Klaipėdietė apie nuotolinius skaitmeninio raštingumo mokymus: „Tai iššūkis, suteikęs pasitikėjimo savimi“

Klaipėdietė apie nuotolinius skaitmeninio raštingumo mokymus: „Tai iššūkis, suteikęs pasitikėjimo savimi“

Klaipėdietė Regina Viršilienė skaitmenines technologijas naudoja kasdien, nes to reikia jos darbui – moteris yra Klaipėdos I. Kanto viešosios bibliotekos „Laukininkų“ filialo vyriausioji bibliotekininkė. Ji stengiasi nuolat tobulinti ir gilinti skaitmeninio raštingumo įgūdžius, todėl sužinojusi, kad karantino metu organizuojami nuotoliniai mokymai, nedvejodama tapo viena pirmųjų jų dalyvių.

Ponia Regina – viena iš beveik 700 Lietuvos gyventojų, šiuo metu besimokančių internetu vykstančiose virtualiose skaitmeninio raštingumo pamokose. Balandžio pabaigoje pradėjusiose veikti skaitmeninio raštingumo klasėse internete aktyviai dalyvauja ir kiti Klaipėdos miesto savivaldybės gyventojai. Mokymai taip pat sutraukė daug Šiaulių, Ukmergės, Rokiškio rajonų gyventojų, noriai mokosi ir Vilniaus, Kauno, Pagėgių, Kėdainių bei Ignalinos rajonų savivaldybių gyventojai.

Žinios praverčia organizuojant edukacinius renginius 

Kalbėdama apie dalyvavimą mokymuose, R. Viršilienė papasakoja apie savo neseną patirtį kelionėje. „Keliaudama daug fotografuoju ir štai vienoje išvykoje staiga pritrūko vietos nuotraukoms telefone. Prisiminiau apie galimybę išsaugoti jas „Google“ diske, tačiau padaryti to man niekaip nepavyko. Tada ir kilo mintis, kad yra tiek technologijų, sukurtų tam, kad palengvintų žmonių gyvenimą, o dėl žinių stokos štai ir negaliu jomis pasinaudoti“, – prisimena ponia Regina.

Džiugia staigmena ji vadina tai, kad skaitant apie organizuojamas skaitmeninio raštingumo klases internete jos akis užkliuvo už būtent šios temos. R. Viršilienė sako išsyk užsiregistravusi dalyvauti kursuose, po kurių dar tą patį vakarą sutvarkė visas telefone laikytas skaitmenines nuotraukas: susikūrė atskirus aplankus, sukėlė jas į „Google“ diską, atlaisvino telefono atmintį. Moteris džiaugiasi įveikusi šį iššūkį, suteikusį ir žinių, ir daugiau drąsos išmėginti naujus dalykus.

Anot bibliotekininkės, mokymų metu ji gavo tiek naudingų patarimų, kad po karantino galės šia informacija pasidalinti ir su bibliotekos lankytojais, kuriems tokių klausimų taip pat iškyla. Be to, įgytas žinias moteris jau sėkmingai taiko ir savo darbe. 

„Iki karantino bibliotekoje rengdavome edukacijas: pasikviesdavome lektorių, suburdavome klausytojų grupę. Dabar edukacijos irgi vyksta, tik nuotoliniu būdu. Klausėmės specialisto patarimų, kaip malšinti stresą, kaip stilingai surišti skareles ar šalikėlius. Žmonės džiaugiasi galimybe praskaidrinti laisvalaikį, o aš – galimybe pritaikyti skaitmeninio raštingumo klasėje įgytas žinias organizuojant šias nuotolines edukacijas“, – pasakoja R. Viršilienė.

Pasak pašnekovės, nuotoliniuose mokymuose ji mielai dalyvaus ir po karantino, nes tokia mokymosi forma turi savų privalumų. „Šie mokymai taupo laiką ir leidžia virtualiai pagilinti žinias aktualiomis temomis, kad ir kur bebūčiau. Anksčiau esu ne kartą pagalvojusi, kad mielai sudalyvaučiau mokymuose viena ar kita man naudinga tema, tačiau vis trūkdavo laiko į juo nuvykti“, – tvirtina ponia Regina.

Proga ne tik pasimokyti, bet ir susidraugauti

Viena iš skaitmeninio raštingumo klasių mokytojų, Ukmergės V. Šlaito viešosios bibliotekos Informacijos skyriaus vedėja Jurgita Mačiulienė sako, kad nuotoliniai mokymai malonia staigmena tapo ne tik dalyviams, bet ir lektoriams. „Prisipažinsiu, kad iš pradžių buvo neramu, ar bus grįžtamasis ryšys, ar žmonės supras, kaip veikia nuotolinio mokymosi platforma, ar sugebės įsisavinti dėstomą medžiagą, bet iš tikrųjų viskas vyksta geriau nei tikėjomės“, – džiaugiasi lektorė.

Šiuos mokymus renkasi ir darbingo amžiaus žmonės, ir senjorai. Grupėje būna apie 10 dalyvių, didžioji dalis – moterys. J. Mačiulienė juokauja, kad vyrai ne tokie aktyvūs, dalyvauja tada, kai juos kas nors įkalba, pavyzdžiui, žmonos.

Skaitmeninio raštingumo klasėse vykstančių pamokų dalyviai iš pradžių supažindinami su teorine medžiaga, vėliau jie atlieka daug įvairių praktinių užduočių, nes, pasak lektorės, šių mokymų tikslas – įgyti praktinius įgūdžius, kuriais žmonės iš karto galėtų naudotis. Temos siūlomos pačios įvairiausios: nuo laiko planavimo, savo laisvalaikio organizavimo internetu, pirkimo elektroninėse parduotuvėse, skaidrių kūrimo ir demonstravimo iki VMI, Sodros ar kitų viešųjų paslaugų naudojimo. 

J. Mačiulienė teigia atsižvelgianti į dalyvių pageidavimus ir daugiau dėmesio skirianti jiems aktualiausioms temoms. „Vyresni žmonės labai pasiilgę bendravimo, todėl populiariausios visos su bendravimo galimybių praplėtimu susijusios temos – elektroninis paštas, socialiniai tinklai, internetinių pokalbių platformos. Kuo toliau, tuo labiau žmones domina ir apsipirkimas elektroninėse parduotuvėse“, – vardija lektorė. 

Yra ir tokių žmonių, kurie kursuose pirmiausia dalyvauja todėl, kad galėtų pabendrauti, o naujos žinios jiems – antrinis tikslas. Anot mokymų lektorės, iki karantino bibliotekose vykusių gyvų mokymų metu yra buvę, jog užsimezgusi pažintis baigėsi ne tik papildytu žinių bagažu, bet ir vestuvėmis. Skaitmeninio raštingumo klasėse susiformavusi dalyvių grupė gali dalyvauti visame pamokų cikle, ir iš tiesų po keleto virtualių susitikimų žmonės tampa artimesni, laukia kitų pasimatymų, o pažintis puoselėja ir pasibaigus mokymams.

Nuotoliniai mokymai populiarumo nepraras

Projekto „Prisijungusi Lietuva“ veiklų vadovės Jurgitos Vasilavičiūtės-Garunkštienės teigimu, iki karantino skaitmeninio raštingumo mokymai vyresnio amžiaus gyventojams vyko šalies bibliotekose, juose jau dalyvavo beveik 50 tūkst. žmonių. 

„Dėl karantino šiuos mokymus teko laikinai sustabdyti, tačiau nenorėjome, kad taip aktyviai į juos įsitraukę žmonės liktų be veiklos. Todėl mokymus perkėlėme į internetą, kad turintys bent šiek tiek skaitmeninių žinių galėtų ir toliau nemokamai tobulinti savo įgūdžius, tik kitu būdu – skaitmeninio raštingumo klasėse internete“, – sako J. Vasilavičiūtė-Garunkštienė.

Nemokamuose mokymuose gali dalyvauti visi norintys ir turintys skaitmeninį įrenginį, interneto ryšį ir elektroninį paštą. Nuotolinių mokymų temos skelbiamos svetainėje www.prisijungusi.lt. Čia tereikia užsiregistruoti ir laukti žinios apie virtualių pamokų pradžią. Visi užsiregistravę gauna instrukciją, kaip prisijungti prie naujo tipo mokymų. „Iš dalyvių atsiliepimų matome, kad šie mokymai jiems suteikė daugiau drąsos imtis naujų su virtualia erdve susijusių iššūkių. Tikime, kad įgyti praktiniai įgūdžiai padės aktyviau naudotis kuo įvairesnėmis interneto ir skaitmeninių įrenginių teikiamomis galimybėmis“, – teigia J. Vasilavičiūtė-Garunkštienė.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder