Vietoje bandelių - daržovės ir sportas

Vietoje bandelių - daržovės ir sportas

Nemalonūs persivalgymo požymiai, riebalų rinkės ant pilvo ir virškinamojo trakto ligų pavadinimai - dalykai, kuriuos pažįsta kuo toliau, tuo jaunesni žmonės.

Vasaros atostogos - puikus laikas sustiprinti organizmą pakoregavus mitybą ir skyrus laiko fiziniam aktyvumui, - primena šokių kolektyvo "Plazma" vadovas Andrejus Pavlovičius-DJ Sun.

"Sėdėjimas prie kompiuterio ir nesveika mityba anaiptol nėra atletiško kūno bičiuliai. Tai, kas pradžioje atrodo tiesiog simpatingas pilvukas, ilgainiui ima deformuoti visą figūros darną. Ypač apmaudu, kai su tokiomis problemomis susiduria žmonės, nesulaukę nė 18-os", - konstatavo šokių kolektyvo vadovas.

"Gelbėjimo ratai" ant pilvo ir nugaros, rinkės ties liemeniu... Kaip jų atsikratyti, prirašyta šimtai puslapių. A. Pavlovičius pernai savo noru atliko atvirkščią eksperimentą - išmėgino paprasčiausius būdus, kurie ir prideda papildomos kūno masės.

Numesti sunkiau

Šokių kolektyvo vadovas A. Pavlovičius pats išmėgino populiarių greitų užkandžių poveikį.

Įprastai vyras daugiausia valgo garuose ruoštą, virtą arba ant grotelių keptą maistą, vengia gyvulinių riebalų, pusfabrikačių, gazuotų gėrimų ir miltinių patiekalų, nepamiršta, kad sotumo jausmas ateina po valgymo praėjus 20 minučių, tad skubėti prisikimšti skrandį nėra reikalo.

Nesudėtinga antidieta, kurios jis ėmėsi pernai vasarą, jam tapo tikru iššūkiu.

"Visą mėnesį kasdien suvalgydavau po du populiariuosius kruasanus, kurių galima nusipirkti mokyklose esančiuose aparatuose ir kuriuos pasigardžiuodami šlamščia moksleiviai. Be to, valgydamas sriubos, būtinai užsikąsdavau balta duona, ko paprastai niekada nedarau, - pasakojo A. Pavlovičius. - Po mėnesio buvau priaugęs tris kilogramus ir pastebėjau, kad presas toli gražu nebe toks tvirtas, kaip buvo prieš tai".

Likusio režimo ir raciono jis nekeitė - kaip ir anksčiau, nė dienos nesėdėjo vietoje, daug važinėjo dviračiu. "Juo smarkiau buvau šokiruotas. Atrodė - kas čia, paprastos bandelės. Per likusius du vasaros mėnesius reabilitavausi - pradėjau sportuoti, vartoti riebalų apykaitą reguliuojančius papildus ir laikytis dietos. Tam, jog susigrąžinčiau formą, prireikė dvigubai daugiau laiko nei tam, kad jos netekčiau", - sakė A. Pavlovičius.


Kraštutinumai

Šokių kolektyvo vadovo teigimu, bendraujant su paaugliais dažnai tenka išgirsti apie šeimų valgymo įpročius. Be tradicinių cepelinų, dažnas pasakojasi mėgstąs mamos dažnai gaminamus makaronus ir picą. "Šie patiekalai taip pat gali būti sveiki, tačiau mes juk mėgstame, kad būtų riebiau... Dar blogiau, kad jaunimo mityba - nesureguliuota. Mokykloje užkandę ko nors greito, grįžę namo paaugliai atsigriebia ir persivalgo", - mano pokalbininkas.

Kol vieni persivalgo, kiti liguistai linkę neprivalgyti arba nevalgyti išvis, trokšdami įgyti tokį siluetą, kaip viršelių bei podiumų žvaigždžių. "Jaunimas pasiduoda peršamoms įtakoms, tarsi nesuvokdamas, kad daugeliu atvejų trokštamas orientyras yra "Photoshop" programos darbo arba ligos rezultatas", - sakė A. Pavlovičius.

Šį sekmadienį, liepos 25-ąją, 10 val. visi norintieji kviečiami atvykti į Senąją perkėlą Kruizinių laivų terminale ir dalyvauti ryto mankštoje - persikėlę į Smiltynę, nurisnosim į pajūrį ir mankštinsimės drauge su A. Pavlovičiumi-DJ Sun! Tel. pasiteirauti (8-613) 89993. Mankšta nemokama.

Žilvinas ŠUKYS, Klaipėdos universitetinės ligoninės Gastroenterologijos skyriaus vedėjas
Pasikeitus jaunimo gyvenimo būdui - jis tapo itin aktyvus, kupinas veiklos ir, žinoma, lydimas ne visuomet subalansuotos mitybos - atsirado daugiau polinkių į virškinamojo trakto sutrikimus. Ambulatorinėje praktikoje 90 proc. pacientų kenčia nuo funkcinių susirgimų: dirgliosios žarnos sindromo, gastroezofaginio refliukso, funkcinės skrandžio dispepsijos. Mūsų amžiaus rykštė - greito maisto invazija, kuri vyksta panašiai, kaip Vakarų Europoje arba JAV. Kaloringas maistas lemia nutukimą bei prisideda prie jau išvardytų ligų. Tunka ir jauniausieji - vaikai, paaugliai. Esminė rekomendacija dėl mitybos: 60 proc. viso maisto turi sudaryti daržovės, mėsa; nereikia piktnaudžiauti angliavandeniais bei riebalais; būtina užtikrinti fizinį aktyvumą, kad organizmas "sudegintų" suvartotą maistą.
Inga MASLAUSKIENĖ, psichologė
Penkerius metus dirbusi Valgymo sutrikimų gydymo ir informacijos centre, pastebėjau, kad valgymo sutrikimų pavadinimai - anoreksija, bulimija ir kt. - žmonėms visuomet būna jau girdėti, tačiau paaiškėja, kad tos žinios labai paviršutinės. Neįsivaizduojant, kad liga gali pradėti kontroliuoti žmogų, naiviai manoma, kad šie sutrikimai susiję tik su asmenine žmogaus valia, kad tokį elgesį jis pasirenka pats. Ribą tarp ligos ir netinkamų įpročių užčiuopti labai sudėtinga. Įprotis tampa problema tada, kai užvaldo žmogaus mintis. Kita vertus, kol įpročiai, net ir negeri, nedaro nepatogumų, žmogus nelinkęs jų sureikšminti.
 

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder