"Nevalgumas" - rimta problema ar bandymas gudrauti?

"Nevalgumas" - rimta problema ar bandymas gudrauti?

Dauguma tėvelių augindami mažylius susidūrė su jų apetito stokos problema. Kartais mažyliai nevalgo dėl kaprizų, tačiau jei vaikas visada sako, kad yra sotus, o jam akivaizdžiai krenta svoris, silpsta imunitetas, dažnėja sergamumas, reikėtų skubiai spręsti šią problemą.

Nenoriu, aš jau sotus

"Mažylis niekada nenori valgyti. Atrodo, kad jis nuolatos sotus, o pietums patiektą maistą tik pagnaibo. Labai sunku priversti savo mažylį suvalgyti visą porciją. Jau nebežinau, ką daryti, atrodo, kad viską išbandėme, tačiau vaikas atsisako valgio vis tiek", – dažnai girdime tokius skundus iš jaunų mamų.

Pasak šeimos daktarės Irmos Spėčiutės, apetito stokos problema gali būti įvairiapusė. "Išties, kartais vaikai atsisako valgyti dėl rodomų kaprizų. Kitaip sakant, dėl prastai suformuotų mitybos įpročių. Mažyliai dažnai mieliau renkasi bulvių traškučius, saldumynus, dribsnius, sumuštinius ar greitojo maisto restoranų meniu patiekalus, kuriuose patiekiamas energetiškai bevertis maistas," – tęsė šeimos daktarė.

"Reikia atkreipti dėmesį į tai, kad susiformavusią netinkamą mitybą labai sunku pakeisti. Vaikai įpratę prie monotoniško, greitai patiekiamo, tačiau ne tokio vertingo maisto, nenoriai ragauja patiekalus su daug daržovių ir plačių maisto medžiagų racionu, kuris yra būtinas augančiam organizmui" – tikina I. Spėčiūtė.

Nevalgumas gali būti ir ligos požymis

Situacijose, kai mažylis atsisako valgyti, tėveliams iškyla dilema, ar jų mažylis sotus, o gal jis tik nenori jų patiekiamo maisto ir laukia pamėgtų sumuštinių ar mėsainių?

"Kaip ir minėjau, viena vertus, tai gali būti prastai suformuoti mitybos įpročiai, kuriuos sudėtinga pakeisti. Kita vertus, tai gali lemti skrandžio, inkstų, kepenų ligos, psichologinės problemos ar netgi įtampa namuose," – patirtimi dalinasi medikė.

Jeigu vaikas neturi sveikatų sutrikimų, tada kovojant su šia problema pirmiausia reikėtų pabandyti pakeisti maisto racioną. Svarbu, kad nauji patiekalai būtų turtingi naudingomis maisto medžiagomis, nemonotoniški. Jei vieną dieną davėte kietus vaisius, kitą galite pateikti sulčių kokteilį. Maistas turi būti ne tik kokybiškas, tačiau ir patraukus mažyliams, todėl gamindami pasitelkite fantaziją. Taip pat reikėtų pradėti kontroliuoti vaiko užkandžiavimus prieš valgį, kuris ir yra dažniausia apetito sutrikimo priežastis.

Anot I. Spėčiūtės, svarbu, kad tinkamą pavyzdį vaikams rodytų ir tėveliai, nes mažyliai savo įpročius susidėlioja pagal tėvelius. "Jeigu tėveliai dažnai valgo greito maisto restoranuose, ar turi kelis produktus populiarius produktus, kuriuos tik ir valgo, tai greičiausiai ir mažylis įpras taip daryti," – įspėjo daktarė.

Efektyvus metodai įveikti nevalgumui

Žinoma, dažnai nepakanka tradicinių metodų, kad sureguliuotumėte mažylio mitybą. Tada į pagalbą gali ateiti Lietuvoje dar pakankamai naujas būdas – maisto papildai.

Tačiau renkantis maisto papildus svarbu atkreipti dėmesį į jų sudėtį, kokybę, skonį. Taip pat negalima pamiršti net ir įpakavimo. Jei pakuotė bus patraukli vaikui, tai ir pats preparatas bus vartojamas su didesniu noru.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder