Klaipėdietis kosmoso agentūroje: "Kosminio laivo kol kas nekuriu"

Klaipėdietis kosmoso agentūroje: "Kosminio laivo kol kas nekuriu"

"Darbas kosmoso tyrinėjimo sferoje labai įkvepiantis. Ypač motyvuoja galimybė prisidėti prie kosmoso misijų ar projektų", - džiaugiasi klaipėdietis Rokas Bortnikas.

Jau ketvirtus metus Škotijoje, Glazgo universitete, mechanikos inžineriją studijuojantis vaikinas šiuo metu atlieka praktiką Nyderlanduose esančios Europos kosmoso agentūros (angl. European Space Agency (ESA) Technologijų centre.

Atlikti praktiką kosmoso agentūroje - skamba gana egzotiškai. Papasakokite, kuo užsiima ši agentūra.

ESA vienija ir skatina Europos šalių bendradarbiavimą atliekant kosmoso tyrimus bei technologijų kūrimą, jų panaudojimą moksliniams ir praktiniams tikslams. Agentūros veikla prasideda nuo žemės stebėjimo iš kosmoso, navigacijos ir telekomunikacijų palydovų gamybos bei eksploatacijos iki mokslininkų siuntimo į tarptautinę kosminę stotį (ISS). ESA turi keletą padalinių įvairiose Europos šalyse - astronautų, žemės stebėjimo, operacijų, tyrimų ir technologijų bei astronomijos centrus. Aš dirbu kosmoso tyrimų ir technologijų centre - ESTEC. Čia yra surenkami ir testuojami palydovai prieš leidžiant juos į orbitą, įvairiose laboratorijose atliekami tyrimai bei kuriamos misijos.

Kaip patekote į šią įstaigą? Koks buvo pirmas įspūdis? Ar taip ir įsivaizdavote kosmoso agentūrą?

Apie ESA ir jos veiklą žinojau, tačiau niekada negalvojau apie galimybę ten dirbti. Tiesą sakant, nebuvau labai susidomėjęs kosmoso industrija, tačiau po savo praeitos vasaros praktikos patirties (ji privertė sudvejoti, ar aš tikrai noriu būti inžinierius) nusprendžiau praplėsti akiratį, todėl užpildžiau praktikanto formą. Taigi, po šiek tiek darbo ir sėkmės gavau teigiamą atsakymą.

PRAKTIKA. Rokas Bortnikas šiuo metu praktiką atlieka kosmoso tyrimų ir technologijų centre, kur surenkami ir testuojami palydovai, prieš leidžiant juos į orbitą, įvairiose laboratorijose atliekami tyrimai bei kuriamos misijos.

Pirmas įspūdis apsilankius ESTEC - fantastika, turbūt galėčiau ilgai vardinti, kas man labai įsiminė. Nuo paprastų dalykų, kaip graži aplinka ir puiki valgykla, iki labai draugiškų ir protingų kolegų ir jų entuziazmo. Man labai patinka čia natūraliai susikūrusi tarptautinė aplinka (čia dirba žmonės iš visų Europos šalių). Taip pat čia nuolatos vyksta įvairios paskaitos, prezentacijos ir mokymai, tai leidžia lengvai plėsti savo akiratį ar bent trumpam pabėgti nuo rutinos. O sporto užsiėmimų pasiūla gali lygintis su universitetais. Čia yra net golfo laukas!

Kaip supratau, ESA paskyrė jums projektą, kuris suderintas ir su jūsų magistro darbo tema. Papasakokite, koks tai projektas ir ką ketinate atskleisti savo magistro darbu. Galbūt kursite kosminį laivą?

Kai sužinojau, kokį projektą man paskyrė ESA, pagalvojau, kad turbūt galėčiau jį suderinti su savo universitetu, taip kad tas projektas taip pat būtu mano magistro darbas. Suderinti nebuvo sudėtinga, nes Glazgo universitete nemažai studentų rašo savo magistro darbus industrijoje. Sujungdamas praktiką su magistro darbo rašymu aš tiesiog išlošiu papildomo laiko ir resursų parašyti savo baigiamąjį darbą.

Kosminio laivo nekuriu, bet tikiuosi, kad mano darbas ateityje pagelbės jų kūrimo procese. Mano darbo tema - "Mechanizmų veikimo parametrų nuspėjimas naudojantis Monte-Karlo metodu". Per daug nesigilinant į detales, kuriu metodą nustatyti blogiausią mechanizmo veikimo scenarijų. Tai padėtų spręsti mechanizmo tinkamumą naudoti kosminiuose laivuose.

