Tomas Danilevičius apie A lygą, klubų situaciją ir derybas

Tomas Danilevičius apie A lygą, klubų situaciją ir derybas

Nors pirmadienį dalis Lietuvos futbolo A lygos klubų, laikydamiesi Vyriausybės nurodymų, atnaujino treniruočių procesą, tai yra tik nedidelis žingsnelis į priekį, siekiant palikti užnugaryje koronaviruso pandemijos sukeltas problemas.

Sumažėjusi rėmėjų parama, jau kurį laiką nevykstančios A lygos pirmenybės ir prarasti kiti pajamų šaltiniai verčia klubų vadovus nekokiomis nuotaikomis vykdyti derybas su futbolininkais dėl balandžio ir gegužės mėnesių atlyginimų išmokėjimo.

"FIFA koronaviruso pandemijos metu skatina klubus ir žaidėjus sėsti prie vieno stalo ir atrasti visiems palankias sąlygas. Čia kalbama ne apie vieną žaidėją ar klubą, o apie visą futbolą. Išskyrus kelias šalis, futbolas visame pasaulyje yra sustojęs. Suprantama, kad futbolas dabar pajamų neturi ir tenka gyventi iš rezervų", - teigė Lietuvos futbolo federacijos (LFF) prezidentas klaipėdietis Tomas Danilevičius.

Portalo alyga.lt kalbintas T. Danilevičius paragino klubus ir futbolininkus surasti optimalų šiai dienai sprendimą ir nesivadovauti asmeninėmis ambicijomis. Anot LFF prezidento, FIFA neketina toleruoti vienos pusės užsispyrimo.

Ne vienoje pasaulio sporto lygoje klausimai dėl sportininkų algų yra sprendžiami bendrai su žaidėjų asociacijomis, tačiau futbole tai būna toli gražu ne visada. Kaip FIFA ragina spręsti šį klausimą? - paklausėme T. Danilevičiaus.

FIFA siūlo visoms šalims susėsti prie bendro stalo ir susitarti. Jeigu šalyje yra žaidėjų asociacija ir lygos, kurios turi kolektyvinius kontraktus, yra tarpusavyje susitarusios ir atstovauja visiems žaidėjams bei klubams, tokiu būdu ir galima tartis dėl kažkokio bendro sprendimo, bet tokie dalykai yra labai nedaugelyje šalių.

Ne visi šalies futbolininkai priklauso žaidėjų asociacijai, todėl daryti kolektyvinius sprendimus yra praktiškai neįmanoma, nes kontraktai yra individualūs.

Sporto kontraktas yra konfidencialus ir privatus klausimas, nes kiekvienas žaidėjas klubams kelia savo sąlygas, o klubai taip pat kelia savo. Tai yra individualus klausimas ir turi būti priimtas atskiras sprendimas. Atlygiai ir sąlygos yra skirtingi.

Lietuvos krepšinio lygos sezonas buvo sustabdytas - žaidėjai bei klubai derasi tarpusavyje, kokio dydžio algos turi būti išmokamos už likusius kontrakto mėnesius. Futbolo sezonas tik ką prasidėjo, tad kuo šios situacijos yra skirtingos?

Krepšinyje sezonas jau pasibaigė ir, žiūrint į ateitį, klubams yra žymiai lengviau skaičiuoti savo biudžetus. Futbole daugelis kontraktų su žaidėjais buvo sudaryti prieš sezoną, kai kurie klubai pasirašė ilgalaikes sutartis, o kai kurie turi žaidėjus su galiojančia praėjusių metų sutartimi.

Lapkričio mėnesį ar praėjusiais metais įvertinti situaciją yra labai sudėtinga. Klubai žaidėjams turi įsipareigojimų, kurie yra galiojantys.

Klubams yra sudėtinga: traukiasi dalis rėmėjų, kiti mažina rėmimo galimybes, negaunama pinigų už bilietų ir transliacijų pardavimus, taip pat - UEFA turnyrai. Ant stalo - labai daug nežinomųjų.

Labai sunku prognozuoti, kas bus po 2-3 mėnesių. Visų biudžetai trauksis ir manau, kad žaidėjams reikėtų į klubus pasižiūrėti truputį iš kitos pusės, jog futbolas turi išgyventi ir reikia jam padėti.

Kitas dalykas - klubai, LFF kreipėsi į Vyriausybę, kad ši situacija būtų įvertinta ir būtų apsvarstytos galimybės padėti sportui, kultūrai ir visam renginių organizavimo sektoriui, nes jie bus labai nukentėję.

Kokia pagalba iš valdžios šioje situacijoje yra aktualiausia?

Rašte surašėme ne tik mokesčių klausimą ir atleidimą nuo jų, bet ir tam tikrų fondų sukūrimą, kurie galėtų leisti klubams išgyventi šiuo sunkiu periodu. Pagrindinės klubų pajamos - rėmėjai, bilietai, Europos taurės. Šiuo metu yra daug nežinomųjų.

Kaip ir minėjau anksčiau, futbolo sezoniškumas yra truputėlį kitoks negu krepšinio ir įsipareigojimai buvo priimti kur kas anksčiau.

Įsivaizduokime tokią situaciją: pats žaidėjas arba spaudžiamas savo agento nesutinka su klubo pasiūlymu koronaviruso pandemijos metu susimažinti algą ir klubas, neturėdamas ką daryti, jog išvengtų bankroto, nutraukia sutartį. Futbolininkas kreipiasi į teismą ir FIFA. Kaip į tai žiūrėtų pastaroji organizacija?

FIFA koronaviruso pandemijos metu skatina klubus ir žaidėjus sėsti prie vieno stalo ir atrasti visiems palankias sąlygas. Čia kalbama ne apie vieną žaidėją ar klubą, o apie visą futbolą. Išskyrus kelias šalis, futbolas visame pasaulyje yra sustojęs. Suprantama, kad futbolas dabar pajamų neturi ir tenka gyventi iš rezervų.

Reikia būtinai sėsti prie stalo ir atsižvelgti į valstybių, FIFA įstatymus bei sveiką protą. Jeigu užsispirs viena ar kita šalis, FIFA netoleruos vien asmeniškų nutraukimų ir sprendimų priėmimų iš vienos ar kitos pusės. Kaip ir sakėte, jeigu užsispirs žaidėjas ir neis į derybas, tai bus vien asmeniškas vienos pusės užsispyrimas. To FIFA irgi nelabai gali toleruoti.

Pirmiausia kiekvienas atvejis yra atskirai diskutuojamas klubų lygmeniu. Negali įsikišti nei Futbolo federacija, nei kažkas iš aukščiau - tai turi aiškintis tik klubas ir žaidėjas.

Ar Jums pačiam teko atsidurti situacijoje, kai klubas panašioje situacijoje negalėjo išmokėti visos algos?

Karjeroje "force majeure" atvejų nebuvo, bet teko prarasti pinigų, kai bankrutavo "Parma" klubas. Praradau visus pinigus ir ten net nebuvo derybų klausimas.

Vėliau susikūrė kitas juridinis asmuo, kuris su prieš tai buvusiu nieko bendro neturėjo. Aš ir daugelis kitų žaidėjų buvo tarp kreditorių, kurie dar yra iki šios dienos (juokiasi).

Nebuvome pirmos eilės kreditoriai, kadangi klubo turtą pirmiausia pasisavino bankas arba pirmos eilės kreditoriai. Pirma buvo klubo darbuotojai, o žaidėjai - paskutinėje vietoje. Praradau pinigus ir nebėra iš ko juos atgauti, pareiškėjas yra, bet atsakovo - jau nebe.

"Trauksis komandos biudžetas"

Rimantas MIKALAUSKAS, Gargždų "Bangos" klubo direktorius

Kol kas žaidėjams nesame skolingi nė cento, su visais yra atsiskaityta, tačiau suprantame, kad mūsų rėmėjams, verslininkams, ekonominė situacija yra sudėtinga. Suprantame, kad trauksis ir mūsų komandos biudžetas, tačiau, kol nežinome, kada baigsis karantinas ir pandemija, sunku tiksliau skaičiais apibūdinti. Kai situacija ir skaičiai bus aiškesni, tada reikės sėsti su žaidėjais prie derybų stalo ir tartis dėl algų susimažinimo.

Kaip ir kiti Lietuvos klubai, pradedame treniruotis pagal Vyriausybės reikalavimus, laikydamiesi atstumų ir kitų saugumo sąlygų. Tai kokybės labai nepridės, bet bent jau galėsime matyti, kaip kas praleido ilgiau nei mėnesį trukusį karantiną.

Klausiate, kada tikimės pratęsti A lygos sezoną? Nuolat nuotoliniu būdu bendraujame su A lygos klubais, situacija priklauso ne nuo mūsų, o nuo visos Lietuvos situacijos, kaip pavyks tvarkytis su šia koronaviruso pandemija. Būtų labai gerai, jei futbolo sezoną galėtume pratęsti birželio mėnesį. Apie tai tyliai svajojame.

Sidebar placeholder