Mamyčių turgelis - ne tik apsipirkti
Mamyčių turgelis - ne tik apsipirkti

"Nuo aštuoniolikos metų jaučiausi subrendusi būti mama, tai buvo mano didžiausias troškimas ir išsvajotoji profesija", - sakė jauna mama Dovilė Garadauskienė, su drauge Egle Ignatjeviene subūrusi kitas mamytes jaukiems pobūviams drauge su visa šeima, kuriuose dar ir dalijamasi patirtimi bei mainomasi reikalingais daiktais.

Regis, motinystės rūpesčių užtenka, o jūs dar susiradote sau kitokios veiklos.

DOVILĖ. Su drauge Jolanta susilaukėme dukryčių, tarp kurių yra trijų dienų skirtumas. Ji jau buvo skyrusi savajai Liepos vardą, o mes su vyru ilgiau nei mėnesį rinkome vardą, niekaip jis neatėjo, ir su astrologe tarėmės, ir pagaliau ją taip pat pavadinome Liepa. Kai su drauge jau supome penkių mėnesių vaikiukus, galvojome, ką čia nuveikus. Vaikiškų drabužėlių kainos - kosminės, tad pamatėme internete, jog Kaune ir Vilniuje mamytės rengia turgelius. Gyvenau Gandrališkėse ir atradau pirmame aukšte tuščias komercines patalpas, pasikalbinau savininką, ar sutiktų mums jas užleisti už tai, kad mes nuplautume langus, išvalytume grindis.

Pirmąjį turgelį surengėme trečiadienį, nuo pietų, kad nebūtų "anšlago", bet vis tiek susirinko daugybė mamyčių - ir besilaukiančių vaikelio, ir su mokyklinio amžiaus vaikais.

Draugė po pirmojo turgelio nusprendė atsiduoti motinystei, nes negalvojo, kad bus taip nelengva.

Kuo jūsų turgelis išsiskiria?

DOVILĖ. Mes norėjome nepaprasto turgelio, kad mamytės galėtų ir apsipirkti, ir mainytis daiktais, ir kad tai būtų popietės renginys visai šeimai. Vyksta paskaitos aktualiomis temomis ir spektakliukas ar koncertas vaikams. Paskutinė paskaita buvo "Sveikos gyvensenos mitai". Juk dauguma vaikų ligų, alergijų priklauso nuo maisto. Astrologė skaitė paskaitėlę apie tai, kaip reikia elgtis su vaiku atsižvelgiant į jo Zodiako ženklą. Kaskart ketiname patraukti kuo nors kitu. Mes dar nenorime atskleisti visų kortų, tačiau yra daug minčių, norų, palaikančių žmonių, pradedant šeimos nariais, draugais ir baigiant rėmėjais. Vasarą norėtume persikelti po atviru dangumi.

Ką daryti nepasiturinčioms šeimoms, kurios neišgali nupirkti vaikams drabužėlių ir jūsų turgelyje?

DOVILĖ. Mamytės iš interneto sužino, kad yra kertelė labdarai, o kitos mamos mielai dovanoja žaislus, batukus ir drabužėlius, ir jeigu negali ateiti, atveža dovanas. Viską surinkusios nuvežame į socialinės paramos centrą.

Visos žinome, kad vyrai, kol apsipranta, pavydi žmonos dėmesio kūdikiui, o jūs dar laiką švaistote renginiams...

DOVILĖ. Mano vyras šiek tiek skundžiasi, nes turiu septynių mėnesių dukrytę ir dvejų metų sūnų Taurą. Bet stengiuosi visiems padalinti meilę ir dėmesį.

Sakoma, kad gimdymas yra kūrybos aktas. Ar gimdėte natūraliai?

DOVILĖ. Pirmiausia patarčiau mamytėms nėštumo metu prisijaukinti vyrą. Kitas nenori padėti, bet mano vyras buvo kaip dešinioji ranka, buvo šalia, ir jo palaikymas buvo neįkainojamas. Vyrą turi paruošti, nes jis visai kitaip viską supranta apie tavyje augančią gyvybę, tad reikia jam paaiškinti, kaip auga žmogeliukas, kad gimęs jis iškart nežais futbolo. Esu labai patenkinta, kad Dievas man padovanojo tokį vyrą, kuris pyktelėjo, kai kažkas pasakė: "Dovilė pagimdė". "Mes kartu gimdėme!" - sakė. Jis sako išgyvenęs skausmą ir įtampą kaip ir aš. Jis ir virkšteles vaikams nukirpo, tai - nenupasakojami dalykai.

Kaip suderinti motinystę su karjera?

DOVILĖ. Neplanuoju užsibūti namuose, ne toks mano būdas. Esu azartiškas žmogus, mėgstu organizacinį darbą, "kaifuoju", kai kas nors pavyksta, kai prisijungia palaikantys idėją - tai mane tiesiog "užveda". Žiūriu, kad ir namuose esu viską aprėpusi, o reikėtų ir vyrui vieną kertę palikti. Dukrytė jau mokosi vaikščioti, tad planuojame kaip ir brolį anksčiau išleisti į darželį. Mes su vyru esame pasidalinę vaikais. Kai Tauras grįžta iš darželio, jiedu dūksta, yra geriausi draugai pasaulyje. Savaitgalis - šventas, jokių darbų negali būti.

Jūs jaunos ir nežinote, kad prieš kelis dešimtmečius nematydavai vyro, pusdienį vežiojantį ar vedžiojantį vaiką po parką.

EGLĖ. Vyrai nebesigėdija savo jausmų. Man atrodo, kad vyrui išeiti į parką su vežimėliu yra prestižo reikalas. Didžiausias pliusas jam, kad turi artimą ryšį su vaiku. Aišku, yra vyrų ir šaltų, kietų kaip uola, bet daugiau tokių, kurie nenori, kad žmona niekur neišeitų, nieko neveiktų, tik sėdėtų namie su vaikais.

Egle, ką jūs dar veikiate gyvenime?

Esu reklamos dizainerė. Kai Dovilė rengė pirmąjį turgelį, sukūriau reklaminį plakatą. Aš savęs nevadinčiau menininke, nes, nors baigiau Dailės akademiją, turbūt sunkiai nupieščiau arklį. Viską darau kompiuteriu. Pykstu, kai iš manęs užsakovai reikalauja raudono fono ir užrašo "50 procentų nuolaida". Jeigu kuri "meną", nieko neišeina. Reikia kažko neprotingo, vulgaraus, rėkiančio.

O labiausiai mėgstu tai, kam mažiausiai turiu laiko - pasiplepėjimams su draugėmis. Labai mėgstu būti viena, ir džiaugiuosi, kai vyras su sūnumi išvažiuoja į parduotuvę apsipirkti, šunį išleidžiu į kiemą. Visada tokia buvau. Vaikystėje gyvenau didelėje šeimoje, dideliame name su seneliais, ir labai didelis malonumas buvo likti vienui vienai.

Ką reiškia būti idealia mama?

DOVILĖ. Visa širdimi atsidavusia šeimai. Nežinau, ar galiu sau leisti šią pastabą, bet yra moterų, nemaitinančių krūtimi, nes sako, kad ši praras formą. Sūnų maitinau dešimt mėnesių, dukrytę vis dar maitinu. Gal todėl vaikai ramūs. Kitos nusamdo auklę ir eina dirbti. Palinkėčiau visa siela atsiduoti motinystei, nes laikas pašėlusiai bėga, vaikai taip greitai auga, o dar taip norisi pasidžiaugti tuo lėliuku.

EGLĖ. Manau, mama dar yra ir moteris. Ideali suranda aukso viduriuką - ir šeimai daug laiko skiria, ir sau, kuo nors domisi ir pati yra kitiems įdomi. Kitaip nusibos vyrui ir vaikams neturės ko duoti.

Ar močiutės jums padeda?

DOVILĖ. O, abi močiutės yra labai aktyvios, emancipuotos, turi mėgstamą darbą. Kai dar laukiausi, sakė, kad mes darbus, padės, bus su vaikais. Bet juk jos dar jaunos.

Ko klausinėja vaikai?

DOVILĖ. Tauras dar nedaug šneka, vis čiauška: "Aš čia, aš čia!" Su sesute bendrauja puikiai nuo pat pirmos akimirkos. Kai ją parsivežėme, jis ją apkabino, pabučiavo, aišku, tikėjosi, kad tą pačią dieną ta sesė kažkokiu būdu dings iš namų. Paskui susitaikė, ir myli be proto, vos pramerkia akis, ieško sesės. Iš pradžių su vyru nerimavome, kad vaikas nesijaustų gaunantis mažiau glamonių, bet stengėmės, ir vyras Taurui skyrė labai daug dėmesio. Jiedu krepšinį ir futbolą žaidžia. Dabar sūnus yra mano padėjėjas. O kai išdygsta ragiukai, pašlifuojam. Manau, kad vaikus reikia lepinti su saiku. Yra namų taisyklės, kurių turi laikytis, ir močiutėms prisakyta, tarkime, kad vaikas turi valgyti viską. Ir jis valgo viską, nerakinėja maisto. Nuo pat mažens imam jautį už ragų, kad užaugtų rimtas vyras.

Kaip grūdinate savo vaikus?

DOVILĖ. Pabijojau kišti į ledinį vandenį, nors tokių patarimų buvo, bet žiemą drąsiai paleisdavau sūnų ant šaltų plytelių, kai pradėjo ropinėti. Mažoji irgi ropinėja: rankytės šaltos, bet nosytė šilta.

Ar kai gimė vaikas, pradėjote geriau suprasti savo mamas, kad ir tą jų nuolatinį perdėtą rūpestį?

EGLĖ. Iš tikrųjų, nuo tada, kai Lukas su mumis, kai įrenginėjome jam kambarį, kaip ir mano mama, kas vakarą ateinu jo apkamšyti. Labai vertinu tai, kokia buvo mano mama, ir darau viską, ką darydavo ji, viską prisimenu. Iki šiol esame geriausios draugės. Juk karta iš kartos mamos sako: "O man mama sakydavo..."

Kaip manote, kodėl taip daug jaunų šeimų skiriasi?

DOVILĖ. Aš manau, kad kai kuriems šeima, ištikimybė, pagarba vienas kitam nebėra vertybė. Yra senukų, kurie vaikšto rankomis susikibę ir ramia sąžine žvelgia vienas kitam į akis. O dabar lengvabūdiškai vieną dieną padraugauja su viena, kitą - su kita. Reta jauna šeima atsidavę vienas kitam. Neduok Dieve, apleisi santykius kaip neprižiūrimą sodą, ir prasidės nesusipratimai. Sunku išlaikyti plevėsuojančią židinio liepsną, visada turi ją kurstyti. Turi užbėgti įvykiams už akių.

Ar turite nuo vyrų paslapčių? Moterys iš jų visada nori išgauti, ką jie galvoja, kas nutiko darbe, kad be nuotaikos...

DOVILĖ. Viskuo dalinamės, kad galėtume padėti, kuo galim, esame vienas kitam ramstis.

EGLĖ. Manau, kad šeimai lengviau kartu viską išgyventi, išsakyti nuoskaudas. Bet mažos paslaptys turi būti, kurias pasipasakoji draugei arba mamai. Turi ir vyras išeiti su vyriška kompanija pažaisti biliardą, o moteris - paplepėti su draugėmis.

Kokių planų turite ateičiai?

DOVILĖ. Aš baigiu studijuoti verslo teisę, liko paskutiniai metai. Esu kryžkelėje, spręsdama kur pasukti.

EGLĖ. Aš dirbu mėgstamą darbą. Su mielu noru įkurčiau savo reklamos verslą.

Sidebar placeholder