Net ir nedidelis raudono vyno kiekis kenkia širdžiai

Net ir nedidelis raudono vyno kiekis kenkia širdžiai

Nedidelis raudono vyno kiekis kraujuje (0,48 g/l), kuris netrukdo vairuoti, blogina širdies raumens susitraukimo funkciją.

Italų mokslininkai ultragarsiniu širdies aparatu tyrė 64 savanorius (29 moteris ir 35 vyrus), kurių vidutinis amžius buvo 25 metai.

Visiems jiems buvo duota išgerti nedaug itališko raudono vyno (alkoholio ekvivalentas 0,5 mg⁄kg ) ir atliktas išsamus širdies ultragarsinis tyrimas. Po kiek laiko eksperimentas buvo pakartotas, tik eksperimento dalyviams šį kartą buvo duota išgerti tą patį kiekį sulčių.

Eksperimento rezultatai parodė, kad ir labai nežymūs raudono vyno kiekiai ūmiai ir ženkliai susilpnina ne tik širdies raumens susitraukimo, bet ir atsipalaidavimo funkciją.

Tyrimo autoriai teigia, jog jau seniai buvo žinomas vidutinių ir didelių alkoholio dozių kenksmingumas širdies raumeniui. Šis tyrimas parodė, kad ir labai mažos alkoholio dozės gali būti kenksmingos širdžiai.

Visgi daryti medicinoje išvadas iš vieno tyrimo, kurio metu vertintas nedidelis tiriamųjų skaičius, yra pavojingas dalykas, – mano gydytojas kardiologas prof. habil. dr. Algimantas Kirkutis. Kita vertus, nebūdamas giliau susipažinęs su raudono vyno ūmiu poveikiu širdies raumeniui, jis negalįs nei patvirtinti, nei paneigti straipsnio išvadų.

"Per savo daugiametę klinikinę praktiką pastebėjau, kad gana dažnai širdies ritmas sutrinka asmenims, pavartojusiems didesnį kiekį alkoholio. Ypač kitą dieną, vadinamųjų pagirių metu. Tai galima būtų paaiškinti sutrikusia medžiagų apykaita dėl pakenktos kepenų funkcijos. Tada dažnai ligonių kraujuje stebimas kalio jonų sumažėjimas, kuris padidina širdies dirglumą ir galimybę atsirasti aritmijai", – pasakojo A. Kirkutis.

Jis "Vakarų Lietuvos medicinai" paaiškino, kad ūmus širdies raumens susilpnėjimas pablogina kraujo išmetimą iš širdies: "Tai blogina kraujo dujų apytaką. Blogėja deguonies pristatymas į audinius. Juose pradeda kauptis anglies dvideginis. Ligonis pajunta dusulį, silpnumą, gali nukristi kraujo spaudimas. Sunkiais atvejais ligonis gali netekti sąmonės."

Šaltinis

Cameli M, et al "Acute effects of low doses of ethanol on left and right ventricular function in young healthy subjects" Alcohol Clin Exp Res 2011; 35(10): 1-6.

www.vlmedicina.lt


Sidebar placeholder