Mes dažnai nepastebime, kaip stipriai mus veikia garsai: stiprūs ir tylūs, šaižūs ir monotoniški, malonūs ir įkyrūs. Automagistralės gausmas, populiari daina per radiją, mobiliojo skambėjimas, kaimynas iš apačios, savo bute įsirengęs šaltkalvio dirbtuves, mikrobangės, telefono, kompiuterio cypčiojimas, sunkvežimio burzgimas... Kodėl girdėdami šiuos garsus dažnai jaučiame diskomfortą? Žinoma, galima nekreipti dėmesio į vos girdimą veikiančio kompiuterio, kondicionieriaus, ventiliatoriaus burzgimą arba toli esančios magistralės triukšmą, o štai organizmui į neigiamus padarinius nekreipti dėmesio bus sunkiau.
Smegenys sunkiai "supranta" dirbtinius garsus
Elektronikos požiūriu sukurti garsą labai lengva - užtenka paprasto impulsų generatoriaus ir garsiakalbio, kuris jį sustiprintų. Bet mūsų smegenys negali "suprasti" tokių garsų, todėl jie ir erzina. Yra principinis skirtumas, kaip žmogaus smegenys suvokia natūralius ir dirbtinius garsus. Natūralūs garsai kuriami perduodant energiją, dažnai vienas į kitą atsitrenkiant daiktams, kaip tai vyksta, pavyzdžiui, mušant būgną. Tuo atveju energija gęsta laipsniškai, tai yra silpnėja ir garsas. Vykstant evoliucijai, žmogaus klausa po truputį "priprato" prie silpnėjimo, tai yra žmogus išmoko suprasti, kas yra garso šaltinis. Tuo tarpu vienodas dirbtinis garsas nėra linkęs silpnėti. Todėl smegenys žadintuvo arba priešgaisrinės signalizacijos nėra linkusios sieti su natūralia aplinka, ir tai mus dirgina. Negarsus, bet įkyrus triukšmas išmuša iš pusiausvyros. Beje, būtent dėl šios savybės paprasti dirbtiniai garso signalai naudojami kaip įspėjamieji arba avarijų atvejais.
"Išmanusis" žadintuvas
Ir mokslininkai stengiasi sukurti tokius žadintuvus, kurie iš pat ryto nesuerzintų. Pavyzdžiui, indų mokslininkai sukonstravo įrenginį, kuris stebi galvos smegenų aktyvumą ir žadina šeimininką per greitojo miego fazę. Todėl žmogus atsibunda kupinas energijos ir organizmui nereikia "įsisiūbuoti". Panašūs žadintuvai egzistavo ir anksčiau, bet jie orientuoti į miegančio žmogaus judesių pobūdį. Kad žadintuvas suveiktų reikiamu metu, prieš gulantis ant galvos būtina užsidėti specialią juostą su davikliais, kuri, kaip tvirtinama, beveik netrukdo. Likus 45 min. iki nurodytojo laiko, "išmanusis" žadintuvas analizuoja smegenų būklę, ir kai tik žmogus būna labiausiai pasirengęs pabusti, siunčia signalą.
Roko ir mikserio garsą - dozuoti
20-30 decibelų garsas yra laikomas normaliu, kraštutinė natūralaus triukšmo fono riba neturi viršyti 80 decibelų. Tai reiškia, kad tokius malonumus kaip roko koncertai, kilimų valymą su dulkių siurbliu visu garsu įsijungus mėgstamus hitus ir grietinėlės plakimą elektriniu mikseriu būtina dozuoti.
Triukšmingų ir nemalonių garsų amortizacija
* Jeigu visiškai atsiriboti nuo nemalonių garsų nepavyksta, išmokite pajusti kuo didesnį malonumą iš malonių garsų. Žadintuvo melodiją pakeiskite ramesniais signalais. Kai kuriuos garsus naudokite kaip vaistus: istorikai patvirtina, kad Bacho "Goldbergo variacijos" buvo sukurtos klausytojams nuraminti. O japonų mokslininkai išrado priemonę ramiam miegui - pagalves, skleidžiančias lietaus garsus (tolygiai besiliejančio vandens garsas yra tokio dažnio, kuris užgožia triukšmą ausyse).
* Darbe renkite trumpus relaksacijos seansus: per valandą raskite 7-10 min. pabūti ramioje vietoje, atsipalaiduoti užsimerkus ir giliai kvėpuojant. Tai gerokai sumažins stresą ir dirglumą.
* Namuose mažiau žiūrėkite televizorių. Kalbame ne vien apie garsų televizoriaus "rėkimą", bet ir apie "foninį" garsą. Vos girdimas įjungto televizoriaus burbėjimas blaško ir trukdo artimai bendrauti su namiškiais.
* Surenkite garsų terapijos seansą gamtoje: pasivaikščiokite miške ar parke, klausydamiesi vėjo šiurenimo ir paukščių čiulbėjimo. Pabūkite užsimerkę - taip stipriau pajusite ausį glostančius ir gydančius garsus. Jeigu nepajėgiate atsipalaiduoti, įsivaizduokite, kaip ant veido siūbteli lengva banga ir pamažu nuplauna įtampą. Kartu su ja dings ir triukšmo sukeltas susierzinimas.
* Išmokite visiškai atsipalaiduoti - ir nereikalingo triukšmo nebegirdėsite. Raskite tvinksinčią miego arteriją ir ją paspauskite, suskaičiuokite iki penkių ir atleiskite. Giliai kvėpuokite. Nykščiu apčiuopkite įdubą ties kaukolės pagrindu ir ją paspauskite, suskaičiuokite iki trijų ir atleiskite. Pakartokite pratimą tris kartus.
Parengta pagal dienraščio "Respublika" priedą "Laisvalaikis"
Rašyti komentarą