Olimpiniam čempionui – klaipėdietiški sveikinimai

Olimpiniam čempionui – klaipėdietiški sveikinimai

Šiandien gimtadienį švenčia 1972 metų Miuncheno olimpinių žaidynių čempionas, dukart pasaulio ir keturiskart Europos čempionas, Lietuvos didžiojo kunigaikščio ordino Komandoro kryžiaus kavalierius Modestas Paulauskas.

„Gimtadienis prasidėjo itin džiugiai – iš ryto, tik pramerkus akis, pasitiko žmonos ir sūnaus gėlės, sveikinimų lavina. Netrukus pasipylė ir sveikinimų tirados iš draugų, buvusių krepšinio bendražygių ir bičiulių. Sulaukiau ir daug šiltų sveikinimų iš Klaipėdos. Priešpiet šiltai pasikalbėjome su Lietuvos studentų krepšinio lygos prezidentu Rimantu Cibausku. Vadinamajame kompiuteryje – galvoje – atsigamino daug šiltų atsiminimų. Panašūs sveikinimai išties pamalonina širdį“, - penktadienį VE.lt pasakojo M. Paulauskas.

Puiki sąvybė - nuoširdumas

Šiltų sveikinimų laviną M. Paulauskui pasiuntė ir Klaipėdos miesto valdžios ir Sporto skyriaus atstovai, Klaipėdos krepšinio federacijos prezidentas Algirdas Vaicekauskas ir visa Klaipėdos sporto bendruomenė. 

Modestas visada pasižymi atvirumu, nuoširdumu ir pozityvumu.   

„Mano žodyne žodžio „žvaigždė“ net nėra. Niekada nesupratau ir nesuprasiu tokių žmonių, kurie užriečia nosį ar naudojasi savo statusu, autoritetu ir panašiai. Man tai nepriimtina ir netoleruotina. Visada svarbiausia išlikti žmogumi, kad ir kas nutiktų“, - pabrėžia M. Paulauskas.

Tai išties neeilinė, šilta ir savo gyvenimo pavyzdžiu ne vieną sportininką įkvėpusi asmenybė.

Modestas Paulauskas paliko ryškų pėdsaką Kauno „Žalgirio“ ekipos istorijoje. Jis yra „Žalgirio“ Garbės klubo prezidentas. Viktoro PURIO nuotr.

M. Paulauskas išsiskiria ne tik iškovotais titulai, bet ir patriotiškumu.

Per sportinę karjerą jis ne kartą sulaukė kvietimo tapti Maskvos CSKA nariu. Lietuviui buvo siūlomi kariniai laipsniai, milžiniški pinigai ir butai. Taip pat jis buvo viliojamas ir į Ameriką, tačiau visgi liko savo gimtinėje.

„Kai sužinojau, kad esu kviečiamas į NBA, net šiurpas nukrėtė. Jei būčiau išvykęs į Ameriką, būtų nukentėję mano artimieji, būčiau negalėjęs grįžti namo. Tuomet buvo tokie laikai. Augau namuose, kur ant sienos kabėjo mamos jaunystėje išsiuvinėtas Vytis“, - pasakojo M. Paulauskas.

Dvi Lietuvos krepšinio įžymybės - Arvydas Sabonis (kairėje) ir Modestas Paulauskas turi apie ką pakalbėti. Viktoro PURIO nuotr.

Modesto Paulausko biografija

Gimė 1945 m. kovo 19 d. Kretingoje.

„Aš gimiau Kretingoje, tačiau ten praleidau tik kelias dienas, o visą vaikystę praleidau Klaipėdoje Mane drąsiai galima vadinti klaipėdiečiu“, - sakė krepšininkas.

Modestas mokėsi tuometinėje pirmojoje vidurinėje mokykloje, kuri vėliau buvo pavadinta Kristijono Donelaičio mokykla, o dabar - Vytauto Didžiojo gimnazija.

„Šioje mokykloje dienas leidau iki 17 metų. Nuolat su draugais po pamokų skubėdavome į sporto salę ir ten bumbsendavome krepšinio kamuolį. Pavasarį ir vasarą mokyklos kiemas knibždėdavo nuo mokinių gausos, kadangi pradėdavo veikti vienintelis po atviru dangumi įrengtas Donelaičio baseinas. Treniruodavosi plaukikai, vandensvydininkai... Tiesiog pavasarį baseiną išvalydavo, išrinkdavo lapus, prileisdavo vandens ir visi su malonumu plaukiodavome. Buvo nuostabūs laikai... Vėliau baseiną po atviru dangumi uždarė ir įrengė uždarą baseiną. Yra likę labai daug vaikystės prisiminimų, susijusių su Klaipėda. Tai mano širdies miestas“, - akcentavo jis.

M. Paulauskas augo sportininkų šeimoje. Jo vyresnysis brolis Edmundas kurį laiką žaidė Lietuvos krepšinio rinktinėje, vyriausiasis brolis Emanuelis buvo vienas geriausių respublikos disko metikų, o sesuo Elvyra vilkėjo Lietuvos tinklinio rinktinės marškinėlius.

Daugelis M. Paulauską vadina viena šlovingiausių krepšinio legendų. 1962 m., būdamas 17 metų, jis, atstovaudamas Klaipėdos „Maisto“ komandai, tapo Lietuvos suaugusiųjų čempionu. Aštuoniolikmetis jaunuolis jau buvo kviečiamas į Kauno „Žalgirio“ meistrų komandą, o po metų - į Tarybų Sąjungos olimpinę rinktinę.

„Tuomet patekti į „Žalgirio“ komandą buvo kažkas nerealaus. Tiesiog buvo visų krepšininkų svajonė„, - aiškino M. Paulauskas.

Jis 1963 metais Lietuvai atstovavo TSRS tautų spartakiadoje, tais pačiais metais tapo Europos jaunių čempionu. Modestas buvo ne tik šalies rinktinės kapitonas, bet ir rezultatyviausias žaidėjas. Apie jo žaidimą su pasigėrėjimu rašė Italijos spauda.

Modestas Paulauskas jau dagiau nei dešimtmetį šiltojo sezono metu dienas leidžia sodyboje netoli Šakių. „Vienas malonumas ryte išeiti į kiemą, pasigrožėti gamta, paukšteliais. Nevengiu ir kaimiškų buities darbų. Tokia sodyba ypač gerai šiuo sunkiu pandemijos laikotarpiu, kai reikia vengti žmonių. Čia mes nejaučiame jokio karantino – tarsi gyvename sau įprastą kaimietišką gyvenimą“, - sakė jis. Irmanto SIDAREVIČIAUS nuotr.

Nuo 1965 metų M. Paulauskas buvo Sovietų Sąjungos rinktinės narys. Kai debiutavo šioje rinktinėje, M. Paulauskui nebuvo net 20 metų ir tąkart jis tapo Europos čempionu.

Vėliau kaip iš gausybės rago pasipylė vienas po kito skambūs titulai: 1967 m. (Suomijoje), 1969 m. (Italijoje) ir 1971 m. (Vokietijoje) tapo Europos čempionu, 1973 m. (Ispanijoje) iškovojo Europos čempionato bronzos medalį, dukart džiaugėsi Vasaros olimpinių žaidynių medaliais: 1968 m. Meksikoje iškovojo bronzą, 1972 m. Vokietijoje - auksą, dukart pasaulio čempionatuose (1967 m. Urugvajuje ir 1974 m. Puerto Rike) kopė ant aukščiausiojo prizininkų pakylos laiptelio, kartą (1970 m. Jugoslavijoje) pelnė pasaulio čempionato bronzos medalius. M. Paulauskas tada buvo vienas iš rinktinės lyderių.

Šis krepšininkas rekordinius 7 kartus (1965, 1966, 1967, 1969, 1970, 1971, 1972 m.) buvo pripažintas geriausiu Lietuvos sportininku. 1965 metais, būdamas vos 20-ies, M. Paulauskas buvo pripažintas naudingiausiu Europos čempionato žaidėju. 1991 metais pateko tarp 50 geriausių FIBA pasaulio žaidėjų.

Modestas profesionalaus krepšininko karjerą baigė būdamas 31-erių.
2004 metais Klaipėdos centre, Puodžių gatvėje, įrengta M. Paulausko vardo krepšinio aikštelė.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder