Šiauliuose privačia iniciatyva įkurta Antano Sireikos krepšinio akademija norėtų dirbti tokiomis pat sąlygomis, kaip Savivaldybės krepšinio akademija. Bet konkurentės remti neketinama. „Ar ne miesto vaikus ugdome, kad sunku Savivaldybei prisidėti?“ – klausia privačios akademijos direktorius Artūras Nacickas.
Išimčių nedaro
Antano Sireikos krepšinio akademija puoselėjo viltį savo bazę įkurti uždarytos „Dubijos“ mokyklos pastate – pretendavo į vieną korpusą šalia sporto salės, kuri pagal panaudą jau atiduota Šiaulių krepšinio lygai (ŠKL). A. Nacickas vadovauja ir ŠKL.
Savivaldybėje iš pradžių buvo pasidžiaugta, kad tuščioms mokyklos patalpoms atsiras šeimininkas. Tačiau akademija paprašė iš biudžeto dengti komunalines išlaidas: šildymo, elektros, vandens. Sulaukė neigiamo atsakymo.
Savivaldybės administracijos direktorius Vladas Damulevičius „Šiaulių kraštui“ teigė: "Komunalinių išlaidų niekam nedengiame, kai patalpas suteikiame pagal panaudą. Ir šiuo atveju išimčių negali būti.“
V. Damulevičius pabrėžė, jog mokyklos buvo uždarytos lėšoms taupyti, koncentruoti jas ugdymui ir „netaškyti“ pastatų išlaikymui. Be to, Savivaldybė steigianti tiek neformalaus ugdymo įstaigų, kiek galinti jų išlaikyti.
„Kai įsisteigė privati mokykla, tai ji tai darė savo rizika, – teigė V. Damulevičius. – Kas dabar gali paneigti, jog turėsime konkuruojančias krepšinio akademijas, bet jos nebus pilnos vaikų? Dėl jų dvigubų standartų neturi būti, bet kaip turi būti pagal teisės aktus, dabar negaliu atsakyti.“
Į pastatą nebepretenduos
A. Sireikos krepšinio akademija yra viešoji įstaiga. Jos steigėjas – privati bendrovė. Nuo rugsėjo akademiją pradėjo lankyti 200 vaikų – pirmų – penktų klasių.
A. Nacickas „Šiaulių kraštui“ tvirtino, jog iš miesto sporto mokyklos vaikų neviliojo. Tėvai už vaikų ugdymą akademijoje moka po 50 litų per mėnesį – tiek pat, kiek nustatyta mokėti ir Savivaldybės sporto mokyklai.
„Viską darome dėl miesto vaikų, kad jie būtų užimti, – pabrėžė „Šiaulių kraštui“ A. Nasickas. – Ir mes – viešoji įstaiga, nesiekianti pelno, ir jų akademija – viešoji įstaiga. Bet prie vienos Savivaldybė gali prisidėti, prie kitos – ne.“
„Dubijos“ mokyklos pastato korpusą akademija planavo atnaujinti, pertvarkyti, įrengti dar vieną sporto salę ir patalpas bendrabučiui sportininkų apgyvendinimui. Suskaičiuota, jog investicijų reikėtų apie 1 milijoną litų. Tie patys verslininkai savo jėgomis tvarko ir ŠKL atiduotą mokyklos sporto salę. Į ją investuota 100 tūkstančių litų.
„Atsisakysime to korpuso, nes dviejų pastatų nepatempsime“, – pripažino A. Nacickas.
Problemą išspręstų krepšelis
Savivaldybės Kūno kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Gintaras Jasiūnas skaičiuoja, jog Savivaldybės steigiama Šiaulių krepšinio akademija „Saulė“ turėtų 350–400 vaikų.
Tiek, kiek dabar jaunųjų krepšininkų ugdo sporto mokykla „Saulė“. Jos reorganizavimo sąlygas numatoma teikti miesto Tarybai tvirtinti dar šį mėnesį.
Prie Savivaldybės akademijos dalininkų jungiasi Lietuvos krepšinio federacija (LKF).
„LKF kasmet ketverius metus skirs po 100 tūkstančių litų, tai būtų nemaža parama, – teigė G. Jasiūnas. – Dar gali prisijungti ir „Šiaulių plento“ grupė.“
Akademijai išlaikyti būtų skiriama tiek, kiek dabar tenka „Saulės“ sporto mokyklos krepšininkams: 800 tūkstančių litų per metus.
G. Jasiūno nuomone, konkurencija tarp dviejų akademijų yra geras dalykas: „Treneriai jau dabar stengiasi geriau dirbti. O jeigu vaikus akademijos viena iš kitos viliotų, tai pagal LKF nuostatas turėtų kompensuoti už pervilioto vaiko ugdymo metus.“
Vedėjas svarsto, jog privačios akademijos finansavimo problemą išspręstų neformalaus ugdymo krepšelis.
„Manau, A. Nacickas akademiją kūrė tikėdamasis, jog krepšelis atsiras, bet kol kas jo nėra“, – sakė G. Jasiūnas.
Neformalaus ugdymo krepšelis tik eksperimento tvarka išbandomas keturiose šalies savivaldybėse.
„Estai seniai tokį neformalaus ugdymo krepšelį turi, skiria jį ir privačioms sporto mokykloms, – sakė V. Jasiūnas. – Tik mums nereikėtų kartoti jų klaidų. Estų krepšelis yra vienodas visoms sporto šakoms, todėl kai kurioms šakoms jis yra per mažas.“
Kiek miesto biudžetui kainuoja vienas jaunasis krepšininkas per metus?
„Krepšinis – viena „pigesnių“ sporto šakų – 2500 litų, – sakė G. Jasiūnas. – Pavyzdžiui, plaukiko ugdymas per metus kainuoja 5000 litų.“
Rašyti komentarą