Ką klaipėdiečiai mano apie senamiesčio grindinį?
Ką klaipėdiečiai mano apie senamiesčio grindinį?

Uostamiesčio gyventojų teiravomės, ar senamiesčio grindinio kokybė atitinka jų lūkesčius: ar jis patogus keliauti pėstiesiems, dviratininkams, mamoms su vežimėliais, negalią turintiems žmonėms. Ar vien dėl grožio ir autentikos jis toks ir turi būti?

Albinas STRUMYLA, klaipėdietis

Grindinys nepatogus, bet akmenys man patinka - gražu, bet Savivaldybė turėtų juos labiau prižiūrėti. Visų pirma reikėtų kruopščiau tikrinti tuos remontuotojus, tvarkančius grindinį. Kai padaro, iš pradžių atrodo gražu. Praeina mėnuo kitas, žiūrėk, jau ir vėl reikia tvarkyti. Prisimenu, prieš kelerius metus, kai tos firmos dirbdavo, man labai nepatikdavo jų darbo kokybė. Būdavo padaryti grioviai, tai kokia čia kokybė? Mano manymu, tam grindiniui reikia rimtesnės priežiūros.

Zita DAUGINTYTĖ, Klaipėdos žaliųjų atstovė

Mano nuomonę jūs galite atspėti. Neturiu komentarų. Esu tiesmukas žmogus, tad tiesiai šviesiai pasakiau Savivaldybės atstovui, kuris buvo už tai atsakingas, kad geriau būtų padaręs negalią turintis žmogus, kad jam turėtų būtų gėda žiūrint į šitokį darbą. Tai tiesiog pasityčiojimas, didžiulė gėda yra tai, kas padaryta senamiestyje: skalda išgrindė šaligatvius, kuriais vaikščioti su bateliais neįmanoma, nušluoti, nuplauti jų taip pat neįmanoma. Vaikščiojimas senamiesčiu - tai avalynės draskymas. Bent jau tas trinkeles galėjo nušlifuoti. Bet, matyt, pigiau yra skalda viską padengti. Trūksta žodžių šiuo atveju. Žalumos nebėra. Vienas lietuvis, 20 metų gyvenęs užsienyje, grįžęs pasakė: "Visur matau tik cementines trinkeles, daugiau pokyčių nėra." Matyt, kažkam dideli pinigėliai už tas trinkeles eina.

Inga DAILIDIENĖ, hidrologė

Dviratininkų pačiame senamiestyje gal ir nereikėtų. Matau, kad bandoma pritaikyti senamiestį ir negalią turintiems žmonėms, ir pėstiesiems, bet iki galo nepadaroma. Negaliu mamos, sėdinčios neįgaliojo vežimėlyje, pastumti. Mes nedrįstame eiti į senamiestį, nes neturiu jėgų jos užtįsti, todėl stengiamės jį aplenkti. Tie akmenys trukdo, jie labai aštrūs. Ar matėte senamiestyje daug žmonių su negalia? O jų turime tikrai daug. Suprantu, kad norima išsaugoti senovės paveldą, bet gal galima kokius nors praėjimus padaryti, gal mūsų architektai galėtų rasti kokių nors sprendimų.

Mamyte (Danguolė Rozit, - aut. past.), žurnalistai klausia, ar galėtumei su skuteriu į senamiestį nuvažiuoti? "Atvažiavus prie teatro yra nuolydis, bet jis status. Nenuvažiuosi nei su ratais, nei su vežimu. Negaliu atvykti nei per Jūros šventę, nes ten dantis gali pamesti", - savo nuomonę išsakė sykiu su Inga Dailidiene buvusi jos mama Danguolė Rozit.

Antanas BOSAS, verslininkas

Grindinys žiauriai nepatogus važiuoti su vaikiškais vežimėliais, dviračiais, paspirtukais, moterims eiti su aukštakulniais. Bet užtat jis turėjo kažkokią istoriją. Ir patogus, ir gražus viename niekada nebūna. Nemanau, kad žmonės dėl grindinio aplenkdavo senamiestį, užsimaudavo botus ir eidavo. Jeigu eini į Jūros šventę, į džiazo festivalį per senamiestį, mauniesi kedus, o ne batelius. Ypač tai aktualu moterims, jeigu nori pasipuošti, turi eiti aplinkui tris kilometrus.

Senamiestis turi būti funkcionalus. Jeigu neina nei pravažiuoti, nei praeiti, rengti renginius, kuriuose žmonėms būtų patogu, galvoju, kad kažkas yra ne taip. Jeigu tvarkant gatves į viską būtų atsižvelgta, būtų tvarkoma kompleksiškai, ne tik danga, bet ir visa komunikacija, nebūtų ir tų potvynių senamiestyje, ir užlietų rūsių. Vandens pralaidumas turi būti užtikrintas. Kažkur kažkas prasilenkia. Gal ne miestas čia kaltas, o projektuotojai, kurie projektuoja tik vieną dalį, o ne visą gatvę kompleksiškai. Anksčiau mane tokie dalykai siutindavo. Tik gatvę suremontavo, jau vėl kasa, nes užmiršo ar šiluminę trasą, ar kokią kanalizaciją pakeisti. Tai pinigų mėtymas. O paskui prasideda lopas ant lopo, o tame lope dar vienas lopas.

Ramunė STAŠEVIČIŪTĖ, architektė

Diskusija pavėluota, nes jau rengiamas naujo grindinio projektas, buvo jau viešas jo pristatymas. Ko gero, Savivaldybė gauna europinių pinigų, tad situacija gerės. Žinoma, kad jis buvo nepatogus, vietomis jau darosi ir neestetiškas. Tiesa, Tiltų g. jis padarytas gerai, negali kibti. O tas, kur nuo 1972 metų - taigi duobės, balos, purvas. Kiek aš suprantu, atnaujintas grindinys bus patogesnis.

Keisti grindinį atėjo laikas, bet man liūdna, kad jis bus keičiama visiškai nekūrybiškai, nes nedalyvaus aukšto lygio architektas, viską tvarkys kelininkai, tai nebus kūrybos ir interpretavimo.

Tie akmenys labai gražu. Klausimas skausmingas, nes yra absoliuti autentika. Tie, kurie šlifuoti dar nieko, bet tie, skaldyti, rieduliai, per juos tikrai sunku vaikščioti. Gal galima palikti kokius nors jų fragmentus, kad žmonės galėtų matyti, koks anksčiau buvo tas grindinys. Kitas klausimas, kur jie dės tuos akmenis? Sukraus kur nors į krūvą ir bus išgrobstyti? Šaligatviai tai normalūs: ta plokštė ir iš šonų akmenukai, manau, jie netrukdo žmonėms, tik pačios gatvės.

Būtų malonu, kad padarytų akmeninius apvadus, būtų absoliučiai autentiški dalykai, bet, aišku, reikia padaryti nuovažas. Tai aktualu ne tik tiems, kurie sėdi neįgaliųjų vežimėliuose, yra žmonių, kurie sunkiai valdo sąnarius, negali pakelti kojos.

Aidas KAVECKIS, verslininkas, miesto Tarybos narys

Senamiesčio grindinys nepatogus ir pavojingas. Esu ne kartą matęs, kaip tiesiog išsitiesia garbaus amžiaus žmonės. Yra sudėti rieduliniai akmenys, o turėtų būti tašyti, lygiabriauniai. Iš tikrųjų tai tragedija, bet mes po truputį padėtį taisome. Manau, kad jau kitais metais tos problemos nebeturėsime, tam Savivaldybė jau yra skyrusi lėšų. Aš kuruoju senamiesčio grindinio sutvarkymą. Jau dabar tvarkomos sankryžos o paskui bus ir visos gatvės sutvarkytos.

Vilniaus, Rygos senamiesčiuose yra sudėti tvarkingi akmenys, o Klaipėdoje - rieduliniai akmenys iš laukų. Buvo pasirinktas pats pigiausias variantas.

Dabar mes tuos riedulinius akmenis turbūt grąžinsime į laukus arba papuošime kokią nors kitą vietelę, kur žmonėms vaikščioti nereikia. O į jų vietą bus sudėti normalūs, tašyti, kalibruoti, gražūs akmenys. Ir jie nebus atvežti iš kinijų, bus lietuviški, bet tvarkingi. Senamiestis bus sutvarkytas kaip saldainis, dabar svarbiausia išvalyti tuos senus pūlinius.

Sidebar placeholder