Pasak psichologų, kaupiami būna seni laikraščiai, maisto pakuotės ar net gyvūnai.
Daugelis iš mūsų kaupiame ir saugome mums brangius daiktus, kurie galbūt brangūs kaip atminimas arba reikalingi buičiai.
Tačiau kai kuriems žmonėms šis kaupimas tampa manija, jie renka viską ir bet ką.
Anot specialistų, kai namai užgriozdinami daiktais taip, kad jie tampa pavojingi žmonių saugumui ir sveikatai, tai vadinama kompulsiniu kaupimu.
Šis sutrikimas susideda nuo rinkimo daiktų, kurie neturi vertės arba turi mažą vertę, ir negebėjimo išsiskirti su šiais daiktais, tvirtina psichologai.
Paprastai kaupikai renka viską, kas jiems atrodo vertinga.
Vertinga jiems gali būti seni drabužiai, laikraščiai, maisto pakuotės, užrašai, šiukšlės ar kitos atliekos.
Pasitaiko gyvūnų kaupimo atvejų.
Specialistai sako, kad kaupimas siejamas su žmogui kylančiais sunkumais apdorojant informaciją, jo įsitikinimais dėl nuosavybės bei emocinio sielvarto išsiskiriant su tais daiktais.
Kompulsiniam kaupėjui kiekvienas ir visi daiktai yra vertingi, dažniausiai perdėtai. Jie šventai tiki, kad senas laikraštis arba senai pasibaigusių žuvies konservų dėžutė gali dar būti naudinga ir bus panaudota.
Visi šie daiktai suvokiami tarsi kaupiko asmenybės dalis, todėl, susidūrus su grėsme išsiskirti su jais, kaupikas patiria didelį nerimą, gali kilti depresija ar noras nusižudyti.
Pavojinga sveikatai
Psichologai teigia, kad dažniausiai kaupikai sukaupia tiek šiukšlių, jog nebebūna nei vietos kojai padėti.
Šiukšlės dažnai būna sudėtos į maišus, sustatomos į kampus, užverčia visus namus. Ten puikios sąlygos veistis pelėms, žiurkėms, tarakonams.
Susidaro antihigieninės sąlygos, kurios, žinoma, kenkia sveikatai. „Neretai šiukšlės užvirsta ant žmonių ir palaidoja kaupikus gyvus.
Jei kaupikas gyvena daugiabučiame name, dažniausiai visi parazitai šliaužia ir į kaimynų butus.
Tai sukelia nemalonumų ir kaimynams.
Kadangi tai yra psichinis sindromas, reikėtų ieškoti specialistų pagalbos. Sutrikimas sėkmingai gydomas vaistais antidepresantais, tačiau psichoterapija taip pat rekomenduojama.
Jei tai dar yra tik psichologinis, o ne psichinis sutrikimas ir jau pastebėjote kaupimo maniją, specialistai rekomenduoja atlikti pratimus.
Kiekvieną dieną griežtai tvarkytis po 10 minučių, vėliau tą laiką didinti performuojant į įprotį tvarkytis.
Tai padeda.
Rašyti komentarą