Šviečianti plikė – vyriškumo įrodymas?

Šviečianti plikė – vyriškumo įrodymas?

Daugeliui moterų ir net vyrų keistai ir net juokingai atrodo, kai anksti pradėję plikti stipriosios lyties atstovai šviečiančias plikes stengiasi paslėpti po sušukuotų ant šono ilgų plaukų sruogomis. Nors tokių vyrų dar pasitaiko, dauguma pliktelėjusių vyrų puikiausiai prisitaikė gyventi ir be plaukų.

Visuomenėje solidūs, brangius kostiumus vilkintys ir prabangius automobilius vairuojantys plikiai netgi asocijuojasi su prabanga ir gerove. Tačiau ir turintys vešlią ševeliūrą, ir praplikę nors kartą gyvenime susimąsto, ar visgi galima sustabdyti plaukų slinkimą, ar ankstyvas vyriškasis plikimas užprogramuotas genuose.

Dažniausia vyrų nuplikimo priežastis – androgeninė vyrų alopecija. Dėl to nuplinka apie 95 proc. žmonių. Vyriškas plikimas gali prasidėti bet kada po brendimo. Retėjantys plaukai smilkiniuose ir silpnėjantys viršugalvyje – pirmieji plikimo požymiai.

„Androgeniniam vyrų nuplikimui didžiausią įtaką daro genai, amžius ir stimuliuojamasis vyriškųjų hormonų androgenų poveikis. Genetiškai paveldėti plaukų folikulai traukiasi, pamažu plaukai tampa plonesni, greičiau iškrinta arba nustoja augti“, – teigė gydytoja endokrinologė, andrologė Birutė Žilaitienė.

Pasaulyje atlikti tyrimai rodo, jog dažniausiai nuplikimas susijęs su genų, kurie atsakingi už androgenų receptorių veiklą, anomalijomis. Kadangi tas genas aptinkamas chromosomoje Х, kuri paveldima iš motinos, tai vyras nuplinka ne dėl to, kad jo tėvas be plaukų, o dėl to, kad nuplikęs yra jo senelis iš motinos pusės.

Paprastai vyrai pradeda plikti sulaukę 18–20 metų, o piką pasiekia iki 35 metų. Paveldimas plikimas paveikia apytikriai 50–80 proc. europiečių vyrų. Paprastai nuplinka apie 30 proc. trisdešimtmečių, apie 40 proc. keturiasdešimtmečių ir apie 80 proc. aštuoniasdešimtmečių vyrų.

Istorija

Paveldimas plikimas (lot. Alopecia Androgenetica) yra žmonijos istorijos dalis, minima senuose rankraščiuose. Šio tipo plikimas yra labiausiai tarp vyrų paplitusi plaukų netekimo forma.

Paveldimo plikimo problema vienas iš pirmųjų pradėjo labiau domėtis ir ją aprašė medicinos tėvas Hipokratas, kuris pats tapo ankstyvo plikimo auka. Jis ir suteikė nuplikimui terminą Alopecia (lot. alopex – lapė; šiems gyvūnams yra būdinga prarasti savo kailį dideliais lopais dėl kasmečio šėrimosi).

XX a. viduryje medicinos daktaras Jamesas Hamiltonas nustatė, kad vyro nuplikimui įtakos turi vyriško hormono testosterono perteklius jo organizme. Beje, didelis jo kiekis stimuliuoja vyrų lytinę veiklą.

Nuplikimas – ne bėda

Tuo metu žinomas Lietuvos vyrų gydytojas, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Urologijos klinikos vadovas prof. Mindaugas Jievaltas, spręsdamas savo pacientų vyrų sveikatos problemas, savo paties ankstyvo nuplikimo nesureikšmina. Kad teks susitaikyti su plikio dalia, M. Jievaltas suprato grįžęs iš tarnybos sovietinėje armijoje. Tačiau net ir nuplikęs gydytojas dėl to nė kiek nesijaučia blogiau už tuos, kurie turi vešlių plaukų kupetą. Priešingai, čia jis įžvelgia ir gerųjų pusių: tik kas tris dienas tenka skustis galvą, nebereikia šukuotis, kas mėnesį lankytis kirpykloje, plaukų priežiūros priemonėms leisti pinigų. Be to, savo vyriškumą galima pabrėžti rūpestingai prižiūrima barzdele.

„Vyro savivertei nuplikimas neturėtų turėti didelės reikšmės, nes yra kur kas svarbesnių dalykų nei plikės problema. Tai ir socialinė padėtis, ir uždarbis, rūpinimasis savo šeima, – sakė vyrų gydytojas M. Jievaltas. – Pirmiausia vyrai turėtų suprasti, kaip jie jaučiasi netekdami dalies plaukų. Svarbu suvokti, kad plaukų slinkimas – natūralus procesas. Geriau nesistenkite praretėjusių plaukų plotų slėpti po peruku ar likusiais plaukais, o palikite juos ramybėje arba nusiskuskite plikai. Jei vis dėlto nusprendėte prarastus plaukus susigrąžinti, reikia nepamiršti, jog šiuolaikiniai plaukų atauginimo metodai pareikalaus ne tik laiko ir kantrybės, bet ir finansinių investicijų.“

Pasak gydytojos B. Žilaitienės, labai dažnai plinkantys vyrai, kurį laiką dėję pastangas įvairiais būdais kovoti su sparčiai retėjančiais plaukais, vieną dieną praranda kantrybę ir viską meta – nusiskuta plikai arba labai retais atvejais užsideda peruką. Žinant, jog paveldimas plikimas neišgydomas jokiais vaistais, kosmetikos priemonėmis ir žolelėmis, o plaukų folikulų persodinimo operacijos yra brangios, tai gali būti paprasčiausia priemonė jaustis patogiai ir be plaukų.

Visuomet pravartu žinoti, jog ankstyvas plikimas yra susijęs su vyriškais hormonais, dėl kurių stipriosios lyties atstovai yra tokie vyriški. Šiuo atveju kur kas labiau reikėtų susirūpinti tiems, kurie turi vešlius plaukus, bet menkai želiančią barzdą. Tai rodo vyriško hormono testosterono trūkumą, kuris gali būti susijęs su silpnesne lytine funkcija. Taigi, mielos moterys, nusižiūrėjusios simpatišką vyriškį, visuomet atkreipkite dėmesį ne tik į vyro plikę, bet ir į tai, ar vyras turi barzdą!

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder