Kad situacija su darželinukų maitinimu nėra blizganti, patvirtina ir kontroliuojančių institucijų pateikta šių metų ataskaita. Teigiama, kad įvairių pažeidimų rasta kone pusėje patikrintų darželių. Tiesa, už tai skirtų piniginių baudų dydžiai šypsnį kelia ir patiems kontrolieriams.
Viliamasi, kad situacija Klaipėdos darželiuose gerės, kai nuo Naujųjų metų valgiaraščių sudarymas bus perduotas Klaipėdos visuomenės sveikatos biuro žinion.
Kaip kontroliuoti?
Kai buvo pristatoma naujoji mokesčių už uostamiesčio darželinukus tvarka, buvo akcentuojama, esą dabar, kai tėvai moka tik už maitinimą, jie galės labiau kontroliuoti, kas dedama ant mažylių stalo ugdymo įstaigose.
Tačiau patys tėvai tikina, kad iš esmės niekas nepasikeitė. O ir nelabai įsivaizduojama, kaip ta kontrolė galėtų atrodyti.
"Juk maitinimo organizavimas darželiuose - tai ilgas procesas. Mano nuomone, visų pirma reikėtų išsiaiškinti, ar visi vaikų maistui skirti pinigai panaudojami racionaliai. Tačiau kurie tėvai geba kontroliuoti viešuosius pirkimus? Manau, kad praverstų mokymai tėvams", - svarstė Vakarų Lietuvos tėvų forumo pirmininkė Kristina Paulikė.
Kad reikėtų kur kas labiau kontroliuoti, kaip ikimokyklinio ugdymo įstaigose vykdomi viešieji pirkimai, antrino ir daugybę metų darželyje virėja dirbusi Janina (tikras vardas ir pavardė redakcijai žinomi. - Autor. past.). Prieš dvejus metus moteris atsisakė šio darbo, jos teigimu, vien dėl įtampos ir intrigų darželio administracijoje.
"Visuomenėje sklando gandai, neva darželių virėjos vagia maisto produktus. Iš tikrųjų situacija yra kur kas sudėtingesnė. Bet, matyt, visiems taip patogiau manyti, kad maskuotų tikrąją situaciją. Iš tikrųjų vaikų maitinimas yra darželio direktorės, sandėlininkės ir valgiaraščius sudarančios medicinos seselės rankose. Šios trys personos sprendžia, kiek ir kokių maisto produktų užsakyti. Pavyzdžiui, tame darželyje, kuriame aš dirbau, kiekvieną dieną ateidavo medicinos seselės sūnus ir nesivaržydamas išnešdavo prisikrovęs pilną krepšį. Ką gali virėjos išnešti? Pieno pakelį ar kopūstą, o vadovai ima gerus produktus - mėsą, lašišą", - "Vakarų ekspresui" pasakojo moteris.
Pasak jos, vieša paslaptis, kad kai kurios darželių vadovės iš tiekėjų gauna procentus, todėl esą nėra ko stebėtis, kai produktai perkami didelėmis kainomis.
"Viena mama įsiveržė į darželio virtuvę ir pamatė, kad jogurto kaina tokia pat, kaip prekybos centre, o juk didmenininkai galėtų derėtis, gauti mažesnes kainas", - svarstė ir K. Paulikė.
Daug priekaištų
Tai, kad darželinukų maitinimas opi problema, patvirtino ir Vakarų Lietuvos tėvų forumo socialiniuose tinkluose ta tema užvesta diskusija.
Didžioji dalis diskusijoje dalyvavusių tėvų piktinosi darželinukų mitybos racionu. Tėvams buvo keista, kad vaikams vis dar duodamos pieniškos dešrelės, kitiems kliuvo, kad vaikams brukamas batonas, gausu riebių padažų, majonezo, kečupo, kiti skundėsi, kad vaikai negauna grynos mėsos, tik maltinukus, į kuriuos esą prikiša nežinia ko. Viena mama sakė mačiusi, kad vietoje valgiaraštyje nurodytos penkių grūdų košės pusryčiams vaikams buvo patiekti sausi dribsniai su pienu.
"Darželiuose sveika mityba net nekvepia. Per daug rafinuotų miltų, bulvių patiekalų. Košės pervirusios, o tai reiškia, kad lėtai įsisavinamų angliavandenių jose nėra. Natūrali mėsa, žuvis - tik tariamas produktas "meniukuose". Malta, permalta, prikišta krakmolo ir batonų... Pilno grūdo duonos nėra. Valgių miksas užgeriamas saldžiu kompotu", - šitaip darželinukų meniu apibūdino viena mama.
Daugelis tėvų piktinosi, kad darželyje vaikams neduoda gerti vandens, o bruka saldžią arbatą.
"Pas mus grupėje yra vandens filtras, už kurį moka tėvai", - sprendimą siūlė kita mama.
Buvo ir tokių tėvų, kurie pasidžiaugė jų vaikų darželiuose gaminamais maisto patiekalais. Esą yra ir tokių įstaigų, kur patiekalai troškinami garuose, neduodama jokių padažų, krakmolo. Tai, pasak K. Paulikės, įrodo, kad sveika mityba darželiuose įmanoma. Tiesiog pravartu būtų kai kuriais atvejais įvertinti darželių virėjų kvalifikacijas. Tėvų forumo pirmininkė įsitikinusi, kad ir daržoves įmanoma patiekti taip, kad visi vaikai jas valgytų su pasimėgavimu.
"Vienos pažįstamos moters anūkas grįžęs iš darželio vemdavo. Pradėjo aiškintis priežastis ir sužinojo, kad darželio virėjos gamina labai riebiai, patiekalai tiesiog plaukdavo riebiuose padažuose. Tėvai kreipėsi į darželio vadovybę ir buvo nuspręsta, kad padažo nedės ant patiekalo, o patieks atskirai. Bet argi tai sprendimo būdas - tą riebų padažą vis tiek gamins, leis pinigus tam, ko vaikai nevalgo", - stebėjosi K. Paulikė.
Kai kurie tėvai skundėsi, kad vaikai iš darželio grįžta alkani. Tačiau daugelis sutiko, kad ne visada dėl to kaltos darželio virėjos, mat dabar vaikai labai išrankūs. Visgi,diskusijoje dalyvavusių tėvų nuomone, iš darželinukų meniu reikėtų braukti cepelinus, bulvių plokštainius, baltas mišraines, o tai esą dažname darželyje gaminami patiekalai.
"Skonis - subjektyvi sąvoka"
Klaipėdos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai džiaugiasi, kad tėvai rūpinasi savo vaikų mityba, bet esą kartais lazda kiek perlenkiama.
"Mes taip pat gauname skundų iš tėvų, bet bent šiemet nė vienas jų nepasitvirtino. Dažniausiai tėvai skundžiasi, kad vaikams neskanu. Bet tai subjektyvus dalykas. Mes tik galime patikrinti, ar visi produktai švieži, ar pagamintas patiekalas atitinka visus reikalavimus", - pasakojo Klaipėdos VMVT vyriausioji specialistė - maisto produktų inspektorė Rita Viskantienė.
Pasak jos, tėvų baubas - pieniškos dešrelės nėra visiškai uždraustos darželiuose. Tiesiog jos turi būti be jokių skonio stipriklių.
Tačiau šiemet atlikus darželiuose tiekiamų žaliavų kokybės kontrolę būtent ir "užkliuvo" pieniškos dešrelės. VMVT duomenimis, kokybei įvertinti buvo paimti 2 pieniškų dešrelių, 3 pieno produktų mėginiai, taip pat buvo ištirta darželinukams tiekiamų bandelių sudėtis.
