Medikai: dėl vaistų trūkumo galėjo mirti ligoniai

Medikai: dėl vaistų trūkumo galėjo mirti ligoniai

Medikai sako esą dėl medikamentų trūkumo galėjo mirti retomis ligomis sergantys ligoniai.

Jie tvirtina, kad ligoninėse net penkerius metus nebuvo stabligei, botulizmui ir difterijai gydyti reikalingų vaistų. Seimo sveikatos reikalų komitetas ketina kreiptis į prokurorus, kad būtų ištirta, ar dėl vaistų trūkumo galėjo mirti žmonės.

Pagal Sveikatos apsaugos ministro įsakymą, pačios gydymo įstaigos privalo rūpintis medikamentais, tačiau medikai pripažįsta, kad jos nesuinteresuotos įsigyti medikamentus retoms ligoms – stabligei, difterijai ir botulizmui – gydyti, nes pasibaigus vaistų galiojimo terminui juos tenka nurašyti. Šiuos vaistus Lietuvoje dar gali turėti ekstremalių situacijų centras, tačiau pasirodo, kad informacija apie tai – valstybės paslaptis.

„Per tuos 5 metus galėjo mirti žmonės nuo šių ligų? Tikrai galėjo mirti. Jei pakeltume ligos istorijas tikrai rastume, kad žmogus buvo gydomas simtomoniai, bet nebuvo etiotropinio gydymo. Stablige, žinome, 5, 6 žmonės kiekvienais metais serga, pusė miršta, galime parinkt 12, 13 atvejų. Difterijos atvejis Kaune prieš kelis metus - moteris mirė kai nebuvo serumo“, – sako infektologas dr. Alvydas Laiškonis.

Seimo sveikatos reikalų komiteto vadovas Antanas Matulas stebisi, kad net keletas įstaigų – Vaistų kontrolės departamentas, Farmacijos departamentas, Ekstremalių situacijų centras, audito tarnyba ir akreditavimo tarnybos kelerius metus nepastebėjo, kad ligoninės neturi kai kurių vaistų.

„Negalėtume atsakyti, ar kai kurios įstaigos turi ar neturi, jos privalo turėti. Jei jos neturi, jos turi kreiptis, tada ministerija padėtų išspręsti problemą“, – sako Sveikatos apsaugos ministro patarėjas Martynas Marcinkevičius.

Sveikatos reikalų komitetas ketina kreiptis į prokurorus, kad būtų ištirti galimi mirčių atvejai dėl šių medikamentų trūkumo ir nustatyta, kas dėl to kaltas.

Pastaruoju metu buvo sutrikęs ir kai kurių medikamentų onkologinėms ligoms gydyti tiekimas. Sveikatos ministerijos atstovai sako, kad tai atsitikę dėl gamintojo kaltės, nors šių vaistų šalyje buvę.

„Onkologinių vaistų: Flororacido, Tamoksifeno buvo Lietuvoje. Buvo tam tikras paskirstymo sutrikimas kažkuriame regione. Kažkur tam tikru laiku žmonės negalėjo nusipirkt, bet Lietuvoje sandėliuose tų vaistų buvo“, – sako Sveikatos apsaugos ministro patarėjas Martynas Marcinkevičius.

Seimo sveikatos reikalų komitete konstatuota, kad tarp įvairių sveikatos įstaigų neveikia informacinė sistema, savo pareigų neatlieka atsakingi pareigūnai. Sveikatos ministerijai pavesta per dvi savaites parengti siūlymus, kaip ateityje išvengti galimo vaistų trūkumo gydymo įstaigose.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder