Grybelis - visur tykanti liga

Grybelis - visur tykanti liga

Infekcijos

Kartais sveikata susirūpiname tik stipriai pageltus nagams, nes manome, kad tai - negražu. Į tarpupirščiuose atsiradusius paraudimus, ko gero, net dėmesio nekreipiame. Tačiau elgiamės neteisingai - tai gali būti pirmieji nagų grybelio požymiai.

Nagų grybeliu, arba onichomikoze, užsikrečiama nuo kito žmogaus arba per jo užkrėstus daiktus. Iš patirties žinome, kad didžiausia tikimybė "pasigauti" grybelio infekciją - pirtys, baseinai, pajūris. Vis dėlto Klaipėdos apskrities ligoninės Odos ir veneros ligų poliklinikos vedėja, gydytoja Aldona Kajutytė perspėja, kad onichomikoze galima užsikrėsti visur, kad ir - svečiuose.

Simptomai skirtingi

Užsikrėtus nagų grybeliu simptomai ilgą laiką gali nepasireikšti, tačiau vėliau dažniausiai ima niežėti tarpupirščiai: jie parausta, niežėjimas ir paraudimas gali apimti ir visą padą, ima keisti spalvą - gelsti - nagai.

Tiesa, sako gydytoja, bendrus ligos simptomus apibūdinti sunku, nes liga kiekvienam pasireiškia skirtingai.

"Vieniems nagai gali trupėti, kitiems ima storėti, pasidaro panašūs į kanopas", - pasakoja A. Kajutytė.

Anot gydytojos, būna, kad žmonės patys sau klaidingai diagnozuoja ligą, manydami, kad užsikrėtė nagų grybeliu. Tačiau, pastebi ji, yra ir kitų ligų, kurių simptomai panašūs į grybelio, todėl pastebėjus nerimą keliančius pakitimus reikėtų nedelsiant kreiptis į medikus.

Klaipėdos universitetinės ligoninės dermatovenerologas Olegas Abubikerovas sako, kad tos ligos gali būti trofiniai susirgimai arba tiesiog nagų pakitimas. Jis ragina bet kuriuo atveju kuo skubiau kreiptis į medikus. Gydytojai, tik ištyrę ligą, gali pasakyti, koks tai susirgimas.

Grybelis veikia ne tik nagus. Ši infekcija sukelia alergiją, lėtinių vidaus organų susirgimų paūmėjimus.

Gydymas brangus

Gydymo priemones nuo grybelio gydytojai paskiria pagal ligos sunkumo laipsnį. Jei grybelis spėjo pakenkti tik odai, išsigydyti gali pakakti ir tepalo.

"Praktika rodo, kad šioje ligos stadijoje žmonės kartais pagyja net per savaitę", - teigia Odos ir veneros ligų poliklinikos vedėja.

Tačiau jei liga jau spėjo pažeisti nagus, tepalų nebeužtenka, skiriamos geriamosios tabletės.

"Jokiu būdu negalima sau pačiam pasiskirti vaistų. Būtina kreiptis į medikus, nes tai - rimtas gydymas, kuris kartais gali užtrukti iki metų", - sako A. Kajutytė.

Vidutiniškai grybelį gydytis tenka apie 3 mėnesius. Tiesa, toks gydymo kursas kainuoja nemažus pinigus - apie 600 litų, ir visą šią sumą žmogui tenka mokėti iš savo kišenės.

"Vaistai buvo kompensuojami, bet prieš porą metų išbraukti iš kompensuojamųjų vaistų sąrašo", - apgailestavo medikė.

Išvengti įmanoma

Dermatovenerologai sako, kad vyrai ir moterys grybeliu užsikrečia vienodai dažnai. Tačiau moterys, nepankintos gelstančiais nagais, į medikus kreipiasi anksčiau, o vyrai dažniausia tuomet, kai liga jau būna gerokai užleista.

Nors dažniau nuo grybelio kenčia suaugusieji, infekcija užsikrečia net vienerių metų ar dar mažesni vaikai.

Kai kurie žmonės grybelio galutinai išsigydyti taip ir nesugeba, arba vos spėję išgyti tuoj pat vėl juo užsikrečia.

Pasak A. Kajutytės, taip yra todėl, kad žmogaus gyvenimo būdas, jo higienios įpročiai pradėjus gydytis nesikeičia.

Ir, nors nagų grybelis tyko visur, išvengti ligos vis dėlto įmanoma. Anot A. Kajutytės, reikėtų kasdien plauti kojas, skalbti kojines, dažnai keisti avalynę - labai svarbu prieš aunantis sudrėkusiems batams leisti gerai išdžiūti

Dar geresnė apsauga nuo grybelio - batų dezinfekcija specialiomis vaistinėse įsigytomis purškiamomis priemonėmis.

Aistė VALIAUSKAITĖ

Sidebar placeholder