Pasikeisti vardus ir pavardes galima greičiau

Pasikeisti vardus ir pavardes galima greičiau

Pernai Teisingumo ministerija gavo 1092 prašymus leisti pakeisti pilnamečių asmenų arba vaikų vardus ar pavardes. 2011 m. savo vardą ar (ir) pavardę pakeitė 1699 asmenys, o 2010 metais – 1732.

Sumažėjusį Teisingumo ministerijai pateikiamų prašymų skaičių lėmė paprastesnė ir greitesnė pavardžių pakeitimo procedūra.

Tais atvejais, kai asmuo pageidauja susigrąžinti anksčiau turėtą pavardę, turėti bendrą su sutuoktiniu pavardę, prie savo pavardės prijungti sutuoktinio pavardę, turėti šeiminės formos nenurodančią moters pavardę (vietoj –ienė, -aitė ar –ytė, -(i)ūtė įrašant galūnę –ė) arba vietoj nelietuviškos sugramatintos pavardės formos turėti sugramatintą (arba atvirkščiai), su pavardės keitimu susijusius klausimus civilinės metrikacijos įstaigos sprendžia savarankiškai. Anksčiau tokių prašymų pakeisti pavardę pagrįstumą turėjo įvertinti ir Teisingumo ministerija, o tai lėmė ilgesnį jų nagrinėjimą.

Be to, norint pasikeisti pavardę šiais išvardintais atvejais, galima kreiptis į bet kurią civilinės metrikacijos įstaigą, į kurią gyventojui kreiptis yra patogu. Tai itin aktualu didžiųjų miestų gyventojams, tarp kurių neretai pasitaiko faktiškai gyvenančių viename mieste, bet deklaravusių savo gyvenamąją vietą kitame mieste. Taip pat į bet kurią civilinės metrikacijos įstaigą galima kreiptis norint gauti pažymą apie šeiminę padėtį sudarant santuoką kitoje valstybėje, gauti pakartotinius civilinės būklės aktų liudijimus.

Šiuo metu įtvirtinta galimybė tėvams pakeisti nepilnamečio vaiko vardą. Sprendimą dėl nepilnamečio vaiko iki 3 mėnesių amžiaus vardo pakeitimo civilinės metrikacijos įstaigos priima savarankiškai. Kai pageidaujama keisti vyresnio kaip 3 mėnesių amžiaus nepilnamečio vaiko vardą, prašymo pagrįstumą vertina ir Teisingumo ministerija. Prašyti pakeisti nepilnamečio vaiko vardą galima tik tuo atveju, jeigu turimas vardas neatitinka jo interesų, taip pat, jeigu vaiko vardo keitimas neprieštaraus jo interesams.

Tais atvejais, kai pats vaikas yra sulaukęs 10 ar daugiau metų, be kitų dokumentų civilinės metrikacijos įstaigai turi būti pateikiamas raštiškas vaiko sutikimas dėl jo vardo keitimo. Visus šiuos dokumentus civilinės metrikacijos įstaiga persiunčia Teisingumo ministerijai, kuri sprendimą dėl vaiko vardo keitimo priima per 2 mėnesius.

Dažniausiai pageidaujama vaiko turimus du vardus pakeisti į vieną iš jų, kuriuo vaikas vadinamas arba vaiko turimą vieną vardą pakeisti į kitą vardą, kuriuo vaikas vadinamas ir kuriuo prisistato aplinkiniams.

Pernai pakeisti 115 vaikų, vyresnių kaip 3 mėnesių amžiaus, vardai. Daugiausia prašymų (44) pakeisti nepilnamečio vaiko vardą gauta Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Teisės departamento Civilinės metrikacijos skyriuje. Į Vilniaus rajono savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyrių kreipėsi 9 vaikų tėvai dėl savo vaikų vardų pakeitimo. Klaipėdos mieste dėl nepilnamečių vaikų vardų pakeitimo pateikta 11 prašymų, Kauno mieste – 8, Panevėžio mieste vardą pakeisti prašė 5 vaikų tėvai.

Nepilnamečių vaikų tėvai, kurių atžalos patiria sunkumų dėl turimo vardo, džiaugiasi atsiradusia galimybe pakeisti vaiko vardą.

 

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder