Darbdavys panoro skaudžiai pamokyti įsidarbinusį jaunuolį, bet sulaukė netikėto atsako
Nepilnametis pasakojo nesupratęs, kodėl jo kolegos tokie nekalbūs. Tačiau kai pats patyrė, ką reiškia susidurti su šios įmonės direktoriumi, suprato, kodėl darbininkų veidai tokie išsekę ir pikti. O kai jis panoro išeiti iš darbo, užvirė tikra velniava.
Tomas į Klaipėdą atvyko visai neseniai. Gimnaziją šiais metais baigęs ir prieš tęsdamas mokslus vasarą padirbėti planavęs jaunuolis apsilankė keliuose darbo pokalbiuose. "Vienas jų buvo toks, kad iš manęs išsityčiojo. Pasakė, kad esu nesportiškas, nors dirbti būtų tekę su informacinėmis technologijomis. Po to vis pašaipiai ir ironiškai klausinėjo apie mano žinias - suprask, jų negaliu turėti, nes esu dar nepilnametis. Deja, teisingai atsakiau į visus klausimus. O personalo vadovas susimovė - net neištarė vienos srities, susijusios su siūlomu darbu, pavadinimo", - pašaipiu darbdavio elgesiu stebėjosi Tomas.
Netikėta staigmena
Po šio nevykusio pokalbio vaikinas viename skelbimų portale aptiko pasiūlymą dirbti baldų gamykloje. Atvykęs į įmonę, jis susitarė su jos direktoriumi, kad dirbs pagalbiniu darbuotoju puse etato.
Trumpesnes darbo valandas ir nekenksmingas darbo sąlygas nepilnamečiams griežtai numato ir įstatymai.
"Kadangi gyvenu Klaipėdoje, o įmonė - už miesto, direktorius pats pažadėjo vykdamas į darbą privažiuoti ir prie mano namų, kad nereikėtų papildomai leisti pinigų kelionei į darbą. Dar pasakė: "Ar nebus taip, kad pramiegosi, juk jaunimas toks neatsakingas šiais laikais?"
Taigi, ankstus rytas, atvykstu į sutartą vietą. Praėjo 20 minučių. Skambinu jam. O jis man sako: "Oi, pamiršau, kad pas mus dirbi. Šiandien tau laisva", - pirmus įspūdžius naujame darbe pasakojo nepilnametis.
Vis dėlto po kelių valandų perskambinęs direktorius paprašė vėl nueiti į sutartą vietą ir jaunuolį atvežė į įmonę. Jam buvo liepta dirbti visu etatu dažytoju, o ne pagalbiniu darbuotoju.
Tomas pasakojo, kad sekinančiame darbe daugelis darbuotojų buvo nekalbūs - vos pavyko išpešti, kad įmonėje ne visiems laiku sumokamos algos. Vaikinas sakė, kad pirmą darbo dieną niekas net neatspausdino darbo sutarties.
"Tad praktiškai dirbau nelegaliai", - kalbėjo jis.
Ilgai netvėrė
Nepilnametis pasakojo dirbęs ceche, pilname dulkių. "Taip pat buvo didelis triukšmas. Man teko dirbti su medžiagomis, kurios yra laikomos kenksmingomis - juk tokia dažytojo profesija. Tad įstatymų pažeidimai - akivaizdūs. Vis dėlto sutarėme su direktoriumi, kad nors sutartyje parašyta pusė etato, jis mokės kaip už visą darbo dieną.
Bet direktorius neturėjo kantrybės manęs mokyti - imdavo kalbėti pakeltu balso tonu, nieko iki galo nepaaiškindavo. Kantrybė man pačiam trūko vos po kelių dienų. Atvykau ryte į darbą, jis man liepė atlikti vieną užduotį. Ją baigęs nuėjau paklausti, ką daryti toliau. Atvėriau kabineto duris, paklausiau, o jis ant manęs rėkia: "Tai nejaugi nežinai - eik ir ką nors daryk!"
Nuo dažų man svaigo galva. Taip pat buvo pikta. Tad susirinkau daiktus ir nieko nesakęs išėjau. Jis man skambina, klausia, kur esu, aš jam paaiškinau, kad namuose. Jis man sako: "Tau su galva viskas gerai?" - apie nepagarbų elgesį pasakojo nepilnametis.
Vaikinas įmonės direktoriui paaiškino, kad šis jį ką tik įžeidė, tad už tokius žodžius net gali atsidurti teisme. Įmonės vadovas staiga nurimo.
Kitą dieną Tomas atvyko į darbovietę nutraukti darbo sutarties. Tačiau čia pasitiko direktoriaus reikalavimas rašyti pasiaiškinimą už praleistą dieną. Vaikinas įtarė, kad jį nori atleisti už pravaikštą.
"Nieko neprivalau pasirašinėti. Pasakiau jam tą. Taip pat ėmiau kalbėti apie tai, kad jis man liepė dirbti kenksmingomis darbo sąlygomis. Tai direktorius ėmė kažkam skambinėti, aiškintis, ėmė man sakyti, kad esu neteisus. Nusprendžiau paskambinėti ir aš. Surinkau Valstybinės darbo inspekcijos numerį.
Atsiliepusi konsultantė klausėsi mano ir įmonės vadovo pokalbio ir vis prašė pakviesti direktorių - ji netikėjo, kad šis rėkiantis asmuo ir yra direktorius.
Po kiek laiko direktoriui ji paaiškino, kad šis išties neturėjo teisės manęs versti dirbti kenksmingomis sąlygomis dažytoju, ir kad tikrai neprivalau rašyti pasiaiškinimo dėl praleistos darbo dienos", - kalbėjo nepilnametis.
Direktorius, iš pradžių aiškinęs, kad be pasiaiškinimo niekaip negali sutvarkyti dokumentų, galiausiai nusileido ir susitarė su Tomu sumokėsiantis atlyginimą už vieną darbo dieną.
Vaikinas pinigų vis dar laukia. "Dirbau kelias dienas. Greičiausiai sumokės už pusę dienos", - apgailestavo Tomas.
Pradeda tyrimus
"Iš jūsų pateikto aprašymo sudėtinga atsakyti, ar darbo sąlygos nepilnamečiui yra kenksmingos. Tai specialistai gali įvertinti tik apsilankę konkrečioje darbo vietoje", - teigiama Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) atstovų dienraščiui atsiųstame atsakyme.
Tačiau jie patvirtino, kad asmenims iki 18 metų draudžiama dirbti darbus, kurių aplinkoje yra sveikatai kenksmingų ir pavojingų veiksnių. "Pavojingos cheminės medžiagos, konstrukcijų griūties pavojus, elektros poveikio pavojus ir kt. Taip pat tokiems asmenims draudžiama dirbti tose darbo vietose, kur yra rizika sveikatai dėl labai didelio šalčio ar karščio arba triukšmo, vibracijos, ergonominių veiksnių", - vardijo jie.
Darbdavys, prieš įdarbindamas nepilnametį, privalo įvertinti riziką ir pateikti jam numatomų darbo sąlygų aprašymą. Asmens jis negali įdarbinti ir be medicininės pažymos.
"Darbdaviui pažeidus jauno asmens įdarbinimo sąlygų reikalavimus taikoma administracinė atsakomybė. Juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims skiriama bauda nuo 80 iki 880 eurų. Jeigu dėl nustatyto pažeidimo galėjo įvykti nelaimingas atsitikimas darbe, avarija ar atsirasti kitų sunkių padarinių, skiriama bauda gali būti nuo 500 iki 2 000 eurų", - teigiama VDI atsakyme.
Praėjusiais metais VDI gavo 1 skundą ir 4 pranešimus dėl lengvatų ir garantijų asmenims iki 18 metų pažeidimų dėl darbo laiko, kai nepilnamečiai dirba naktimis ar ilgiau, nei nurodyta darbo grafike, darbo apmokėjimo, kai neturi sutarčių, nepilnai sumokamas darbo užmokestis ar ne pagal sutartyje nurodytą datą. Skundžiamasi ir dėl darbo sąlygų, kai nepilnamečiai dirba nelegaliai, dirba per sunkų darbą ar netinkamomis darbo sąlygomis.
KLAIDA. Įžeidinėjęs ir jaunuolį išmesti iš darbo už pravaikštą planavęs darbdavys, supratęs, kad nepilnametį įdarbino kenksmingomis darbo sąlygomis, stvėrėsi už galvos.
Redakcijos archyvo asociatyvi nuotr.
Jaunuolių įpročiai keičiasi
"Neretai nepilnamečiams, ypač 14-16 metų jaunuoliams, trūksta žinių, kokius darbus jie gali dirbti: tik apsilankę jaunimo darbo centruose, jie sužino, jog įstatymuose yra numatytos tam tikros asmenų iki 18 metų įdarbinimo sąlygos, taip pat yra patvirtintas konkrečių darbų, kuriuos jie gali dirbti, sąrašas", - pasakojo Užimtumo tarnybos atstovė spaudai Toma Lipskytė.
Anot jos, yra pastebima, kad jaunų žmonių įpročiai darbinantis keičiasi. "Jaunuoliai yra motyvuoti, nori dirbti, drąsiau išsako savo pageidavimus, derasi dėl darbo užmokesčio ir kitų sąlygų. Jaunimas labiau pasitiki savimi, ieško jiems patinkančios veiklos, nesiima pirmo pasitaikiusio darbo. Jei darbas jiems nepatinka - meta ir ieškosi kito", - teigė T. Lipskytė.
Ji pasakojo, kad, vos prasidėjus vasarai, moksleiviai ir studentai itin aktyviai ėmė ieškoti sezoninių darbų.
"Į Klaipėdoje Užimtumo tarnyboje veikiantį Jaunimo darbo centrą per savaitę kreipiasi vidutiniškai apie 40 jaunuolių, kurie domisi darbo galimybėmis vasarą, konsultuojasi darbo teisės klausimais, klausia patarimo, kaip tinkamai pasirengti gyvenimo aprašymą ar pasiruošti pokalbiui su darbdaviu", - teigė T. Lipskytė.
Ji komentavo, kad siekiant didinti jaunimo užimtumą vasaros metu ir užkirsti kelią nelegaliam darbui, pavasarį Užimtumo tarnybos specialistai drauge su VDI, Valstybinės mokesčių inspekcijos ir "Sodros" atstovais uostamiesčio gimnazijose organizavo informacinių renginių ciklą.
"Norėdami pasikonsultuoti su jaunimo darbo centro specialistais ir ieškoti sezoninių darbo pasiūlymų, besimokantys jaunuoliai neprivalo registruotis Užimtumo tarnyboje", - tikino T. Lipskytė.
Anot Užimtumo tarnybos atstovės, moksleivių ir studentų vasaros atostogų metu dosniausi darbdaviai yra paslaugų, ypač viešbučių ir aptarnavimo, viešojo maitinimo sektoriuje.
"Daugiausia pasiūlymų registruota padavėjams, virtuvės pagalbininkams, parduotuvių pardavėjams ir salės darbuotojams, baseino prižiūrėtojams, viešbučio klientų priėmimo ir aptarnavimo darbuotojams. Studentams teikiami pasiūlymai dirbti pagalbiniais darbininkais statybų sektoriuje, nepilnamečius moksleivius noriai įdarbina gyvulininkystės, daržininkystės ar sodininkystės ūkius turintys ūkininkai", - tikino ji.
T. Lipskytė skaičiavo, kad šiais metais birželio 1 d. Užimtumo tarnybos duomenų bazėje Klaipėdoje moksleiviams ir studentams buvo registruotos 49 laisvos darbo vietos, 2018 m. tuo pačiu laikotarpiu - 63 laisvos darbo vietos.
Rašyti komentarą