Alzheimerio liga ne tik "ištrina" žmogaus atmintį

Gydytoja Jolanta Valavičienė "Vakarų ekspresui" sakė, kad nors Alzheimerio liga serga daugiau senyvo amžiaus žmonės, tačiau pastaruoju metu ši liga "jaunėja" - suserga ir penkiasdešimtmečiai.

Pirmieji ligos simptomai - blogėjanti atmintis. Tai pastebėjus, būtina kreiptis į šios srities specialistus, kadangi ligai progresuojant pasikeičia žmogaus elgsena, jis neatmena ką daręs. Anot specialistų, vieni sergantieji tampa agresyvūs, kiti ima elgtis kaip vaikai. Nieko nedarant sergančiajam Alzheimerio liga išsivysto demensija, t.y. silpnaprotystė.

Per vėlai kreipiasi į specialistus

Neurochirurgijos skyriaus vedėja minėjo, kad Alzheimerio liga gana dažnai diagnozuojama vėlyvoje jos stadijoje, nes ligoniai, tiksliau, jų artimieji per vėlai kreipiasi pagalbos į specialistus.

Kadangi sergantiesiems Alzheimerio liga atsiranda įvairių psichikos sutrikimų, kuriuos paaštrina emocinė įtampa bei neigiami veiksniai, jų artimieji įtaria psichikos ligą ir pagalbos pirmiausia kreipiasi į psichologą arba psichoterapeutą, todėl pas neurologą patenka jau turėdami rimtų psichikos sutrikimų.

Į specialistą reikėtų kreiptis jau tuomet, jeigu artimam žmogui sutrinka trumpalaikė atmintis, pavyzdžiui, kai jam sunku įsiminti vardus. Kiti Alzheimerio požymiai, kai liga yra ankstyvoje stadijoje - žmogus sunkiai vykdo įprastas užduotis, jam sudėtinga naudotis buitiniais prietaisais, nesugeba užrakinti durų, pamiršta įprastų daiktų pavadinimus, pasiklysta net žinomose vietose, sutrinka abstraktus mąstymas, t.y., nesiorientuojama laike, pamirštama pinigų paskirtis, pasikeičia elgsena: atsiranda impulsyvumas, dirglumas, nemotyvuotas pyktis ir t.t.

Būtini ne tik vaistai

Gydytoja neurologė Jolanta Valavičienė pažymėjo, kad sergančiajam Alzheimerio liga būtina kasdien vartoti vaistus. Ir ne tik. Kad gydymas būtų efektyvus ir liga neprogresuotų, specialistams reikalinga ir ligonio artimųjų pagalba - jie turi kuo detaliau papasakoti sergančiojo Alzheimerio liga elgesio pasikeitimus. Vėlesnėje ligos stadijoje žmogus tampa visiškai priklausomas nuo aplinkinių.

Pagalba sergantiesiems

Ne tik klaipėdiečiai, bet ir Vakarų Lietuvos gyventojai, sergantys Alzheimerio liga ir tie, kuriems ji įtariama, yra gydomi Klaipėdos ligoninės Neurologijos ir Neuroreabilitacijos skyriuose. Pacientams, besigydantiems ambulatoriškai, specialisto konsultacijos teikiamos šioje stacionarinėje gydymo įstaigoje esančiame Ambulatoriniame konsultaciniame skyriuje.
Įsikūrus sergančiųjų Alzheimerio liga bendrijai, kartą per du mėnesius Klaipėdos ligoninėje vyksta šių ligonių artimųjų susiėjimai. Suvažiuoja žmonės iš visos Klaipėdos apskrities. Tačiau kadangi bendrija įsikūrusi neseniai, narių kol kas joje nėra daug.

Reikia daug kantrybės

"Vakarų ekspresas" pakalbino žmones, kurių šeimoje yra sergančiųjų Alzheimerio liga. Klaipėdietė ponia Alina: "Prieš trejus metus pastebėjau, kad pasikeitė mano mamos elgsena. Kol patekome pas Alzheimerio ligos specialistę gydytoją Jolantą Valavičienę, mama prieš tai dėl įvairių psichikos sutrikimų ne tik ambulatoriškai buvo gydoma psichoterapeutų, bet ir gulėjo Psichiatrijos ligoninėje.

Reikia daug kantrybės prižiūrint žmogų, sergantį Alzheimerio liga. Gerai tik tiek, kad mama, priešingai nei dauguma sergančiųjų šia liga, yra rami, jai neužeina pykčio priepuoliai. Pagrindinė problema - brangūs vaistai, kurių, įvedus kvotas kompensuojamiesiems preparatams, gydytojai gali skirti tik ribotą kiekį. Nežinau, ką darytume, jei ne gydytoja J. Valavičienė, kuri turi kantrybės bendrauti su žmogumi, kuriam daug kartų tenka pateikti pačius paprasčiausius klausimus.
Labai gerai, kad įsikūrė bendrija, vienijanti žmonės, kurių šeimoje yra sergančiųjų šia atmintį naikinančia liga. Dabar turiu kam išsipasakoti, pasitarti, pati galiu pasidalinti patirtimi, kaip geriau elgtis su sergančiuoju Alzheimerio liga įvairiose gyvenimo situacijose", - pasakojo moteris.

Kelia pavojų ne tik namiškiams

Kretingiškė ponia Danutė guodėsi, kad šeimoje Alzheimerio liga serga jos vyras. "Prieš trejus metus vyrui nustatė ligą, jis dukart buvo gydomas Psichoneurologijos ligoninėje. Sutrikus atminčiai, jam buvo nutikę visokių nelaimių. Sunku gyventi su sergančiuoju šia liga. Kadangi pati dar dirbu, samdau žmogų, kuris su juo pabūtų, kol aš grįšiu. Baugu vyrą vieną palikti, nes jis namie, nieko nesuvokdamas gali sukelti gaisrą ar iškristi per langą, manydamas, jog tai - durys. Alzheimerio liga - baisi. Vyras dažnai tampa agresyvus - plėšo ir daužo viską, kas tik po ranka papuola, nuolat pamiršta, kad aš esu jo žmona. Kyla problemų ir aplinkiniams gyventojams - mūsų buto raktu ne tik dienos metu, bet ir naktį bando atrakinti kaimynų butą, po to ima daužyti duris, šaukti ir t.t.", - kalbėjo moteris.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder