Morališkiausia pasaulio tauta

Morališkiausia pasaulio tauta

Ilgai mąsčiau, bet po dar vieno vizito kaimyninėje Lenkijoje nusprendžiau pasidalinti savo mintimis apie tai, kuo gyvena mūsų kaimynai ir kokių tikslų savo naujais draudimais ir ribojimais siekia mūsų valdžia.

Sutinku, kad alkoholizmas yra blogai ir šią problemą reikia spręsti, tačiau noriu mūsų iniciatyviems valdantiesiems priminti, kad bent kartais tikslinga panagrinėti istoriją. Rytų išminčiai moko, jog bet kokia kova, nepaisant to, kokia ji būtų „teisinga“ ar „kilni“, yra kova, o tai sukelia atsakomąją ir dažnai nekontroliuojamą reakciją.

Minėtą aplinkybę labai aiškiai patvirtina XX amžiaus istorija. Jo pradžioje kovą su alkoholiu pradėjo JAV, kur buvo paskelbtas „sausas įstatymas“. Tai faktiškai tapo dviejų esminių pasikeitimų priežastimi - dalis alkoholio pramonėje likusių žmonių liko be darbo, o nelikus oficialios prekybos alkoholiu ją labai greitai perėmė Amerikos mafija, susikrovusi iš to didelius turtus.

Tie žmonės, kurie norėjo išgerti, visada tam rasdavo būdų, tad valdžios draudimai buvo ne kas kita, kaip „kova su vėjo malūnais“.

Dar kartą įrodyti, kad draudimais ir ribojimais gali „pakeisti pasaulį“ pabandė Tarybų Sąjungos vadovas Michailas Gorbačiovas. Tuomet, kiek pamenu, irgi buvo keičiamas prekybos alkoholiu laikas, įvedami talonai ir t.t. Ką tai davė? Beveik tą patį, ką amžiaus pradžioje JAV - suklestėjo pogrindinė prekyba oficialiu ir neoficialiu alkoholiu.

Trečią kartą ant po paties „draudimų ir ribojimų“ grėblio nusprendė lipti dabartiniai valdantieji. Pirmiausia buvo uždrausta alkoholio reklama (kurią gamintojai labai subtiliai jau apeina), vėliau apribotas prekyba alkoholiu laikas, padidinti akcizai, o kitąmet planuojama naikinti leidimus alkoholiu prekiauti lauko kavinėse.

Kaimyninės šalys geriau žino istoriją, todėl problemų sprendimu rūpinasi prevencija ir mokymais, o ne bukais draudimais, nekenkdami savo šalims ekonomiškai. Estijos valdžia, pamačiusi, kiek pinigų estai palieka Latvijos parduotuvėse, sumažino akcizus. Latviai padarė tą patį. Lenkai jų net nebuvo pakėlę.

Tad šiandien, kai iki gretimų valstybių sienų iš bet kurios Lietuvos vietos nėra toliau kaip pora šimtų kilometrų, dar kartą spėkime, kur vyks norėdami įsigyti didesnius kiekius pigaus gėrimo, kurio tuoj ir pavadinimą garsiai ištarti gali būti uždrausta, mūsų tautiečiai?

Nors Lenkija yra labiau tikinti ir gerokai konservatyvesnė už Lietuvą ir jos gyventojai skeptiškai žiūri į visokių keistuolių „paradus“, gėrimo, kurio pavadinimo verčiau garsiai netarti, neskuba padaryti „tautos priešu“.

Pervažiavau beveik visą Lenkiją ir ne kartą į akis krito didžiuliai reklaminiai stendai, informuojantys, kad vienoje ar kitoje parduotuvėje pigiau galima įsigyti ne tik skalbimo miltelių, bet ir į pusės litro skardinę arba stiklinę tarą pilstomų gėrimų.

Ir kaip bebūtų keista, minių, kurios dėžėmis vilktų 8 zlotus (apie 2 eurus) kainuojančias gėrimų pakuotes, pastebėti neteko. Lietuviams, kadangi lankiausi toliau nuo sienos esančiuose regionuose, ten važiuoti per toli, o vietiniai mieliau dideliais kiekiais perka saldainius ir panašias prekes.

Įvertinus, kad saldainiai irgi blogis - cukrus, nutukimas, riebalai ir t.t. - nenustebsiu, jeigu Lietuvoje jie irgi bus įtraukti į „kenksmingų bei pavojingų produktų“ sąrašą, o pirkti jų teks važiuoti į Rygą, į saldainių fabriką.

Įdomu, kad „nukainotų“ gėrimų Lenkijoje, kiek mačiau, neskubėjo pirkti ir vietiniai „laipsnių mėgėjai“. Taip, kaimyninėje šalyje yra ir tokių, tačiau jie tyliai laikosi atokiau ir viešose vietose - miestų parkuose, kiemuose, - kuriose renkasi mūsų „gurmanai“, pastebėti neteko.

Nesimatė tokių „gurmanų“ ir lauko kavinėse, kurių kaimyninėje šalyje, ypač gražesnėse vietose, veikia ne viena ir ne dvi. Nesiaiškinau, kiek jų turi „ryšį“ su stacionariais pastatais, tačiau visose jose buvo galima įsigyti alkoholio. Beje, dar labiau jaudinti mūsų „tiesos ieškotojus“ turėtų tai, kad tiek vietiniai, tiek turistai kavinėse ramiai valgė ir gėrė, tai matant mažamečiams. Ir tai niekam nekliuvo.

Žmonės tiesiog ilsėjosi, grožėjosi aplinka, kavinės džiaugėsi pelnu, valdžia - turistų paliekamais pinigais ir surenkamais mokesčiais, kuriuos vėliau galės skirti gyventojų gerovei. Viskas, sėkmingai veikiantis socialinis ekonominis ratas užsidaro. Ir kad tai suprastum, nereikia būti ekonomistu. Reikia tiesiog adekvačiai reaguoti į realybę.

Kita vertus, jeigu valdantieji nori, kad lietuvių moralinis veidas būtų „skaisčiausias“ pasaulyje ir visus savo, švelniai tariant, keistokus veiksmus sieja su rūpinimusi žmonių sveikata, siūlau neapsiriboti vien „dartine kova su alkoholiu“. Tuomet jį reikėtų visiškai uždrausti bet kokia forma, o prasižengusius bausti viešai miestų aikštėse. Vėliau visiškai reikėtų uždrausti cigaretes ir tabaką.

Tada - visus saldumynus ir riebalus. O galiausiai uždrausti gyventi, nes, kaip kadaise dainavo „Hiperbolė“ - juk labiausiai kenksminga gyventi. Ir tuomet didis valdančiųjų tikslas bus pasiektas - būsime sveikiausia, skaisčiausia ir morališkiausia tauta pasaulyje. Jei dar iš jos kas nors liks...

Sidebar placeholder