Saudo Arabija nutraukė diplomatinius santykius su Iranu

Saudo Arabija nutraukė diplomatinius santykius su Iranu

Saudo Arabija nutraukė diplomatinius santykius su Iranu, kilus ginčui dėl Rijade įvykdytos žymaus šiitų musulmonų dvasininko Nimro al Nimro (Nimr al-Nimr) egzekucijos, skelbia BBC.

Saudo Arabijos užsienio reikalų ministras Adelas al Džubeiras (Adel al Jubeir) pranešė apie tai, protestuotojams šturmavus Saudo Arabijos ambasadą Irano sostinėje Teherane.

Šeštadienį šeichui N. al Nimrui ir dar 46 asmenims buvo įvykdytos egzekucijos dėl kaltinimų, susijusių terorizmu.

Rijado užsienio reikalų ministras nurodė visiems Irano diplomatams palikti Saudo Arabiją per 48 valandas. Be to, A. al Džubeiras pranešė, kad Saudo Arabija atšaukia savo diplomatus iš Teherano.

"Saudo Arabija neleis Iranui kenkti šalies saugumui, kaltinant ją ginklų dalijimu ir teroristinių kuopelių įkūrimu regione. Irano istorija pilna neigiamų trukdžių ir priešiškumo sprendžiant arabų problemas, be to, ją visada lydi naikinimas", - per spaudos konferenciją pareiškė Saudo Arabijos užsienio reikalų ministras.

Savo ruožtu, JAV valstybės departamento atstovas Džonas Kirbis (John Kirby) pareiškė, kad Jungtinės Valstijos ir "toliau ragins lyderius regione imtis priemonių įtampos mažinimui".

Anksčiau Irano aukščiausiasis lyderis ajatola Ali Chamenėjus (Ali Khamenei) įspėjo, kad musulmonų sunitų karalystė susidurs su "Dievo kerštu" dėl dvasininko egzekucijos, kuri papiktino šiitų musulmonus kitose Vidurio Rytų šalyse. Ajatola taip pat pavadino dvasininką N. al Nimrą "kankiniu", veikusiu taikiai.

Po pranešimų apie Saudo Arabijoje įvykdytą mirties bausmę įtakingam šiitų dvasininkui protestuotojai užpuolė Saudo Arabijos ambasadą Teherane. Įpykusi minia padegė Teherane esančią Saudo Arabijos ambasadą ir į ją įsiveržė. Antrajame pagal dydį Irano mieste Mešhede protestuotojai padegė Saudo Arabijos konsulatą.

56 metų dvasininkas N. al Nimras buvo svarbi nuo 2011 metų karalystėje vykstančių antivyriausybinių protestų figūra, jis daugiau kaip dešimtmetį studijavo teologiją Irane. Jo mirties bausmę griežtai pasmerkė Iranas ir Irakas, kuriuose gyventojų daugumą sudaro šiitai.

Pastaraisiais dešimtmečiais santykiai tarp Irano ir Saudo Arabijos itin įtempti. Prie santykių pablogėjimo prisidėjo Irano branduolinė programa ir Irano piliečių žūtys per hadžo piligrimystę 1987 ir 2015 metais.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder