyderiai, Vengrijai "bus patikėta konkreti atsakomybė už organizacijos įvaizdį pasaulio akyse", nes šalis tiek savo viduje, tiek užsienyje garsėja prieštaringai vertinamomis reformomis.

Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas prie vyriausybės vairo stojo balandį, kai jo "Fidesz" partija parlamente iškovojo precedento iki tol neturėjusią dviejų trečdalių daugumą. 47 metų politikas labai greitai įtakingiausius postus padalijo savo bendražygiams.

2008 metais Vengrijai vos per plauką pavyko išvengti bankroto - tuomet su 20 milijardų eurų finansinės paramos planu šalį išgelbėjo ES ir Tarptautinis valiutos fondas (TVF). Mainais Budapeštas pažadėjo kontroliuoti šalies biudžeto deficitą ir imtis kitų reikiamų "diržo veržimo" politikos priemonių. Anot ekspertų, pagrindinė Vengrijos premjero problema yra tokia - rinkėjams jis žadėjo mažinti mokesčius, todėl dabar priverstas ieškoti kitų būdų, kaip užkamšyti skyles šalies biudžete. V. Orbanas nurodė nacionalizuoti Vengrijos privačių pensijų fondų turtą ir įvedė vadinamųjų "krizės" mokesčių bankininkystės, telekomunikacijų, energetikos ir mažmeninės prekybos sektoriuose. ES ir TVF mano, kad tokios priemonės negalės būti taikomos ilgą laiką, todėl neatneš reikiamos naudos.

Tačiau dabar Vengrija sulaukia išskirtinio tarptautinės bendruomenės dėmesio dėl plataus masto žiniasklaidos reformos, kuri paskatino abejones dėl Vengrijos sugebėjimo tvariai pirmininkauti ES ateinančius šešis mėnesius. Žiniasklaidos reformoje numatytas naujos žinybos - priežiūros tarnybos, stebėsiančios ir reguliuosiančios žiniasklaidos pateikiamą turinį ir bausiančios už nepagarbą jai, įsteigimas. Priežiūros tarnybai vadovaus "Fidesz" partijos nariai, o tai reiškia, kad jie turės teisę bet kada tikrinti žiniasklaidos priemonių turimą informaciją ir versti žurnalistus atskleisti savo informacijos šaltinius klausimais, susijusiais su šalies nacionaliniu saugumu. Tarptautinė bendruomenė, tarp jos Europos Parlamentas bei tokios valstybės kaip Vokietija, reformą vertina kaip realią grėsmę žiniasklaidos laisvei.

Svarbiausios užduotys Vengrijai per ateinančius pusę metų - krizė euro zonoje, derybos dėl ilgalaikio ES biudžeto ir Šengeno erdvės ribų plėtimas. Gegužę Budapešte vyks antrasis Rytų partnerystės vadovų susitikimas, kuris laikomas vienu iš svarbiausių Vengrijos rengiamų susitikimų.

Prie ES Vengrija prisijungė 2004 metais.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder