Kas ji, Rūtos rekordą pagerinusi princesė?

Kas ji, Rūtos rekordą pagerinusi princesė?

Rūtos Meilutytės pirmojo trenerio akivaizdoje Smiltė Plytnikaitė pagerino Rūtos rekordą. „Ji labai maloniai nustebino“, – pripažino Giedrius Martinionis, išvydęs naują plaukimo talentę varžybose Kaune.

Praėjus mažiau nei mėnesiui nuo Rūtos Meilutytės pasitraukimo iš sporto, dar greitesnė plaukimo krūtine mergaitė pranešė apie save per varžybas Kaune.

Tai dvylikametė Smiltė Plytnikaitė pagerino Lietuvos mergaičių iki 13 metų du rekordus.

Antradienį ji 100 m krūtine nuplaukė per minutę bei 15,42 sek. ir 0,14 sek. pagerino Rūtai Meilutytei nuo 2010 metų priklausiusį pasiekimą. Kaune du Lietuvos rekordus pagerino vilnietė Smiltė Plytnikaitė

Trečiadienį dužo ir 50 m krūtine rekordas (34,53 sek.), priklausęs Monikai Račkauskaitei, kurios senas rezultatas (34,66 sek.) savo laiku atlaikė ir jaunos R.Meilutytės šturmus.

„Manau, kad šiuos rekordus galime suvesti su Rūta Meilutyte – jos pasiekimai ir šlovė per Londono olimpines žaidynes ir sukėlė bumą, po kurio į baseinus atėjo daug vaikų. Tarp jų ir Smiltė“, – sakė S.Plytnikaitę Vilniuje treniruojantis Kęstutis Steponavičius.

Pradžiugino susitikimas su R.Meilutyte

S.Plytnikaitei buvo tik penkeri, kai senelis ją atvedė į „Impuls“ 25 metrų baseiną Vilniaus Žirmūnų mikrorajone, kur treneriu dirba K.Steponavičius.

Buvęs Panevėžio „Žemynos“ baseino, iš kurio kilęs ir Danas Rapšys, plaukikas K.Steponavičius pradėjo treniruoti greitą vikrią ir labai energingą mergaitę.

Iš pradžių ji daugiau maudėsi ir žaidė, bet po truputį rezultatai pradėjo augti. „Ji ankstyvo brendimo, turi puikius fizinius duomenis. Smiltė nėra aukšta, bet fiziškai labai stipri. Jėga nenusileidžia berniukams. Jos kojos labai stiprios, neatsitiktinai yra kviečiama ir į bėgimo varžybas“, – apie savo auklėtinę sakė K.Steponavičius.

R.Meilutytės apsilankymas prieš porą metų vieną vasaros dieną „Impuls“ baseine, kai pasaulio rekordininkė su tuometiniu treneriu Pauliumi Andrijausku netikėtai pasirodė treniruotėje Vilniuje, pridėjo įkvėpimo S.Plytnikaitei.

Ji labai džiaugėsi, kai R.Meilutytė pasisveikino su jaunaisiais plaukikais ir nusifotografavo. „Smiltei tai buvo kažkas „vau“, – prisiminė K.Steponavičius.

Žiūrint į atsispyrimus vandenyje ir yrius, ji man tikrai primena 12-metę R.Meilutytę. Praėjo dveji metai ir S.Plytnikaitė pagerino R.Meilutytės rekordą pirmojo Rūtos trenerio Giedriaus Martinionio organizuojamose varžybose Kaune.

„Ji labai maloniai nustebino, – sakė S.Plytnikaitę išvydęs G.Martinionis. – Gera technika, labai geras vandens jutimas. Matosi, kad yra vikri ir staigi. Man ji pasirodė net jaunesnė nei dvylikos metų – labiau devynerių ar dešimties, nes yra smulki.

Tačiau, taip – žiūrint į atsispyrimus vandenyje ir yrius, ji man tikrai primena 12-metę R.Meilutytę.“

Greita įvairiais būdais R.Meilutytei iki šiol priklauso daug Lietuvos rekordų, tarp jų ir iki 13 metų plaukiant įvairiais plaukimo būdais. Stipri kitais būdais ir S.Plytnikaitė.

„Galbūt Smiltė silpniau plaukia nugara, bet ji greita ir peteliške, ir laisvuoju stiliumi. Stengiamės lavinti visus plaukimo būdus, nors krūtine jai kol kas sekasi geriausiai“, – sakė K.Steponavičius.

Jis mano, kad jaunosios plaukikės charakteris yra tinkamas didžiajam sportui. „Ji kovinga ir darbšti, nors mėgsta ir paišdykauti. Atvira, lengvai bendraujanti ir energinga, bet prieš pat startą gali staigiai susikaupti – tai geras bruožas“, – vertino K.Steponavičius.

