Mokytojai ir toliau dirbs už grašius

Mokytojai ir toliau dirbs už grašius

Vakar Seimas apsisprendė dėl etatinio mokytojų darbo apmokėjimo, kuris turėtų būti pradėtas taikyti jau nuo rugsėjo 1-osios. Valdantieji džiūgauja, kad pasiteisino užsispyrimas žūtbūt patvirtinti naują apmokėjimo tvarką pedagogams dar iki sesijos pabaigos. Tačiau mokytojų laukia nerami vasara, svarstant, kaip nuo rudens keisis jų darbas ir alga.

Ne vienus metus buvo kalbama apie tai, kad pedagogai atlieka itin daug darbo, už kurį niekas jiems nemoka. Todėl etatinis apmokėjimas buvo kaip svajonė. Tiesa, patvirtintas modelis visai neprimena svajonės išsipildymo. „Mokytojai tikrai nesidžiaugia, priešingai - labai nerimauja, kad naujas apmokėjimas nepadės užtikrinti kokybės ir geresnių darbo sąlygų. Priešingai - stabilumo ir ramybės į švietimo sistemą šios permainos tikrai neįneš. Juk permainos daromos tam, kad situacija gerėtų. O dabar kalbama tik apie tai, kad galbūt nebus blogiau nei dabar. Galbūt. Tokie pasakymai pedagogų netenkina ir nenuramina, nes matome, kad dabartinis apmokėjimo projektas tik blogina situaciją - didina krūvį už tą patį atlyginimą“, - „Vakaro žinioms“ sakė Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Andrius Navickas.

Jis įsitikinęs, kad etatinio apmokėjimo teorinis modelis labai skirsis nuo praktinio jo įgyvendinimo. Pavyzdžiui, pagal patvirtintą apmokėjimo tvarką, mokytojo etatą sudarys kontaktinės darbo su mokiniais valandos, nekontaktinės valandos ir mokyklos bendruomenei skirtos valandos. Sudėjus šias tris dedamąsias, etatui reikės surinkti 36 valandas per savaitę. Čia prasideda variacijos. „Pavyzdžiui, vienas mokytojas gali turėti 12 kontaktinių ir 24 nekontaktines valandas. O kitas mokytojas už tą patį atlyginimą galės dirbti 24 kontaktines ir tik 12 nekontaktinių. Tai milžiniškas skirtumas. Kaip tai veiktų praktiškai, sunku įsivaizduoti. Juk negalime prirašyti visiems etatų, kur vien nekontaktinės valandos. Kažkam vis tiek reikės vesti pamokas.

O štai geriems mokytojams krūvį apribosime. Bet jeigu mokytojas puikiai dirba, jis yra mėgstamas, kam jį apkrauti nekontaktinėmis valandomis? Tai visiškas paradoksas. Kaip tik leiskime jam dirbti ir sumokėkime už tą darbą atitinkamai. Nemanau, kad mokytojai atsisakytų turėti didesnius krūvius, jeigu už tai būtų sumokama. Bet atlyginimo kelti nenorima, siekiama kitaip spręsti situaciją. Todėl jau dabar suprantame, kad realybė bus visai kitokia, nei ją bando pavaizduoti ministerija“, - teigia A.Navickas.

Be to, nauja tvarka atvers galimybes nešvariems susitarimams, nes apmokėjimo klausimus ir valandų paskirstymą mokyklose dalins direktorius. „Baiminamės piktnaudžiavimo pažįstamiems, kuriems gali būti prikurta neaiškių etatų. Įkurti vieną ar kitę etatą giminaičiui teisės aktai tikrai leis. Žinoma, nemanau, kad tai būtų masiškas reiškinys vien todėl, kad pinigų apmokėjimui kaip trūko, taip ir trūks. Mokytojai ir toliau dirbs už grašius, o ministerija galės sakyti, kad dabar mokytojui apmokama už visus jo atliekamus darbus“, - piktinasi A.Navickas.

Paklaustas, kodėl Lietuvoje veikiant net kelioms švietimo profesinėms sąjungoms, apie etatinio apmokėjimo grėsmes kalbančių tiek nedaug, A.Navickas svarsto, kad tai gali lemti kelios priežastys: „Nežinau, kodėl kartais kitos profsąjungos leidžiasi apgaunamos, pasirašo susitarimus su valdžia, kurie akivaizdžiai nieko gera nežada. Gal iš tiesų iš pradžių nesupranta pavojaus, o gal taip elgiamasi tam, kad vėliau būtų galima viešai padejuoti, esą valdžia ir vėl apgavo. Tačiau tai tikrai nereiškia, kad esame vieni. Kitų profsąjungų nariai palaiko mūsų poziciją ir tai rodo faktas, kad šiuo metu vyksta masinis išstojimas iš kitų organizacijų. Prieš kelias savaites Lietuvos švietimo profesinę sąjungą paliko apie 1000 mokytojų. Tai rodo, kad švietimo bendruomenė buvo suklaidinta, o ministerija pasinaudojo tuo manipuliuodama ir toliau klaidindama mokytojus, esą etatiniam apmokėjimui pritaria ir profesinės sąjungos. Nors tiesą sakant, neteko lankytis nė vienoje mokykloje, kur mokytojai su džiaugsmu lauktų šių permainų.“

Be to, A.Navickas sako manantis, kad dalies pedagogų rudenį netgi laukia atleidimas iš darbo. Esą tik taip galima įgyvendinti ministerijos duotą pažadą, kad pedagogų vidutinis atlyginimas neatskaičius mokesčių siektų 1000 eurų: „Kaip tai padaryti nedidinant koeficientų? Akivaizdu, kad reikia didinti krūvius ir mažinti žmonių skaičių, kuriems dalinami pinigai. Todėl manome, kad bus atleidžiami mokytojai. Nors tai ir paslėpta po gražiais pažadais. Tas 1000 eurų „ant popieriaus“ yra maždaug 700 eurų „į rankas“. Dabar pedagogai gauna apie 600 eurų po mokesčių, tad norint įgyvendinti duotą pažadą, reikėtų atleisti apie 5-7 tūkst. mokytojų.“

Paklaustas, kodėl prognozuoja tokią liūdną ateitį, juk neseniai patvirtinta puiki idėja Lietuvai - iki 2025 m. pedagogo specialybę paversti prestižine, A.Navickas nuoširdžiai nusijuokė.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder