Vaikų ir paauglių alkoholizmas - skaudi problema egzistuoja. Kaip išspręsti?

Vaikų ir paauglių alkoholizmas - skaudi problema egzistuoja. Kaip išspręsti?

Kaip padėti paaugliui, turinčiam nenumaldomą potraukį alkoholiui? Ypač jei jis pats nemato savyje problemos. "Kažkaip nejauku į anoniminių alkoholikų susirinkimą eiti", – sako vieno tokio sūnaus motina. Tačiau specialistai tvirtina, kad prievarta alkoholiko neišgydysi, net jei jis – nepilnametis.

Kūdikiui nuraminti – pienas su alkoholiu

Minima skaitytoja guodžiasi, kad sūnus pradėjo dažnai vartoti alkoholio, daugiausia geria alų. "Pats nepripažįsta, kad jam reikalinga pagalba, ir atvesti į anoniminių alkoholikų susirinkimą nepavyksta, – savo rūpesčiais dalijasi moteris. – Ar yra nors kokia galimybė į namus išsikviesti specialistą, kad su juo pasikalbėtų? Ką daro kiti žmonės tokiais atvejais?"

Klaipėdos priklausomybės ligų centro vaikų psichiatrė Banga Nastopkaitė "Vakarų Lietuvos medicinai" pasakojo, kad su nepilnamečių alkoholizmu tenka nuolat susidurti. Per metus susiduriama su 20-30 nevaldomai geriančių paauglių. Jauniausias pacientas per psichiatrės darbo praktiką yra buvęs devynerių.

"Dažniausiai tokie vaikai būna atėję iš labai sudėtingų šeimų, o šiam berniukui nuo pat gimimo tėvai į buteliuką su pienu įpildavo alkoholio, kad šis užmigtų. Dabar jam jau dvylika, net nežinau dabartinio jo likimo – tikriausiai gyvena sutrikusio vystymosi vaikų namuose, – sukrečiančią istoriją pasakojo gydytoja. – Juk kuo anksčiau pradedama vartoti alkoholį, tuo sunkesnis jo poveikis organizmui. Jaunas žmogus suserga depresija, jam sunkiau sekasi koncentruoti dėmesį, jį užvaldo nevaldomo pykčio priepuoliai, dingsta noras mokytis".

O geria ir berniukai, ir mergaitės. Psichiatrei teko dirbti su dešimtmete mergaite. "Kai geria tokio amžiaus vaikai, paprastai jie būna iš asocialių šeimų ir turi gilių psichologinių problemų. Tie vaikai slepiasi už alkoholio, taip nuslopindami savo nerimą, išgėrę nebejaučia psichologinio diskomforto, atsipalaiduoja, o paskui tai tampa įpročiu. Šiems vaikams paprastai sunkiai sekasi bendrauti, tad draugų jie susiranda gatvėje, – kalbėjo B. Nastopkaitė. – Problema, kad tokie vaikai vis tiek grįžta į tas pačias šeimas, globos namus – į tą pačią aplinką, kur geria tėvai ir alkoholis labai lengvai prieinamas. Tačiau jei jis stiprus, sugeba kovoti už save, tad grįžęs ir nebepasiduoda. Turiu tokių pavyzdžių".

Paauglystėje gresia visiems

Pasak psichologės, iki paauglystės geria asocialių šeimų vaikai, o 12-13 metų šiai priklausomybei gali pasiduoti bet kuris, paprastai – paskatinti draugų. "Nori pasijusti suaugusiais, pradeda švęsti vakarėlius. Būna, kad vaikas pats pasipasakoja tėvams ir šeima be specialistų pagalbos išsprendžia šią problemą", – sakė portalo pašnekovė.

Kaip vaikai ir paaugliai gydomi Priklausomybės ligų centre? "Vaistais padedame tik tuomet, kai vaikui būna išsivysčiusi fizinė priklausomybė alkoholiui: rankų drebėjimas, galvos skausmai, pykčio priepuoliai, tačiau tai būna reti atvejai. Dažniausiai pasireiškia psichologinė abstinencija: pajutęs stresą vaikas ieško, kur išgerti. Tokiais atvejais nustatoma diagnozė – žalingas alkoholio vartojimas. Tai reiškia, kad norėdamas pacientas gali jo ir nevartoti. O gydoma psichoterapija. Tačiau jei šiandien priklausomybė psichologinė, negydoma ji vis tiek išaugs į fizinę.

Dėl priverstinio gydymo – gydytojo sprendimas

Deja, į namus pagal iškvietimą psichiatrė nevyksta. Jos teigimu, specialistus siunčia į vietą Klaipėdos psichikos sveikatos centras. Šios įstaigos vyriausioji slaugytoja Gražina Kaupienė "Vakarų Lietuvos medicinai" tvirtino, kad tokiais atvejais tėvai turėtų kreiptis į centro psichiatrą. "Kaip greitoji medicinos pagalba nevažiuojame į namus – pirmiausia turi įvykti tėvų konsultacija, – aiškino slaugytoja. – Dėl važiavimo į namus reikia kalbėtis su gydytoju, su kuriuo ir aptariama, ar reikalingas priverstinis gydymas. Tačiau daugiausia priklauso nuo pačių tėvų požiūrio".

G. Kaupienė išaiškino, kad Psichikos sveikatos centre gydomi visi socialiai apdrausti gyventojai, neapdraustieji kreipiasi į Priklausomybės ligų centrą.


Psichiatras į namus – neefektyvu

Apie neviltin patekusios skaitytojos situaciją kalbamės ir su psichiatru dr. Aurelijumi Veryga. Gydytojas atkreipia dėmesį, kad visos konsultacijos yra individualios, tad net tais atvejais, kai pas psichiatrą atvyksta pacientas kartu su šeimos nariu, kiekvieną kartą klausiama, ar jis nori būti ne vienas. "Žinoma, šeimos pagalba reikalinga, net ir esant suaugusiam alkoholikui, – aiškino gydytojas. – Jei skiriami vaistai, šeimos nariai prižiūri, kad jie būtų reguliariai vartojami".

Kalbėdamas apie iškvietimus į namus A. Veryga sakė, jog egzistuoja paslauga – psichiatras į namus, bet kiekvienu atveju gydytojas sprendžia pats. "Juk vykstama į aplinką, kur nevalingai vartojamas alkoholis, tad kyla ir saugumo klausimas. Dažniausiai į namus važiuojama, kai pacientas turi judėjimo negalią, o jei žmogus turi galimybę atvažiuoti pas – sudėtinga gydytoją išsikviesti į namus. Pagaliau ir apmokėjimas yra visai kitoks. Apskritai psichiatrui nėra prasmės vykti pas pacientą. Jei žmogus nemotyvuotas, atvažiavus gydytojui motyvacija tikrai neatsiranda. Čia jau yra tėvų problema, kaip sugalvoti vaiką atvesti pas gydytoją".

Tokiais atvejais psichiatras siūlo su gydytoju visų pirma susitikti tėvams. "Būna, kad konsultuojame alkoholiko artimuosius. Be abejo, kad pačiam asmeniui reikalinga konsultacija, bet alkoholiko šeimoje visi serga, reikia žinoti, kaip elgtis su tokiu žmogumi, išsiaiškinti, kas apskritai tai per liga. Žmonės labai skirtingi. Vieną gal žmona gali pagąsdinti skyrybomis, kitą – kad papasakosi vaikams. Visai kitaip bendraujama su praradusiu darbą žmogumi", – aiškino A. Veryga.

Paauglystėje priklausomybė vystosi lengviau

Psichiatrui tenka konsultuoti ir paauglius, kurių kiekvienas atvejis – taip pat labai skirtingas. "Paaugliams priklausomybė alkoholiui vystosi lengviau nei suaugusiesiems. Tačiau tam suvaldyti tėvai turi daugiau įvairiausių svertų. Juk paaugliai ir savo pinigų neturi, galima jam uždrausti išėjimus iš namų. Juk suaugusiam nepasakysi: "Aš tau daugiau neduosiu pinigų". Jis pats jų užsidirba".

Jei vaikui dar nėra išsivysčiusi priklausomybė, gydytojas sako, kad paprastai su juo pakanka vieno pokalbio. "Koks paaugliui autoritetas tėvai? O specialisto jie paklauso", – pastebėjimais dalijosi psichiatras.

A.Verygai dažniausiai tenka konsultuoti vaikinus. "Gal mergaitės vėliau pradeda vartoti alkoholį, o gal tėvai lengviau su jomis susitvarko?", – svarstė pašnekovas.

Uostamiestyje veikia ne viena anoniminių alkoholikų grupė, bet portalo kalbinti jų vadovai tikino, jos jose paprastai renkasi suaugusieji. Paaugliams pagalba suteikiama minėtuose centruose.

Ligita Sinušienė

www.vlmedicina.lt

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder