22-ejų metų studentė ėjo susitikti su mama, kai atsidūrė šaudynių Strasbūre sūkuryje.
„Kai pamačiau kūnus, pamaniau, kad galbūt įvyko kokios nors muštynės, todėl iš ten nesitraukiau“, – pasakojo mergina, kurios balsas jau buvo pakankamai tvirtas, tačiau Ieva neslėpė: „Aš vis dar jaučiu šoką.“
Pamatė atbėgantį ginkluotą vyrą
I.Šepetytė buvo susitarusi su ten besistažuojančia mama susitikti vakarienės, tačiau Vilniaus universitete žurnalistiką studijuojanti mergina dėl žiauraus išpuolio Strasbūro centre netikėtai atsidūrė viename iš centre esančių viešbučių. Tai buvo pirma vieta, kurią pamatė Ieva ir pasileido į ją bėgti.
Viešbutis tapo tikrų tikriausiu prieglobsčiu – mergina vos prieš akimirką buvo atsidūrusi situacijoje, kurioje niekas nenorėtume būti.
„Staiga žmonės pradėjo bėgti į visas puses. Tada ir supratau, kad vyksta rimti dalykai. Nusprendžiau bėgti bet kur. Kai pradėjau bėgti, toje vietoje, kur buvau, žmonės pradėjo lėkti dar stipriau.
Aš atsisukau ir į mus bėgo kažkoks žmogus su ginklu. Aš dar sugebėjau nugriūti. Tada įbėgau į pirmą pasitaikiusį viešbutį“, – pasakojo I.Šepetytė.
Antradienio vakarą Strasbūrą sudrebino pranešimai iš miesto centro, kur savo reikalais šmirinėjo daug žmonių, dalis jų traukė į itin turistų pamėgtą Kalėdų mugę. Netrukus pačiame Strasbūro centre nuaidėjo šūvis. Pasak liudininkų, vieną šūvį lydėjo serija kitų.
Jau po keleto akimirkų buvo pranešta apie pirmąjį žuvusį vyrą. Į Strasbūro centrą išskubėjo gausios policijos pareigūnų pajėgos, gatvėmis bėgo ir kariškiai. Vienas jų ir susišaudė su užpuoliku, kurį sugebėjo sužeisti.
Tada pasaulis žinojo jau apie 2 mirusius žmones. Buvo pranešama, kad vienuolika žmonių – kritinės būklės.
Socialiniai tinklai ir toliau skendo pranešimuose ir vaizdo įrašuose iš Strasbūro centro.
Pirmasis skambutis – Strasbūre esančiai mamai
I.Šepetytė tuo metu jau buvo viešbutyje, kur mėgino susivokti, kas įvyko.
„Dabar sėdžiu viešbutyje. Nieko neišleidžia. Durys nėra užrakintos – prie jų stovi apsaugos darbuotojai. Jie leidžia išeiti ir įeiti tik žmonėms, kurie, man atrodo, turi lauke automobilius“, – po išpuolio praėjus valandai pasakojo I.Šepetytė.
Tuo metu policija jau tiksliai žinojo šaulio vardą ir pavardę, vyko jo paieškos.
Ieva pasakojo, kad įbėgusi į viešbutį ir atsikvėpusi, ji pirmiausia paėmė telefoną ir paskambino savo mamai.
„Pirmiausia paskambinau mamai, kad ji neitų iš viešbučio. Turėjome eiti vakarieniauti, tad pranešiau, kad nesugalvotų išeiti. Mano mamai čia – stažuotė, o aš atvykau atostogų“, – sakė mergina.
Viešbutyje – ir politikai
Laisvą fotelį suradusi Ieva pasakojo, kad į tą patį viešbutį iš gatvės atbėgo dar kokie penki žmonės. Jiems visiems pasiūlė vandens, arbatos ir nurodė nesiartinti prie registratūros langų.
„Čia vyksta su žmogaus teisėmis susijęs renginys. Viešbutis rezervuotas. Čia yra daug politikų. Tai – saugi vieta“, – pabrėžė I.Šepetytė.
Ji pasakojo, kad atsigavo gana greitai, tačiau neslėpė, kad šoką jautė ir pokalbio metu, bet mintis jau galėjo sudėlioti.
„Bandėme rezervuoti kambarį, bet viskas absoliučiai užimta. Susiradau patogų krėslą, kiti sėdi ant žemės. Kambarių tiesiog nebėra“, – pasakojo I.Šepetytė.
Suprato, kas vyksta tik tada, kai bėgti ėmė kiti.
Pasak I.Šepetytės, iki Kalėdų mugės nuo tos vietos, kur ji matė vyrą su ginklu, reikėtų eiti minutę ar dvi. Dėl šios priežasties ir buvo manoma, kad šaulys taikiniu pasirinko mugės lankytojus, tačiau vėliau paaiškėjo, kad viskas vyko netoli esančioje gatvėje.
Paklausta, ar gerai matė šaulį, Ieva tarstelėjo: „Neatpažinčiau, tačiau aš suvokiau, kad jis bėga į mus.“
I.Šepetytė pasakojo, kad viešbutis, kuriame ji atsidūrė, ir buvo pirmoji pasirinkta vieta. Tokiu momentu, kai visi žmonės bėga į visas puses, o matai žmogų su ginklu – renkiesi bet ką.
Ji pasakojo, kad paskui ją į viešbutį įbėgo dar viena mergina prancūzė.
„Vos tik pamačiusi kūnus turėjau imti ir bėgti, tačiau suvokiau, kas vyksta tada, kai kiti žmonės pradėjo rėkti ir bėgti. Kai įvyko sujudimas, visi pradėjo bėgti į visas puses, tada ir supratau“, – pasakojo paatostogauti į Strasbūrą atvykusi I.Šepetytė.
Beliko klausytis žinių
Viešbutyje susirinkę politikai ir į jį patekę gelbėjęsi žmonės sekė visus įvykius, žiūrėjo žinias. Jau tada buvo svarstoma, ar tai, kas įvyko – teroro išpuolis. Televizijos pranešėjai priminė kad Strasbūre yra dislokuotas specialus kariuomenės antiteroristinis padalinys. Europos Parlamento pastatas buvo uždarytas. Su užpuoliku susišaudė ir policija.
„Visi klausi žinių. Sužeistųjų skaičius auga. Sako, kad galėjo būti keli užpuolikai, kad tai galėjo būti teroro išpuolis“, – pasakojo I.Šepetytė.
Ji nebuvo tikra, kur praleis naktį, tačiau jau buvo nusiteikusi likti viešbutyje.
Tačiau ir jame niekas iki galo nesijautė saugūs. Prancūzija dar neužmiršo kruvinų islamistų išpuolių, kurie 2015-aisais pravirkdė visą šalį. Tada ir buvo nuspręsta Strasbūre dislokuoti specialų kariuomenės antiteroristinį dalinį.
Prancūzijoje šiuo metu vyksta ir milžiniškas „geltonųjų liemenių“ protestas, kuris tęsiasi ilgiau nei tris savaites.
Rašyti komentarą