Mokyklinės uniformos – prestižo ir garbės ženklas

Mokyklinės uniformos – prestižo ir garbės ženklas

Į mokyklinį gyvenimą grįžta uniformos: kurį laiką mokyklose tvyrojusi mados podiumų dvasia traukiasi – vis populiariau tampa dėvėti reglamentuotą aprangą. Uniformomis jau puošiasi Jurgio Pabrėžos, Pranciškonų, Salantų gimnazijų gimnazistai, Vydmantų vidurinės mokyklos mokiniai, Darbėnų gimnazijos pradinukai.

Gimnazistų uniformų pradininkė Kretingos rajone – Jurgio Pabrėžos gimnazija. Jos auklėtiniai nešioti uniformas pradėjo ir vieni pirmųjų Lietuvoje. Nors vyrauja nuomonė, kad griežtai uniformai mokiniai dažniausiai priešinasi, Jurgio Pabrėžos gimnazijos direktorė Biruta Mikienė sakė, kad sprendimą nešioti uniformas priėmė patys gimnazistai.

"Uniformas vaikai nešioja jau trylika metų – nuo tada, kai gavome gimnazijos statusą. Buvome pirmieji rajone ir vieni iš pirmųjų Lietuvoje, savo mokykloje įsivedę uniformas. Šį sprendimą priėmė mokinių taryba. Natūralu, kad nuomonių buvo visokių – buvo ir palaikančių uniformos idėją, ir besipriešinančių šiai minčiai. Tačiau dauguma nulėmė. Dabar patys gimnazistai prižiūri, ar visi nešioja uniformas – jos privalomos kasdien“, - pasakojo B. Mikienė.

Pasak jos, uniformos atsiradimas užkirto kelią nesaikingam ar neskoningam puošimuisi – uniforma įpareigoja, visus sulygina ir drausmina.

"Mokykloje nebeliko madų demonstravimo. Nebeliko puikavimosi rūbais. Kiek pastebėjau, gimnazistai nebando ieškoti būdų, kaip savo išvaizdą padaryti išskirtine – mokykla yra darbo vieta, kurioje reikia atrodyti tinkamai ir nešokiruoti kitų. Visi nešioja mėlynus švarkus, tačiau būtent uniformos, o ne kitokie rūbai gimnazistus išskiria iš minios. Visi mikrorajono gyventojai žino, kad mėlynais švarkais vaikšto Jurgio Pabrėžos gimnazistai, bordo spalvos – Pranciškonų gimnazijos vaikai“, - kalbėjo B. Mikienė.

Šie mokslo metai - pirmieji, kai Pranciškonų gimnazijoje uniforma tapo privaloma ne tik vyresniųjų klasių gimnazistams, bet ir V-VIII klasių mokiniams. Vyresniųjų klasių gimnazistų uniformos – bordo spalvos švarkai – pasirodė beveik prieš dešimtmetį.

Žemesniųjų klasių švarkai kiek skiriasi nuo senesniųjų: mažesni vaikai nešioja bordo spalvos megztukus su užtrauktukais. Kitaip negu gimnazistų, mažųjų uniformos yra papuoštos ryškiomis Pranciškonų gimnazijos emblemomis.

Kad lanko gimnaziją, vaikai praneša ir segėdami specialiai jiems pagamintus ženkliukus.

Po truputį prie uniformų pratinasi ir Salantų gimnazijos gimnazistai – idėją nešioti mėlynas uniformas mokiniai pasiūlė ir įgyvendino prieš dvejus metus.

"Iniciatyvą į savo rankas paėmė mokiniai: entuziastingai pristatė ir rinkosi modelius, vyko uniformų demonstravimas. Uniformos - ne tik gražu pažiūrėti, jos mokinius įpareigoja“, - įsitikinęs Salantų gimnazijos direktorius Vaidutis Butkus.

Pirmąjį rugsėjį su uniformomis į mokyklą atėjo Vydmantų vidurinės mokyklos vaikai. Vyresniųjų klasių mokinių iniciatyva mokykloje buvo įvesta melsvos spalvos uniforma. Nuo jų neatsiliko ir pradinukai, šiais mokslo metais pasipuošę žalsvos spalvos liemenėmis ir sarafanais.

Pradinių klasių uniformų pradininkais Kretingos rajone galima vadinti darbėniškius: Darbėnų gimnazijos pradinukai su uniformomis į mokyklą eina jau vienuolika metų.

Šiais metais gimnazijos statusą gavusioje mokykloje uniformas ketinama siūdinti ir vyresniųjų klasių mokiniams.

"Uniformas turėsime tikrai, tik dar ne šiais metais. Šiuos mokslo metus paskirsime diskusijoms ir paieškoms: kokios spalvos, modelio turi būti uniformos, kas jas siūdins, kokias medžiagas rinksimės. Uniforma yra neatsiejama gimnazijos ir gimnazisto dalis. Uniforma parodo mokinio statusą, įpareigoja kultūringai elgtis, padeda susitapatinti su gimnazija, pasijausti jos dalimi.

Kad mokiniai nori uniformų, parodė šių metų Rugsėjo 1-osios šventė: merginos atėjo su baltomis kojinėmis ir palaidinukėmis, vaikinai – baltais marškiniais. Ir niekas nesvarstė, ar tai patogu, nesiskundė, kad teplu. Uniforma pirmiausia yra tvarkingas ir išskirtinis drabužis. O apie tai, kaip jas reikės prižiūrėti, kiek jų vaikams reikės, diskutuosime“, - kalbėjo Darbėnų gimnazijos direktorė Sonata Litvinienė.

"Pajūrio naujienos"

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder