Menstruacijos – dar kūdikystėje
1939 m. Lina pagimdė sūnų Gerardo, svėrusį 2,7 kg. Naujagimio motinai tuo metu buvo 5 metai 7 mėnesiai ir 21 diena. Linai menstruacijos prasidėjo, kai jai buvo tik 8 mėnesiai.
Manoma, kad ji pastojo nuo savo tėvo, nors teisme to įrodyti nepavyko. Sulaukęs dešimties metų Gerardo buvo šokiruotas, kai sužinojo, jog penkiolikmetė Lina, kurią jis laikė vyresniąja seserimi, iš tiesų yra jo mama.
Nuo Gerardo gimimo praėjus 33 metams, 1972-aisiais, būdama 38-erių metų Lina ištekėjo ir susilaukė antrojo vaiko.
Ji iki šiol gyvena Peru, tačiau visada atsisakė ir atsisako nuo bet kokio kontakto su žurnalistais. Sulaukęs 40-ies Gerardo mirė nuo kaulų čiulpų ligos.
Medicininė patologija
Antra pagal amžių motina – rusė Jelizaveta, kuriai gimdymo metu (1934 m.) buvo šešeri, trečia – aštuonerių Zulma Guadalupe Morales iš Meksikos, susilaukusi kūdikio 1993-iaisiais.
Dauguma iš šių mergaičių mamomis tapo dėl medicininės patologijos, vadinamos ypač ankstyvu brendimu. Jei pastebimi ypač ankstyvo brendimo požymiai, jie yra gydomi.
Pastojo dešimtmetė lietuvaitė
Lietuvoje jauniausia gimdyvė užregistruota 1995 metais. Ji tuomet buvo 11 metų 5 mėnesių. Vadinasi, mergaitė pastojo būdama dar dešimties. Higienos instituto Sveikatos statistikos skyriaus vadovė Rita Gaidelytė pasakojo, kad itin jaunų mamyčių mūsų šalyje pasitaikė ir vėliau: 1999 m. kūdikio susilaukė 12 metų 4 mėnesių, 2000 m. – 12 metų 3 mėnesių, 2007 m. – 12 metų 2 mėnesių paauglė.
Kretingos ligoninės Akušerijos-ginekologijos skyriaus vedėja Dalia Opulskienė portalui sakė savo darbo praktikoje turėjusi dvylikametę gimdyvę (1989 m.), pernai gimdė trylikametė. Akušerės teigimu, kasmet pasitaiko pilnametystės nesulaukusių gimdyvių.
Iki šešių per metus nepilnamečių sulaukia ir Šilutės ligoninė. Akušerijos-ginekologijos skyriaus vedėjas Gediminas Vaičiūnas "Vakarų Lietuvos medicinai" sakė, kad jo jauniausia pacientė buvusi trylikos. Pasidomėjus, kaip tokios jaunos mamytės išnešioja ir pagimdo naujagimius, gydytojas teigė, jog amžius tam įtakos neturi: "Kai kurios nešioja ir gimdo kuo puikiausiai, dar kitoms reiktų to pasimokyti. Tačiau kai vaikas gimdo vaiką, žinoma, nėra gerai. Nors kartais ateina šešiolikmetė, o atrodo, tartum būtų jau perkopusi dvidešimt".
Tačiau gydytojas sutinka, kad tai, jog vaikai gimdo vaikus, gali būti patologija, nors ir sako, jog dabar paauglės bręsta greičiau. "Prieš 30 metų mėnesinės mergaitėms prasidėdavo vėliau nei dabar. Šiais laikais jau ir dešimtmetės serga menstruacijomis, o tai reiškia, kad jos faktiškai gali jau gimdyti, nes yra galimybė pastoti".
Kaip ankstyvas nėštumas veikia nepilnametes? "Jos praranda savo vaikystę. Turėjau atvejį, kad viena mergina gimdė šešiolikmetė, o paskui jos dukra – penkiolikmetė. Tad močiute tapo dar būdama trisdešimtmetė, – pasakojo akušeris. – Vaikas turi būti vaikas, bet jaunimas dabar nori visko pamėginti. O paskui vaikas vaiką augina. Jeigu vien pas mus, Šilutėje, pagimdo šešios per metus nuo 15 iki 17 metų, tad kas darosi Respublikoje?"
Vaikui užauginti vaiką neįmanoma
O visoje Lietuvoje kasmet gimdo iki trisdešimt mergaičių, jaunesnių nei 16 metų (visų nepilnamečių – dar daugiau): 2009 m. – 28; 2008 m. – 26; 2007 m. – 34; 2006 m. – 20; 2005 m. – 27. Prieš septynerius metus mūsų šalyje naujagimių susilaukė 456 nepilnametės.
Klaipėdos psichikos sveikatos centro vaikų ir paauglių psichiatrė Birutė Česnienė portalui sakė prisimenanti tik vieną atvejį, kai pagalbos kreipėsi nepilnametė motina. "Tačiau ji buvo iš globos namų, tad ir pati kūdikio iš karto atsisakė, – pasakojo gydytoja. – O ankstyvas nėštumas, manau, kiekvieną asmenybę paliečia individualiai. Jei yra ir tėtis, ir mama, paprastai jie ir augina anūką".
Ką psichiatrė pasakytų apie penkiamečių-devynmečių motinystę? "Aišku, jos pačios dar infantilės, nepasirengusios rūpintis naujagimiu. Tokio amžiaus mergaitės tikrai negali vaikelio auginti. Neįmanoma vaikui užauginti vaiką", – kalbėjo B. Česnienė.
Šaltinis: http://en.wikipedia.org/wiki/Lina_Medina
Rašyti komentarą