Klaipėdiečius labiausiai skriaudžia Girulių erkės

Klaipėdiečius labiausiai skriaudžia Girulių erkės

Klaipėdos visuomenės sveikatos centro specialistai nuolat atlieka erkių stebėjimą nuo kovo iki gruodžio mėnesio stacionariniuose taškuose, Pajūrio regioniniame parke Giruliuose, kur paplitusios europinės miško erkės.

Erkėms būdingi du aktyvumo periodai: pavasarinis ir rudeninis. Rugpiūčio 30 dieną buvo nustatyta rudeninio aktyvumo pradžia, kuri tęsiasi iki šiol. Jo metu pastebėta daugiau suaugusių erkių, kurios būna aktyvios iki gruodžio mėnesio. Jų aktyvumas priklauso nuo oro temperatūros. Erkių platinamomis ligomis, erkiniu encefalitu ir Laimo liga, galima susirgti įkandus suaugusiai erkei, nimfai arba lervai.

Pastarosiomis savaitėmis Klaipėdos visuomenės sveikatos centro specialistai registruoja vis naujus susirgimus erkių platinamomis ligomis.

Iš viso per aštuonis šių metų mėnesius Klaipėdos apskrityje Laimo liga susirgo 60, erkiniu encefalitu 16 žmonių, tai yra nežymiai daugiau kaip praėjusiais metais per tą patį laikotarpį. Erkių platinamomis ligomis dažniau sirgo 25-65 metų amžiaus žmonės, ypač vyrai. Tačiau Laimo liga užsikrėtė 9 vaikai iki 17 m. amžiaus. Šia liga susirgo net vienas 1,5 metų amžiaus vaikas, kuriam erkė įsisiurbė poilsio aikštelėje prie Nemuno.

Apklausus ligonius buvo nustatyta, kad pusei klaipėdiečių erkė įsisiurbė Pajūrio regioniniame parke (dažniausiai Giruliuose), kiti nurodė Dituvos, Šernų, Kretingalės, Mikoliškės, Šilininkų, Šventosios, Darbėnų, Veiviržėnų, Vėžaičių, Bikavėnų miškus. Trims ligoniams erkės įsisiurbė Klaipėdos mieste (Laukininkų, Dragūnų ir Beržų gatvėse), dviem palangiškiams - Palangos parke. Viena klaipėdietė užsikrėtė Laimo liga, tvarkydama grybus, kuriuos nusipirko Klaipėdos turguje.

Pernai daugiausiai susirgimų Laimo liga ir erkiniu encefalitu buvo užregistruota spalio mėnesį. Šiuo metu grybavimo sezonas ir erkių aktyvumo laikotarpis dar tęsiasi. Dėl to primenama, kad vykstant į mišką būtina saugotis erkių įsisiurbimo. Reikėtų rengtis sandariais ir šviesesniais viršutiniais rūbais, kad erkė nepatektų prie kūno ir lengviau būtų ją pastebėti. Apsiauti batus aukštais aulais, užsidėti kepuraitę ar skarelę. Drabužius ir atviras kūno vietas rekomenduojama apsipurkšti erkes atbaidančiais skysčiais.

Grįžus iš miško visuomet reikia apsižiūrėti save, ar nėra erkių, ypač paausius, pakinklius, kirkšnis, pažastis, sprandą - į šias vietas erkės labai mėgsta įsisiurbti. Po to išsišukuoti plaukus ir išsimaudyti.

Aptikus įsisiurbusią erkę, siekiant sumažinti infekcijos riziką, būtina ją kuo greičiau ištraukti. Erkę pincetu stengtis suimti kaip galima arčiau kūno odos. Traukiant nespausti jos kūnelio. Ištraukus erkę pažeistą vietą reikia nuplauti vandeniu su muilu arba ją patepti dezinfekuojančia medžiaga. Nei erkės, nei jos įsisiurbimo vietos nereikia tepti riebalais. Apie įkandimo vietą atsiradus paraudimui ar pajutus pykinimą, galvos skausmą, reikia kreiptis į gydytoją ir nurodyti, kad buvo įsisiurbusi erkė.

Nuo erkinio encefalito patikimai apsaugo skiepai. Nuo Laimo ligos skiepų nėra, todėl belieka saugotis erkės įkandimo.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder