Vežama po kelis iš karto
Prie Šiaulių ligoninės priėmimo skyriaus durų sustoja Naujosios Akmenės greitosios pagalbos automobilis. Eilinė diena, koridoriuje priėmimo jau kelias valandas laukia šiauliečių eilė.
83 metų moteris be sąmonės, vos kvėpuojanti iš greitosios pagalbos automobilio į Priėmimo skyriaus koridorių įvežama 16.12 valandą. Ligonės vyras Stanislovas Linauskis laiko gulinčią vežimėlyje žmoną už rankos, tyliai šnabžda: "Tik neužgesk, laikykis". Viltingai žvilgčioja į gydytojo kabineto duris.
Po minutės į koridorių sėdimame vežimėlyje iš to paties greitosios automobilio įvežama kita pagyvenusi moteris Stanislava. Ji vis pažnaibo kairiąją savo veido pusę, jau pradėjusią kreiptis nuo paralyžiaus. Išsigandusi žvilgčioja į gydytojo kabineto duris.
Į koridorių išėjusi medikė užmeta akį į atvežtas moteris. Pasiima iš greitosios medikų dokumentus ir dingsta už durų.
16.22 val. Stanislovas Linauskis neapsikentęs eina prie registratūros langelio paklausti, kada gydytojas apžiūrės jo insulto ištiktą žmoną. "Laukite", - išgirsta.
Laukia ir greitosios automobilis. "Matot, ką sveikatos reforma daro su rajonų žmonėmis. Išdraskė rajonų ligonines, o dabar moka už automobilių kurą, mirtini ligoniai tampomi po kelias valandas. Ir mes turime laukti - neaišku, paguldys, ar ne. Kol Šiaulių Priėmimo skyriaus gydytojas apžiūri atvežtą į Šiaulius ligonį, prie durų kartais laukiame ir po tris valandas", - numoja ranka greitosios vairuotojas.
Naujosios Akmenės greitoji, pasak vairuotojo, turi tris automobilius. Vienas automobilis per budėjimo parą nuvažiuoja mažiausiai 500 kilometrų, o būna dienų, kai sukaria ir po 700 kilometrų.
"Visa laimė, kad pasitaikė du ligoniai iš karto. O jeigu aš bent dešimčia minučių būčiau išvažiavęs anksčiau, iš paskos beveik šešiasdešimt kilometrų į Šiaulius būtų lėkęs antras automobilis, grįžti - dar plius 60 kilometrų. Trečioji mašina išvažiavusi į Mažeikių ligoninę. Visas Akmenės rajonas būtų paliktas be jokios greitosios pagalbos", - piktinosi greitosios vairuotojas.
Ištikus insultui - 3 valandos iki pagalbos
16.35 val. S. Linauskis dar kartą eina paklausti, kada gi jo žmoną priims gydytojas. "Laukite!".
Koridoriumi pro šalį einanti Priėmimo skyriaus darbuotoja, atpažinusi žurnalistus: gal reikia pagalbos? Į gulinčią pasienyje be sąmonės moterį, į paralyžiaus susuktą moterį net nežvilgteli.
16.45 val. S. Linauskis, vos tramdydamas ašaras, sako: "Koks absurdas būti ligoninėje atvažiavus tokį kelią ir negauti pagalbos..."
Vyras pasakojo, kad žmona namuose Naujojoje Akmenėje apie 14.15 valandą pasijuto blogai, neteko sąmonės. Kaimynai iškvietė greitąją, medikų teko palaukti keliolika minučių. Greitoji pirmiausia nuvežė moterį į Naujosios Akmenės ligoninę. Maždaug per 30 minučių ten surašė visus reikiamus dokumentus. Nuo Naujosios Akmenės iki Šiaulių važiavo apie valandą.
"Jūs matote, kad man vis daugiau paralyžiuoja veidą, akį kol atvažiavau pradėjo versti, o jie dokumentus tvarko", - vos suprantamai taria žodžius Stanislava.
16.48 val. Iš gydytojo kabineto išeina dvi slaugytojos ir pagaliau išveža abi insulto ištiktas moteris į skyrių atlikti tyrimų.
Praėjo beveik po 3 valandos nuo kreipimosi į medikus.
Nepasirengę tokiems srautams
"Reforma... ", - skėsteli rankomis Šiaulių ligoninės Priėmimo skyriaus vedėja Daiva Jautakienė.
Išgirdusi, kiek užtruko dviem insulto ištiktoms moterims pagalba, pripažįsta: "Žmogus su infarktu ar insultu bet kurią minutę gali mirti, todėl būtina kuo skubiausia pagalba. Bet ne visada pavyksta skubiai priimti, nes mūsų gydytojai yra labai užimti, ligonių srautai didžiuliai. Normalių dienų Šiaulių ligoninės Priėmimo skyriuje - retenybė".
Vedėja D. Jautakienė pripažįsta ir tai, kad Šiaulių ligoninė nėra pasirengusi žymiai padidėjusiam ligonių srautui iš apskrities rajonų.
"Dienos metu Priėmimo skyriuje dirba vienas terapeutas ir vienas chirurgas. Neturime nei patalpų, nei gydytojų, kad galėtume priimti visus iš karto ir tuoj pat", - sakė D. Jautakienė.
"Mūsų terapeutui per parą tenka aptarnauti ir po 95 pacientus. Sunku vienam žmogui tiek atlaikyti. Neužtenka 95 ligoniams pasakyti tik "labas". Reikia įsigilinti į žmogaus problemą, atlikti tyrimus, nuspręsti, į kokį skyrių jį guldyti. Darbas vyksta konvejeriu. Sunku surasti gydytojų, norinčių dirbti Priėmimo skyriuje ir dėl krūvių, ir dėl amžinų konfliktų", - sakė D. Jautakienė.
Šiuo metu Šiaulių ligoninės Priėmimo skyriuje dirba tik vienas gydytojas "pirmaeilininkas". Visi kiti - "antraeilininkai", dar dirbantys ir kitose medicinos įstaigose. Savaitgaliais Priėmimo skyriuje pavyko prikalbinti po parą budėti jaunus medikus - rezidentus iš kitų miestų.
Ligoninėms kirto Melagių dieną
"Per mėnesį vien iš Pakruojo ir Akmenės rajonų priimame po 200 ligonių, apie 150 jų paguldome į ligoninę. Aiškiai pastebime, kad būtent iš Pakruojo ir Akmenės rajonų ligonių pas mus gerokai padaugėjo po to, kai ten uždarė Chirurgijos skyrius. Veža pas mus ligonius iš visų apskrities rajonų - Radviliškio, Kelmės, Joniškio, ypač padaugėjo sunkesnių ligonių. Maždaug 45 procentai visų į Šiaulių ligoninę atvežtų pacientų yra apskrities rajonų gyventojai," - sakė D. Jautakienė.
Vedėja tikino, kad ir rajonų ligoniams, ir jų artimiesiems nėra patogu, kai reikia važiuoti į Šiaulių ligoninę: "Žymiai sunkiau ir brangiau aplankyti artimąjį, iškyla ligonio parsivežimo problemų, nes rajonų žmonės tikrai labai sunkiai finansiškai verčiasi".
Pakruojo ir Naujosios Akmenės ligoninėse nuo šio balandžio 1- osios uždaryti Chirurgijos skyriai, todėl ligoniai dėl planinių ir skubių operacijų, sužalojimų siunčiami į Šiaulių ligoninę. Kiek anksčiau šios ligoninės "nukraujavo" uždarius Akušerijos skyrius, gimdyklas, Infekcinių ligų skyrius.
"Pakruojo ir Naujosios Akmenės ligoninėms dėl panaikintų Chirurgijos skyrių skaudžiausiai kirsta Melagių dieną - simboliška. Tokios yra Lietuvos sveikatos reformos pasekmės. Taip naikinami šalies rajonai, taip naikinami provincijos žmonės. Rajonų ligoninės suremontuotos, atnaujintos, bet paslaugų sumažinta. Kodėl išleisti pinigai rajonų ligoninių remontams, jeigu čia neleidžiama dirbti?" - klausė Pakruojo ligoninės vyriausiasis gydytojas Vygantas Sudaris.
Naujosios Akmenės ligoninės vyriausiasis gydytojas Aleksandras Šalavėjus dėl to, kad uždarytas ligoninės Chirurgijos skyrius, pripažino: "Akmenės rajone jau darosi pavojinga gyventi. Rimtai sužeistas, sergantis žmogus praranda gyvybiškai svarbaus laiko, kol nuvažiuoja keliasdešimt kilometrų iki Šiaulių arba Mažeikių ligoninės".
"Pinigus seniai reikėjo atiduoti Šiaulių ligoninei"
Interviu po Priėmimo skyriuje matytų vaizdų su Petru SIMAVIČIUMI, Šiaulių ligoninės generaliniu direktoriumi:
- Ligoninės Priėmimo skyrius užkimštas ne tik Šiaulių, bet ir apskrities rajonų ligonių. Sunkūs ligoniai guldomi tiesiog koridoriuje, kol sulaukia eilės pas Priėmimo skyriaus gydytoją. Kaip ketinate spręsti šią problemą?
- Ligoninės pastato, statyto daugiau, nei prieš 70 metų Priėmimo skyrius buvo skirtas priimti 30 - 40 ligonių per parą. Prieš keliolika metų, rekonstravus Priėmimo skyrių, galime priimti apie 80 ligonių per parą. O iš tikrųjų per parą turime priimti po 230 - 250 ligonių.
Negalime suskirstyti planinių operacijų, traumuotų ligonių srautų. O jeigu būtų kokia katastrofa - masinis apsinuodijimas, pavyzdžiui, cheminėmis medžiagomis, kas tada?
- Šiaulių ligoninė nėra pasirengusi, o rajonuose vis tiek uždarinėjami skyriai?
- Srautai iš rajonų didžiuliai, rajonų ligoninėse ne tik uždarinėjami skyriai, bet ir rajonų pirminio lygio įstaigos dirba tik iki pietų. Naktimis, savaitgaliais, švenčių dienomis - nebudi. Šiaulių ligoninės Priėmimo skyrius tampa ir naktine poliklinika visos apskrities gyventojams.
Remontavo rajonų ligonines, nors jau prieš penkerius metus buvo kalbėta, kad tuos pinigus seniai reikėjo atiduoti Šiaulių ligoninei, juk žinojo, kad pas mums neišvengiamai išaugs pacientų srautai. Bet tada visiems praėjo pro ausis. Todėl dabar situacija yra labai sunki.
- Radviliškis vos per 18 kilometrų nuo Šiaulių, bet Radviliškio ligoninėje Chirurgijos skyrius išliko. Naujoji Akmenė - beveik 60 kilometrų, o ten ligoninės Chirurgijos skyrius uždarytas ir net su nedidele trauma rajono gyventojai priversti važiuoti į Šiaulius. Politiniai žaidimai?
- Tai, manau, nulėmė ne politika, o gydytojų trūkumas. Radviliškio ligoninėje apie 40 procentų Šiaulių ligoninės gydytojų dirba antraeilėse pareigose, nes patogus susisiekimas. O kas iš gydytojų norės važinėti į Naująją Akmenę?
- Kaip ketinate toliau dirbti?
- Dar prieš penkerius metus buvome kėlę klausimą, kad būtina Šiaulių ligoninei statyti priestatą ir įsteigti normalų Priėmimo skyrių. Net ir detalųjį planą buvome pasirengę. Tačiau niekas iki šiol mūsų nesiklausė, nes statėme Motinos ir vaiko kliniką - ten dėjome visus pinigus.
Neseniai Šiauliuose apsilankiusiam sveikatos ministrui Raimondui Šukiui iškėlėme klausimą dėl priestato. Ministras sutiko, kad problema didžiulė.
Jau turime parengę priešprojektinę dokumentaciją ir pateikę Sveikatos apsaugos ministerijai. Priestatui reikės apie 19 milijonų litų. Bandysime ieškoti finansavimo šaltinių: tikimės gauti Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšas, kofinansuotų ir valstybės investicijų programos.
Maždaug per pusantrų - dvejus metus turėtumėm turėti naują priestatą normaliam Priėmimo skyriui. Kai turėsime normalias patalpas, teks priimti daugiau gydytojų darbui Priėmimo skyriuje. Manau, kad ateis ir iš sumažėjusių rajonų ligoninių gydytojai dirbti pas mus.
Rašyti komentarą