Nors savo amžiaus tarptautinėse varžybose ji jau raško apdovanojimus saujomis, dėl jauno amžiaus S.Plytnikaitė kol kas nebuvo įtraukiama į Europos jaunimo plaukimo pirmenybes ar Europos jaunimo olimpines žaidynes – jos visa tai laukia ateinančiais metais ir po jų.

Didžioji intriga yra ta, ar ji gali sekti R.Meilutytės pėdsakais vandenyje toliau?

Stebina plaukikų krūtine fenomenas

S.Plytnikaitė kol kas treniruojasi mažesniais krūviais nei tai darė tokio paties amžiaus R.Meilutytė. Pas G.Martinionį dvylikametė Rūta jau plaukdavo bent po tris kartus per savaitę rytais prieš pamokas, o tai reiškė mažiausiai 10 treniruočių per savaitę. S.Plytnikaitė per savaitę plaukia 5-7 kartus, o tai tarsi palieka didesnį rezervą rezultatų augimui.

„Pastarieji Smiltės rezultatai atėjo labiau iš talento, o ne darbo. Mes nenorime dabar perspausti – didesni krūviai turėtų ateiti vėliau. Dabar svarbiausia yra plaukimo technika, nors tai ir yra nuobodžiausias dalykas vaikams“, – šyptelėjo K.Steponavičius.

Dar viena gal kiek mistinė priežastis laukti S.Plytnikaitės aukštų rezultatų – lietuvių išskirtinis talentas plaukti krūtine.

Visi keturi olimpiniai plaukimo čempionai ir prizininkai – Arvydas Juozaitis (1976 m. bronza), Lina Kačiušytė (1980 m. auksas), Robertas Žulpa (1980 m. auksas) ir R.Meilutytė (2012 m. auksas) ant olimpinės garbės pakylos užplaukė būtent krūtine.

Krūtine plaukia ir dabartinės Lietuvos plaukimo viltys moterų varžybose – 19-metė Agnė Šeleikaitė bei 17 metų Kotryna Teterevkova, pernai užlipusios ant garbės pakylos per jaunimo olimpines žaidynes Argentinoje.

„Kažkoks fenomenas“, – pats stebėjosi G.Martinionis, treniravęs R.Meilutytę iki dvylikos metų, kai ji persikėlė gyventi į Angliją pas šeimą ir perėjo pas trenerį Joną Rudą. Nežinia, kokį proveržį galėtų pasiekti S.Plytnikaitė.

Pavyzdžiui, G.Martinionis skaičiavo, kad vėlyvesnio brendimo K.Teterevkova pastaraisiais metais vis nukerpa po 2 sekundes per metus – nuo 1 min. 10 sek. iki 1 min. 8 sek., o tokia progresija būtų tobula ir jaunajai rekordininkei.

Kita vertus, R.Meilutytė stiprų proveržį atliko olimpiniais metais. 2011 m. R.Meilutytė būdama 14-os pagerino ir šios rungties Lietuvos suaugusiųjų rekordą (1 min. 8,87 sek.) Europos jaunimo olimpinėse žaidynėse Turkijoje, o po metų tikrose olimpinėse žaidynėse pakeliui į auksą ji pasiekė Europos rekordą, 100 m krūtine įveikusi per 1 min. 5,21 sek.

Dar po metų Barselonoje Rūta pasiekė tuometinį pasaulio rekordą (1 min. 4,35 sek.), kuris laikėsi ketverius metus (kol jį pagerino amerikietė Lilly King), nors G.Martinionis iki šiol įsitikinęs, kad Rūta galėjo plaukti dar greičiau.

„Ji buvo įgimtai stipri, o J.Ruddas sukūrė jai didelį raumenyną, nors to visai nereikėjo“, – savo nuomonę dėstė G.Martinionis.

Jis dabar svarsto, kad jaunos kylančios plaukimo talentės atveju daug lems brendimo periodas, per kurį moterų kūno centras pasislenka žemyn, auga kaulai, o sąnariai tampa labiau pažeidžiami.

Bet kuriuo atveju, dabartinis S.Plytnikaitės treneris K.Steponavičius skubinti įvykių neketina. „Labai smagu, kad įdėtos pastangos jau duoda vaisių, bet į rekordus nesitaikome, – sakė treneris. – Nenorime sureikšminti dabartinių rezultatų, nes tai tik pradžia.

Tikslas nėra rekordai. Dabar svarbiausia nesiblaškyti, mano ir Smiltės tėvų pareiga būtų rūpintis, kad ji neapsikrautų dėmesiu, kad visi išlaikytume ramias galvas.“

Sidebar placeholder