Papasakokite apie studijas Škotijoje. Visų pirma, kodėl rinkotės būtent Glazgo universitetą? Ar jis pateisino jūsų lūkesčius?

Mano pasirinkimą mokytis Škotijoje lėmė tai, jog norėjau mokytis anglakalbėje šalyje ir tai, jog studijos Škotijoje yra nemokamos. Glazgo universitetas tada buvo geriausias, man pasiūlęs vietą, o kadangi dar iš pažįstamo, kuris ten mokėsi tą pačią specialybę, girdėjau gerų atsiliepimų - pasirinkti buvo nesunku. Jei teisingai pamenu, tada per daug lūkesčių neturėjau. Žinojau apie universiteto klubus, mane labiausiai sudomino "Formula Student" klubas. Ten studentai kuria ir stato lenktyninį automobilį, kuriuo vėliau varžosi su kitų universitetų studentais iš viso pasaulio. Būdamas komandos narys tikrai gavau daugybę praktinių žinių, kurios buvo puikus priedas prie universiteto studijų. Paties mokslo tada neturėjau su kuo lyginti, bet buvau patenkintas.

Kokia šiame universitete akademinė aplinka? Ar studentai motyvuoti mokytis?

Sakyčiau, jog aplinka gana rami, akademiniu atžvilgiu konkurencijos tarp studentų praktiškai nematau, matyt, tam nėra didelio tikslo (bent jau mano kurse, kituose girdėjau yra visai kitaip). Dėstytojai įvertina besistengiančius studentus, kai kuriems padeda gauti darbą tam tikroje industrijoje. Kalbant apie darbus, artėjant mokslų pabaigai, konkurencija pradeda jaustis, kai studentai aplikuoja į praktikas ar "pilnus" darbus. Ne kartą teko matyti, kai iš kelių studentų, aplikavusių į tą pačią poziciją, darbą gauna tik vienas.

Manau, kad didžioji dalis studentų yra motyvuoti mokytis, tačiau tikrai pasitaiko tokių, kurie, atrodo, visai nejaučia jokio entuziazmo savo specialybei ir todėl nededa daug pastangų į mokslus. Kad ir kaip ten būtų, dauguma studentų vis tiek visą mėnesį prieš egzaminus praleidžia bibliotekoje.

Kaip leidžiate laisvalaikį, jei tokio lieka?

Laisvalaikio tikrai lieka. ESTEC sudarytos ypač geros sąlygos po darbo sportuoti ir socializuotis. Įprastomis dienomis žaidžiu skvošą arba einu į sporto salę, dažnai su kolegomis po darbo einam į barą, kuris taip pat yra ESTEC'e. Kai oras leidžia, vykstame į paplūdimį, kuris yra prie pat darbo. Savaitgaliais stengiamės nuveikti kažką įdomesnio, pavyzdžiui, aplankyti kitą miestą ar dalyvauti renginiuose.

Papasakokite apie žemiškus rūpesčius. Įdomu, kaip studentai Škotijoje sprendžia pragyvenimo, būsto nuomos klausimą. Gal po paskaitų tenka dirbti?

Taip, pragyvenimas tikrai brangesnis. Tačiau, čia dirbant, tai ne problema, nemažai studentų taip ir daro, nes, priklausomai nuo darbo, susiderinti grafikus nėra sudėtinga. Man atrodo, kad studentai gyvena labai panašiai tiek Škotijoje, tiek Lietuvoje - perkamoji galia yra panaši, tik pastebėjau, kad Lietuvoje dažnas studentas dar sugeba išlaikyti automobilį. Labai geras būdas užsidirbti - atlikti vasaros praktiką. Jos čia labai gerai apmokamos.

Kokie jūsų ateities planai, kai baigsis studijos?

Stažuotė truks keturis mėnesius, po kurių grįšiu į Glazgą, baigsiu rašyti diplominį darbą, turėsiu dar vieną semestrą paskaitų ir, tikiuosi, baigsiu mokslus. Dar turiu visus metus nuspręsti, bet patirtis ESA tikrai labai sudomino kosmoso sektoriumi, norėčiau šioje industrijoje tęsti darbą ir po studijų. Kur tiksliai, dar nežinau, bet manau, kad jau nebe Škotijoje.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder