Ligoninė be skausmo - netolimos ateities vizija
Ligoninė be skausmo - netolimos ateities vizija

Klaipėdos universitetinėje ligoninėje per metus atliekama apie 27 tūkst. operacijų. Per dieną vidutiniškai vyksta po 60-80 įvairios apimties chirurginių intervencijų. Operacinių šviesos neišjungiamos ir naktį. Pagal operacijų skaičių ir intensyvumą ligoninė yra trečioji šalyje. Tad viena iš prioritetinių sričių ligoninėje yra skausmo valdymas. Skausmas yra viena didžiausių sveikatos priežiūros problemų visame pasaulyje.

Medicinos praktikoje skausmas vertinamas kaip ūminis arba kaip lėtinis.

"Ūmus skausmas, atsirandantis dėl traumos ar operacijos, informuoja smegenis, jog kažkas organizmui yra negerai. Audinių pažeidimas stimuliuoja ten esančias nervų galūnėles, sužadina nervų skaidulų chemines reakcijas ir nervais lyg laidais skausmo pojūtis perduodamas galvos smegenims, kur signalas atpažįstamas kaip skausmas.

Tačiau skausmas yra ir apsigynimo reakcija, jis naudingas ir svarbus, nes įspėja žmogų apie pavojų ir skatina ieškoti pagalbos.

Ūmus skausmas laikomas pažeidimo ar ligos simptomu ir, pašalinus priežastį, jis prapuola. Visiems departamente gydomiems pacientams stengiamės užtikrinti neskausmingą pooperacinį periodą.

Tam ligoninėje taikomos vienkartinės ir ilgalaikės nuskausminimo metodikos", - sakė Klaipėdos universitetinės ligoninės Traumatologijos departamento vadovas, gydytojas ortopedas-traumatologas Vidmantas Žegunis.

Dėl lėtinio ir pasikartojančio skausmo pacientai konsultuojami bei gydomi Skausmo skyriuje.

Bijo ne operacijos, o skausmo

"Skausmas yra aktuali problema ir kita prasme. Medicinos praktikoje susiduriame su tokiu reiškiniu, jog žmonės bijo ne pačių operacijų, o galimo skausmo po operacijos. Pavyzdžiui, pacientai per keletą metų ne po vieną kartą atidėlioja kelio ar klubo sąnario protezavimo operacijas, nors jau buvo gavę iš Ligonių kasų sąnarį ir sulaukę savo eilės. Jie geriau kenčia skausmą dėl pažeisto sąnario namuose, nes labiau bijo pooperacinio skausmo ir dėl to nesiryžta gultis į ligoninę. Tokie atvejai pasitaiko ganėtinai dažnai. Su šia tendencija susiduriama sveikatos priežiūros sistemoje visame pasaulyje. Juk skausmas yra ne tik fiziologinis, bet ir psichologinė problema", - pasakojo V. Žegunis.

Dar kita skausmo pusė - atsidūrę ligoninėje ar jau po operacijos pacientai bijo prisipažinti gydytojui, jog jam skauda.

"Mūsų žmonės yra labai kantrūs. Vyrauja įsitikinimas, jog gėda skųstis skausmais, ir reikia kantriai kentėti. Nors skausmo suvokimas yra labai subjektyvus, kentėti tikrai nereikia. Tai net kenksminga, nes negydomas skausmas užsitęsia ir gali tapti lėtiniu. Ta baimė ne vieną žmogų stabdo ir laiku pasinaudoti ankstyvosios diagnostikos paslaugomis. Suprasdami skausmo gydymo svarbą, pastaruoju metu pradėjome ypač daug dėmesio skirti skausmo kontrolei. Mūsų ateities vizija - ligoninė be skausmo. Juk eidami pas odontologus jau žinome, kad neteks kentėti skausmo kaip senais laikais. Šiuolaikinėje medicinoje skausmo neturėtų kelti nė viena procedūra, o pooperacinis skausmas tiek ligoninėje, tiek jau grįžus namo gali ir turi būti suvaldomas specialiomis kompleksinėmis priemonėmis", - sakė V. Žegunis.

BE SKAUSMO. Traumatologijos departamento vadovas, gydytojas ortopedas-traumatologas Vilmantas Žegunis: "Visiems departamente gydomiems pacientams stengiamės užtikrinti neskausmingą pooperacinį periodą".

Speciali programa - skausmo kontrolei

Tam, kad išliktų nepakitusi tiek fizinė, tiek psichinė žmogaus sveikata, skausmą gydyti būtina. Šiuo metu ligoninėje veikia speciali skausmo valdymo programa, kurios viena svarbiausių sudėtinių dalių - individualus skausmo valdymas.

"Labai svarbu žmogų teigiamai psichologiškai nuteikti prieš operaciją: pakalbėti, nuraminti, atskleisti jo skausmo slenksčius, reakciją į medikamentus. Juk skausmo signalų plitimą slopina endorfinų - natūralių skausmo malšintojų - išsiskyrimas smegenyse. Be kita ko, jie gaminami smegenyse patiriant teigiamas emocijas, keičiant požiūrį į skausmą. Ir tokia taktika išties pasitvirtina", - sakė V. Žegunis. Po pirminių pokalbių toliau tęsiamas kompleksinis nuskausminimas, pradedamas jau prieš operaciją, jos metu ir pooperaciniu periodu, kurį atlieka gydytojai anesteziologai - reanimatologai.

Pasak V. Žegunio, skausmo valdymo programa yra išskirtinė tuo, jog skausmo gydymo priemonės pacientui yra skiriamos nepriklausomai nuo to, skundžiasi jis skausmu ar ne. Taip siekiama, kad nekentėtų skausmo nė vienas pacientas, tarp jų ir tas, kuriam gėda prisipažinti, jog skauda. "Tokia skausmo valdymo taktika padeda suvaldyti chemines reakcijas pažeistuose audiniuose, užkirsti kelią uždegiminiams procesams vystytis. Šiuolaikiškos, mažai traumuojančios operacijos bei individualiai pacientui parinktos nuskausminimo priemonės, tam tikros, viena kitą papildančios medikamentų grupės pacientui padeda greičiau atsistoti ant kojų, pasveikti ir grįžti į normalų gyvenimo ritmą", - pabrėžė V. Žegunis.

Sidebar placeholder