"Iš tirtų mėginių viename pieniškų dešrelių mėginyje druskos, riebalų, mėsos baltymų kiekis neatitiko teisės aktais nustatytų kokybės reikalavimų. Kitaip tariant, mėsos jose buvo per mažai", - minėjo inspektorė.
Juokingos baudos
Nors, pasak jos, situacija Klaipėdos darželiuose pamažu gerėja, bet ji tikrai nėra blizganti.
Atsitiktine tvarka buvo parinktos trys ikimokyklinio ugdymo įstaigos, iš kurių buvo paimti patiekalų mėginiai ir tiriama, ar juose nėra per daug druskos ir ar jų energetinė vertė yra tokia, kokią deklaruoja pati įstaiga.
"Maisto mėginiai buvo paimti iš darželių "Gintarėlis", "Alksniukas" ir "Rūta". Druskos kiekis patiekaluose nebuvo viršytas nė viename darželyje, tačiau dėl faktinio kaloringumo turėjome priekaištų. "Gintarėlyje" energinė vertė buvo 11 proc, o "Alksniuke" - 19 proc. mažesnė nei buvo deklaruota. "Rūtos" darželyje paklaida nesiekė 10 proc., o tokia paklaida yra galima", - pasakojo R. Viskantienė.
Visgi įtarti mažesnio kaloringumo patiekalus vaikams duodančių darželių darbuotojus nugvelbiant dalį produktų savo reikmėms neskubama, mat esą taip gali nutikti ir dėl to, kad sudarant meniu buvo neteisingai paskaičiuota.
"Arba, liaudiškai tariant, kotletas galėjo "nukepti", - paaiškino inspektorė.
Už šiuos pažeidimus piniginė bauda skirta tik "Alksniukui".
"Alksniuko" direktorė Tatjana Žukauskienė negalėjo paaiškinti, kodėl patikrinimo metu patiekalų kaloringumas neatitiko to, kas parašyta popieriuje. Pasak jos, įstaigoje buvo atlikta daugybė patikrinimų, bet priežastis nebuvo nustatyta.
"Faktas, kad virėjos galėjo įdėti ne viską, kas priklauso, nepasitvirtino. Taip pat ir apskaičiuota viskas buvo teisingai. Tad nežinome, ką reikėtų keisti. O gal patikra negera?" - svarstė T. Žukauskienė.
Įstaigos vadovę stebina visuomenėje sklandančios kalbos, esą darželių darbuotojai tik ir taikosi apvogti vargšus vaikus. Pasak jos, tegul tie, kurie skleidžia tokias kalbas, patys pabando pamaitinti tris kartus per dieną vaiką už kiek daugiau nei 2 eurus.
"Negali būti jokios kalbos, kad virėjos, medicinos sesutės ar juolab darželio vadovas pelnytųsi vaikų sąskaita. Mūsų darželyje akylai kontroliuojama, kaip vyksta maisto gamybos procesai. Ir aš pati, ir medicinos sesutė bet kada neperspėjusios ateiname į virtuvę, patikriname šaldytuvus, maisto patiekalus. Niekada nesame aptikusios jokių pažeidimų. Jei viename darželyje buvo sučiuptos virėjos, bandžiusios išnešti kopūstą, ir ši istorija nuskambėjo ant visos Lietuvos, nereiškia, kad tai vyksta ir kitose įstaigose", - darželių garbę gynė T. Žukauskienė.
Beje, baudos už tokius pažeidimus simbolinės. "Alksniukui" buvo skirta pusė minimalios baudos - 7 eurai.
"Suprantame, kad baudos juokingos, bet tokie yra teisės aktai", - minėjo R. Viskantienė.
Tokia pat bauda buvo skirta ir darželiui "Radastėlė. Šį sykį už tai, kad pietų patiekalas buvo gaminamas ne pagal technologinį aprašymą.
"Tiesiog virėjos plovui skirtus patiekalus virė atskirai. Mėsa atskirai, ryžiai atskirai", - paaiškino inspektorė.
"Radastėlėje" taip pat buvo nustatyti produktų laikymo sąlygų pažeidimai. Tokių pažeidimų aptikta ir "Vėrinėlyje".
Prastai ir su higiena
Šiemet jau buvo patikrinti 46 Klaipėdos miesto ikimokyklinio ugdymo įstaigų maisto tvarkymo skyriai. Kone pusėje jų rasta vienokių ar kitokių pažeidimų.
Apie 58 proc. visų pažeidimų - bendri higienos, patalpų, įrangos priežiūros pažeidimai. Jie nustatyti keturiolikoje įstaigų. Tai "Linelis", "Putinėlis","Alksniukas", "Vėrinėlis", "Šaltinėlis", "Saulutė", "Čiauškutė", "Pakalnutė", "Nykštukas", "Traukinukas", "Radastėlė", "Žemuogėlė", "Rūta", "Giliukas".
Teigiama, kad dalis pažeidimų buvo pašalinta, apie tai įstaigos raštu informavo Klaipėdos VMVT, atlikti pakartotiniai patikrinimai.
Dažni ir savikontrolės sistemos procedūrų vykdymo (21 proc.) pažeidimai, kurie nustatyti penkiuose darželiuose: "Nykštuke", "Liepaitėje", "Versmėje", "Šaltinėlyje", "Saulutėje". Tai laiku arba neteisingai pildomi savikontrolės įrašai. Technologijų pažeidimai (13 proc. ) užfiksuoti darželiuose "Linelis" ir "Žiburėlis". Šiose įstaigose užšaldyta žuvis ir paukštiena buvo atitirpinama ne pagal higienos normų reikalavimus.
Klaipėdoje veikia 52 valstybiniai ir 8 privatūs darželiai. Visose valstybinėse ikimokyklinio ugdymo įstaigose maistas vaikams yra ruošiamas vietoje, į privačius darželius pagamintas maistas atvežamas.
Nors, pasak specialistų, Lietuvoje galiojanti vaikų maitinimo tvarka turi daugybę privalumų, mat vaikai maitinami reguliariai, maistas patiekiamas šviežias, subalansuotas medžiagų atžvilgiu, valgiaraščiai sudaromi atsižvelgiant į rekomenduojamas paros maistinių medžiagų ir energijos normas, kalorijų kiekius, tačiau yra ir minusų, mat nėra vertinami rekomenduojamų vitaminų, mineralinių medžiagų, skaidulinių medžiagų kiekiai.
"Todėl iš darželinukų valgiaraščių kol kas ne visi išbraukė bulvinius ir miltinius patiekalus. Jie nėra draudžiami, tačiau jei būtų įvertinta, kiek vaikas vitaminų ir mikroelementų gauna pavalgęs "kugelio", ko gero, šį patiekalą išbrauktų iš darželių raciono", svarstė R. Viskantienė.
"Batoną keis juoda duona"
Jūratė GRUBLIAUSKIENĖ, Klaipėdos visuomenės sveikatos biuro direktorė
Uostamiesčio politikų sprendimu, nuo Naujųjų metų mūsų biuras centralizuotai sudarinės perspektyvinius valgiaraščius Klaipėdos darželiams. Žinoma, tai nereiškia, kad visi Klaipėdos darželinukai tą pačią dieną valgys plovą. Bus pateikti keli variantai. Sieksime, kad darželinukų maitinimas būtų kokybiškesnis: batoną keis juoda duona, bus vengiama padažų, stengiamasi, kad vaikams būtų duodama daugiau daržovių. Ne vien tik burokėlių ir kopūstų. Siekiamybė, kad vaikas turėtų galimybę pasirinkti, kokių daržovių jis tą dieną norėtų. Ateityje planuojame, kad darželinukams būtų duodama šviežių sulčių. Bus stengiamasi mažinti cukraus kiekį saldintuose gėrimuose. Suprantama, visi šie pokyčiai ateis palaipsniui, laukia nelengvas darbas ir ilgas kelias.
Rašyti komentarą