Trofinių opų gydymui rekomenduojami hidrokoloidiniai tvarsčiai.

Trofinės opos - atsivėrusios "gyvos" žaizdos kojų blauzdose. Ligoniai, turintys tokias opas, kasmet jų gydymui išleidžia iki 2 tūkst. Lt. Apie kojų blauzdų trofines opas, jų atsiradimo priežastis bei gydymą hidrokoloidiniais tvarsčiais pasakoja Klaipėdos Raudonojo Kryžiaus ligoninės Odos ir venerinių ligų gydymo centro gydytojas dermatovenerologas Antanas Kupstys.

Kodėl blogai gyja žaizdos?

Odos ligų gydytojas pažymėjo, kad ant kojų atsivėrusių žaizdų gydymas užtrunka labai ilgai, nes dauguma pacientų į ligoninę patenka, kai opos jau yra išplitusios ir pūliuojančios.
"Viena iš pagrindinių priežasčių ilgo ir brangaus trofinių opų gydymo - tai žalingas paviršinis žaizdų gydymas įvairiais vaistais - tepalais, ir net liaudiškomis priemonėmis. Toks gydymo būdas ne tik pablogina pažeistų audinių atsistatymą, dėl ko blogai gyja žaizdos, bet ir skatina opų plėtimąsi, ir net sukelia alergines reakcijas. Ligoniai, patys besigydantys trofines opas, yra pesimistiškai nusiteikę, kadangi įsitikinę, jog opos nepagydomos. Paprastai šie žmonės visiškai nesikreipia į gydytojus.
Siekiant greičiau pagydyti trofines opas, šiuo metu gydytojai mažina įvairių medikamentų kiekį. Vietoj vaistų opų gydymui vis dažniau naudojami daug efektyviau žaizdas gydantys hidrokoloidiniai tvarsčiai. Naudojant šiuos tvarsčius, daug greičiau gyja žaizdos, kartu sumažėja išlaidos šių pacientų gydymui.
Bėda ta, kad gydytojai ne visiems ligoniams, kenčiantiems dėl pūliuojančių opų, gali skirti hidroholoidinius tvarsčius, mat šioms priemonėms taip pat įvestos kvotos", - kalbėjo specialistas.

Atkreipkite dėmesį į simptomus

Apie 80-90 proc. trofinių opų atsiradimo priežastys - lėtinis kojų veninės kraujotakos sutrikimas, atirandantis dėl venų ligų - paviršinės venų varikozės, giliųjų venų nepakankamumo ir t.t.
Prieš atsirandant trofinėms opoms, primiausia pradeda skaudėti kojas, po to jos patinsta, parausta, ir galiausiai atsiveria žaizdos.
Nelaukite, kol kojų blauzdose atsiras opos. Į savo šeimos gydytoją arba iškart į odos ligų specialistą kreipkitės atsiradus pirmiesiems ligos simptomams. Gydant trofines opas labai dažnai prireikia chirurginio gydymo bei angiochirurgo, t.y. kraujagyslių ligų specialisto konsultacijos.

Būtina nustatyti priežastį

Odos ligų gydytojas Antanas Kupstys pažymėjo: "Nesustačius trofinių opų atsiradimo priežasties, bet koks medikamentinis ir taikomas vietinis (paviršinis) gydymas bus neveiksmingas. Šiuo metu, be venų chirurginio gydymo, kompresinės terapijos ir medikamentų, yra ir kiti gydymo būdai.
Iš maždaug 100 tūkst. Lietuvos gyventojų, turinčių veninės kraujotakos nepakankamumą, net 8 tūkst. sergančiųjų kenčia dėl trofinių opų.
Prieš skiriant gydymą, būtina nustatyti kokios rūšies yra trofinės opos. Pastarosios būna venininės, arterinės arba neurotrofinės kilmės. Tik diagnozavus trofinių opų atsiradimo priežastį, galima skirti efektyvų gydymą, skatinantį žaizdų gijimą."

Hidrokoloidiniai tvarsčiai

Odos ligų gydytojas akcentavo, kad apie 85-90 proc. visų kojų blauzdų trofinių opų yra veninės kilmės. "Kai opos būna arterinės arba neurotrofinės rūšies, būtina nustatyti jų kliniką bei atlikti specialius tyrimus. Pastarųjų opų gydymas daug sudėtingesnis, todėl sergantysis yra siunčiamas pas angiochirurgą.
Vienas iš efektyvesnių trofinių opų gydymo būdų - hidrokoloidiniai tvarsčiai. Pasakysiu kodėl. Opų gijimui daugiausiai reikšmės turi fiziologinės sąlygos - tinkama drėgmė, temperatūra ir žaizdų apsauga nuo aplinkos bei traumavimo. Šiuos reikalavimus gerai atitinka hidrokoloidiniai tvarsčiai.
Žaizdos blogai gyja dėl mechaninio traumavimo, dažnų perrišimų, neteisingo opos valymo, infekcijos ir dehidracijos. Šiems reiškiniams kelią užkerta minėtieji tvarsčiai, sudarantys fiziologines sąlygas trofinei opai gyti.
Hidrokoloidinis tvarstis, kuris keliais centimetrais turi būti platesnis už žaizdą, dedamas tiesiai ant jos. Tačiau prieš tai žaizdą reikia nuplauti fiziologiniu tirpalu, o opos kraštus nusausinti bintu. Jį reikia gerai prilipinti prie opos karštų, nes tik tada po tvarsčiu susidarys visos fiziologinės sąlygos, skatinančios žaizdos gijimą. Beje, prieš dedant tvarstį, rekomenduojama jį sušildyti tarp delnų.
Hidrokoloidinių tvarsčių, skirtingai nei įprastų, pranašumas yra tas, kad per juos į žaizdą patenka mažai deguonies. Tai stimuliuoja bakterijų sunykimą. Naudojant šiuos tvarsčius negyvi audiniai greitai tirpsta, per keletą dienų išnyksta pūlinio sekretas. Hidrokoloidiniai tvarsčiai taip pat skatina smulkiųjų kraujagyslių vystymąsi, kartu neleidžia bakterijoms prasiskverbti į kapiliarų audinius.
Ant trofinės opos uždėjus hidrokoloidinį tvarstį, po juo išsilaiko šiluma ir drėgmė, reikalinga visiems žaizdos gijimo procesams. Sukūrus natūralų mikroklimatą opa nebetraumuojama, todėl ligoniui nebereikia vartoti nuskaumsminamųjų vaistų.
Kompresinę terapiją, gerinančią veninę kraujotaką, taikant kartu su hidokoloidiniais tvarsčiais, trofinė opa, priklausomai nuo kiekvieno paciento individualiai, sugyja per 3-5 mėnesius.

Rašyti komentarą

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.