Nuo sausio 1-osios visi Lietuvos piliečiai savo pasuose gali nurodyti tautybę. Būrys patriotiškai nusiteikusių lietuvių, pageidaujančių įrašo apie lietuvių tautybę, vakar apsilankė Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Migracijos skyriuje, tačiau juos nustebino informacija, jog už "tautybę" reikės susimokėti.
Buvę sąjūdiečiai subūrė apie 30 klaipėdiečių grupę, kuri atvyko į Migracijos skyrių įrašų į savo pasus apie lietuvių tautybę. Interesantus pasitikusi įstaigos viršininkė Lilijana Preikšaitienė pati suteikė išsamią informaciją apie tautybės įrašą pase. Anot pareigūnės, pagal įsigaliojusį įstatymą įrašas apie tautybę pase nėra privalomas ir daromas tik piliečio prašymu. Tokį įrašą nuo sausio 1-osios gali pasidaryti visi naujų pasų savininkai. Šis įrašas taip pat gali būti paso keitimo priežastimi. Tačiau norintieji įrašo apie tautybę turi keisti pasą ir susimokėti už šią procedūrą bendra tvarka.
"Įrašas apie tautybę nėra antspaudas. Jis yra daromas Asmens dokumentų išrašymo centre Vilniuje. Tautybė įrašoma lape, esančiame prieš asmens duomenų lapą. Todėl pageidaujantieji įrašo pase privalo keisti pasą. Jis keičiamas bendra tvarka", - aiškino L. Preikšaitienė.
Naujo paso išdavimo paslauga kainuoja 43 eurus (148,17 Lt). Naują pasą galima gauti ir skubos tvarka. Per 5 darbo dienas daromas pasas kainuoja 57 eurus (196,81 Lt), per 1 darbo dieną - 71 eurą (245,15 Lt).
50 proc. lengvata vienam asmens dokumentui (jeigu asmuo jau yra gavęs su nuolaida asmens tapatybės kortelę - už pasą reikės mokėti visą sumą) taikoma asmenims iki 18 metų ir pensinio amžiaus žmonėms.
Nuo valstybės rinkliavos vienam asmens dokumentui atleidžiami asmenys, turintys teisę gauti piniginę socialinę paramą, vaikai, kuriems nustatyta globa arba rūpyba, valstybės stacionariose globos įstaigose išlaikomi asmenys, vieniši asmenys, sukakę senatvės pensijos amžių, asmenys, kuriems nustatytas 0-40 proc. darbingumo lygis, senatvės pensijos amžiaus sulaukę asmenys, kuriems teisės aktų nustatyta tvarka nustatytas didelių ar vidutinių specialiųjų poreikių lygis, asmenys iki 18 metų, kuriems nustatytas neįgalumo lygis, asmenys, turintys nuo okupacijų nukentėjusio, represuoto asmens statusą.
Susimokėti už paso keitimą galima ir Migracijos skyriaus "mokomate" grynaisiais arba mokėjimo kortele, tačiau čia taikomas paslaugos aptarnavimo mokestis, siekiantis 1,16 euro (4,01 Lt). Pateikęs prašymą naujam dokumentui asmuo čia pat ir nufotografuojamas.
Pasak L. Preikšaitienės, specialistai patikrina pareiškėjo tautybę gyventojų registro duomenų bazėje. Jeigu duomenys yra - tuomet įrašas padaromas be kliūčių. Jeigu duomenų nėra - reikia pateikti asmens gimimo dokumentus, prašymą įrašyti tautybę.
Dauguma Lietuvos piliečių, keisdami TSRS pasą į lietuvišką arba gaudami Lietuvos pasą, įrašė savo tautybę, nes 1991 metais priimtas įstatymas tokį įrašą numatė. 2003-iaisiais Seimas nusprendė pašalinti iš lietuviškų pasų skiltį, kurioje yra nurodoma tautinė tapatybė. Nuo tada tapatybę buvo galima nurodyti gimimo liudijime. Pareigūnė priminė, jog asmens tautybė nustatoma pagal tėvų tautybę.
"Jeigu tėvai ne lietuviai - asmuo negali pasirinkti lietuvių tautybės", - patikino L. Preikšaitienė.
Pasak skyriaus viršininkės, dauguma uostamiesčio gyventojų nuo sausio 1-osios keičia pasus ne dėl tautybės įrašo, o dėl kitų priežasčių: dėl to, kad pasibaigė dokumento galiojimo laikas arba lapai vizoms, tačiau dauguma pageidavo, jog įrašas apie tautybę būtų padarytas.
Policijos departamento duomenimis, sausio 1-9 dienomis buvo pateikti 4 355 prašymai išduoti pasą. 1 921 asmuo prašė pase nurodyti jo tautybę. Iš jų absoliuti dauguma - 1789 asmenys - pageidavo įrašo apie lietuvių tautybę. Antroje vietoje pagal pageidavimų pateiktuose prašymuose skaičių (74) buvo lenkų tautybė, trečioje - rusų (36). Devyni asmenys nurodė baltarusių tautybę, penki - ukrainiečių, trys - vokiečių, du - karaimų, po vieną - armėnų, totorių, žydų tautybę.
Paskutinio visuotinio Lietuvos gyventojų ir būstų surašymo, daryto 2011 metais, duomenimis, mūsų šalyje gyveno 154 tautybių gyventojai. Lietuvoje buvo 84,2 proc. lietuvių, 6,6 proc. lenkų, 5,8 proc. rusų, 1,2 proc. baltarusių, 0,5 proc. ukrainiečių ir 0,6 proc. kitų tautybių gyventojų.
Nuomonės
Vytautas Paulikas
Mus, lietuvius, jau daug kartų bandė nutautinti: lenkino, rusino. Dabar mes taip pat pastebime, jog Europos Sąjunga siekia europiečius paversti pilka mase. Atrodo, kad siekiama, jog žmonės būtų tik Europos piliečiais, tautybė nesvarbi. Tautybę patvirtinantis įrašas - tai mūsų pareiškimas, kad mes esame lietuviai ir tuo didžiuojamės. Žinoma, įrašo apie tautybę procedūra galėtų būti ir paprastesnė. Manau, kad įrašas apie tautybę galėtų būti padarytas ir nekeičiant paso, panaudojant kitas technologijas. Nepaisant to, visa mūsų šeima keis pasus, kad tautybė būtų įrašyta.
Dionyzas Varkalis
Būtinai keisiu pasą, kad būtų įrašyta mano tautybė. Ar nematote, kas vyksta? Mūsų valstybė "išvalstybinama" ir manoma, jog iki 2020-ųjų Europoje neliks valstybių. Turime kažką daryti. Privalome pareikšti savo nuomonę ir valią, kad nenorime būti "pasaulio piliečiai", kad esame ir norime išlikti lietuviais. Mes čia gimėme, čia užaugome, čia yra mūsų žemė, krauju aplaistyta. Kam tie Sausio 13-osios spektakliai su giesmėmis, kai tauta tyliai, ramiai nutautinama?
Romas Jencius
Nori tautybės - privalai už ją susimokėti. Mes, būdami lietuviai, Lietuvos piliečiai, čia gimę, užaugę, dabar turime susimokėti, kad būtų įrašyta tautybė. Man tai - nesuprantama. Manau, kad taip padaryta sąmoningai, kad žmonės neprisiimtų savo tautybės. 43 eurai nėra simbolinė kaina.
Rašyti komentarą