Reformos atšaukiamos. V.Andriukaičiui išvykus į Briuselį, privatūs medikai tiesiog ploja rankomis

Reformos atšaukiamos. V.Andriukaičiui išvykus į Briuselį, privatūs medikai tiesiog ploja rankomis

Socialdemokratui Vyteniui Andriukaičiui entuziastingai rengiantis užimti už sveikatą ir maisto saugą visoje ES atsakingo eurokomisaro postą, Lietuvoje įstrigo jo pradėta reforma, turėjusi užraukti dosnų privačių medicinos įstaigų finansavimą visų mokesčių mokėtojų sveikatos draudimo pinigais.

Lobistai nesnaudžia

Buvęs ministras pažėrė priekaištų Seimo Sveikatos reikalų komitetui, kurio stalčiuose užsigulėjo jo pateiktos įstatymų pataisos, nustatysiančios ligonių kasų sutarčių su gydymo įstaigomis sudarymo tvarką ir sąlygas bei sudarysiančios galimybę savivaldybėms apriboti šiuo metu nevaldomą privačių medicinos centrų steigimąsi.

Į kryžiaus žygiu vadintą kovą prieš privačias gydymo įstaigas kilęs V.Andriukaitis pernai Seimo palaikymo negavo - buvo suabejota, ar jo teiktos pataisos neprieštarauja Konstitucijai. Tačiau ministras buvo atkaklus - kreipėsi į Konstitucinį Teismą. Šis, kaip įprastai, pateikė tokį painų išaiškinimą, kad privačių gydymo įstaigų atstovai nusprendė, jog KT apgynė jų interesus, o ministras, remdamasis tuo pačiu KT išaiškinimu, pateikė naujas įstatymų pataisas, siūlančias užtvenkti viešųjų lėšų upes į privatininkų kišenes.

Būtent šių pataisų, kurioms Seimas šį pavasarį po pateikimo pritarė, svarstymas ir priėmimas, V.Andriukaičio manymu, vilkinamas tyčia.

„Seime yra labai didelė lobistinių grupių įtaka, o Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė yra tiesiogiai veikiama tų privačių struktūrų. Ji kaip įmanydama stengiasi, kad mano siūlymų kryptis būtų pakeista ir privačios gydymo įstaigos maudytųsi viešuose piniguose, - piktinosi V.Andriukaitis. - Daugelis Seimo narių į šias problemas nėra įsigilinę, jie gali pasiduoti tai įtakai ir suklysti“.

Taiso broką ar kryptį

Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Dangutė Mikutienė šiuos priekaištus griežtai atmetė.

„Kai žmogus negali visko padaryti gerai ir teisingai, tada kaltina kitus, - taip V.Andriukaičio pastangas vertino komiteto pirmininkė. - Buvęs ministras bent jau galėtų padėkoti, kad taisome jo darbo broką, o ne švaistytis iš piršto laužtais kaltinimais“.

Pasak D.Mikutienės, V.Andriukaičio pateikti įstatymų pataisų projektai buvo parengti labai nekokybiškai, todėl komitete ir buvo sudaryta darbo grupė juos peržiūrėti bei patobulinti.

„Buvusi SAM vadovybė dirbo labai uždarai, tik formaliai paskelbdavo, kad kviečia pareikšti pastabas ar nuomones, bet iš tiesų į jas nekreipė dėmesio“, - sakė parlamentarė, pripažinusi, kad patobulintuose projektuose kai kurių ankstesnių nuostatų gali nebelikti.

„Projektų antikorupcinį vertinimą atlikusi Specialiųjų tyrimų tarnyba įžvelgė galimas korupcines situacijas savivaldybėms vykdant trūkstamų paslaugų viešuosius pirkimus. Tai viena, o antra - KT aiškiai įvardijo, kad privačios sveikatos priežiūros įstaigos negali būti diskriminuojamos“ - savo poziciją dėstė D.Mikutienė.

Ministrės nepaliks vienos

Pasak V.Andriukaičio, užsigulėjusių įstatymų pataisų esmė - kad sveikatos draudimo pinigai iš ligonių kasų pirmumo teise patektų į viešąsias įstaigas.

„Valstybinio sektoriaus pajėgumai yra dideli, bet jie neišnaudojami. Ligonių kasos nemoka už vadinamąsias virškvotines paslaugas, o tuo metu dalis pinigų nuplaukia į privatų sektorių, - aiškino jis. - Todėl pirmiausia reikia užtikrinti, kad viešąjį sektorių pasiektų adekvatūs pinigų srautai. O jei privatininko paslaugos reikalingos ir apmokamos ligonių kasų lėšomis, jis neturi imti iš ligonio jokių papildomų mokėjimų“.

Papildomais mokėjimais neretai piktnaudžiauja ir viešosios gydymo įstaigos. Dar būdamas ministru, V.Andriukaitis pasirašė įsakymą, kuriuo apribotos galimybės imti iš pacientų papildomus pinigus. Šis įsakymas turėjo įsigalioti dar vasarą, tačiau naujoji ministrė Rimantė Šalaševičiūtė atidėjo įsigaliojimo terminą iki lapkričio 1 d. Mat gydymo įstaigos skundėsi nespėsiančios taip greitai persiorientuoti prie naujos tvarkos.

V.Andriukaitis teigė suprantantis, kaip nelengva jo įpėdinei laviruoti tarp kelių ugnių, tačiau išreiškė viltį, kad suinteresuotoms grupėms nepavyks lengvai atsukti tų mechanizmų, kurie jau įgyvendinami.

„Dabar svarbiausia, kad Seimas priimtų įstatymų pataisas. O ministrė tegul nesijaučia viena - mes padėsime“, - užtikrino V.Andriukaitis.

Tvarka griežtės visiems

R.Šalaševičiūtė patikino tikrai nesijaučianti viena, ir, skirtingai nei jos pirmtakas, nevengia susitikti ir su privačių gydymo įstaigų ar farmacijos kompanijų atstovais, išklausyti jų pozicijas.

„Buvęs ministras nemėgo, ir aš viena irgi nesusitinku - tik kartu su komanda. Tačiau susitikti būtina, nes tiek valstybinė, tiek privati medicina pagal mūsų nacionalinius teisės aktus yra sudėtinės Lietuvos sveikatos sistemos dalys“, - teigė R.Šalaševičiūtė.

Tačiau ji patvirtino, kad prioritetas skiriant Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšas turi būti teikiamas viešajam sektoriui. O jei valstybė neturi galimybių užtikrinti visų reikalingų paslaugų teikimo, tuomet jas gali užtikrinti privati medicina.

„Mano kolega V.Andriukaitis teisingai, nors ir gana aštriai, reiškė nuomonę apie privačias gydymo įstaigas, kur iš paciento imami pinigai, nors jos turi pasirašiusios ir sutartis su ligonių kasomis. Pacientas neturi mokėti dvigubai - to mes ir siekiame“, - aiškino ministrė.

Paklausta, kaip pavyktų sukontroliuoti tokią daugybę įstaigų, jei iki šiol pinigus iš ligonių sugebėdavo nulupti ir viešojo sektoriaus paslaugų teikėjai, ministrė tvirtino, kad kontrolė griežtės, o pažeidėjams grės netgi prarasti sutartis su ligonių kasomis.

„Manau, tai privers pasitempti ir valstybines gydymo įstaigas, ir tuos paslaugų teikėjus, kurie jas teikia privačiai“, - optimizmo nestokojo R.Šalaševičiūtė.


Leonas KAČINSKAS, privačių greitosios medicinos pagalbos įstaigų asociacijos prezidentas:

Sveikatos apsaugos ministrų pasikeitė gal jau 15 ar 18, bet dar niekada medikai iš SAM nebuvo taip aršiai puolami, kaip vadovaujant V.Andriukaičiui. Gydytojai apjuodinti, esą daug uždirba. Bet kodėl neatkreiptas dėmesys, kad pati sistema nesuvaldoma, todėl medikai turi tiek daug dirbti, norėdami išlaikyti šeimas. Įvardyti šitą problemą būtų buvę tikrai socialdemokratiška. Kitas dalykas - medikai gi nevogė, o dirbo, ir sistema jiems tai leido.

Manau, kad gydytojas yra tos sistemos auka, o ne blogis. Blogis yra sukčiavimas, apgaudinėjimas. Tai ir gaudykite visus, kurie pažeidinėja finansavimo, paslaugų teikimo tvarkas! Visus, o ne vien privatininkus.

Ir dar šioje sistemoje liko pamirštas ligonis. Kad ir kaip buvo deklaruojama žodžiais, kad jis svarbus, realybėje to visai nematyti. Vaistų kainos pakilo, eilės niekur nesumažėjo, santykiai su pacientų asociacijomis nutraukti. O galų gale dar pasikėsinta atimti iš ligonio teisę rinktis, kur gydytis. Tiesa, jaučiu, kad požiūris keičiasi. Galbūt naujoji ministrė, kaip teisininkė, įvertins situaciją ir padarys teisingas išvadas.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder