Neįperka Kalėdų Senelio - rengsis patys?

Neįperka Kalėdų Senelio - rengsis patys?

Jau tampa tradicija, kad artėjant kalėdiniam šurmuliui darželiuose ir mokyklose tėvai pradeda purkštauti dėl kasmet kylančių Kalėdų Senelių įkainių. Tad ne vieno uostamiesčio darželio bendruomenė jau sakė sugrąžinusi seną tradiciją - šiuo personažu aprengti kurį nors vieną iš tėvelių. Tiesa, rasti savanorių ne taip ir lengva.

Socialiniuose tinkluose jau kelinta savaitė verda diskusijos, kiek šiemet šeimoms kainuos kalėdiniai renginiai mokyklose ir darželiuose. Dažniausiai įvardijama suma - 20 eurų vienam vaikui. Tačiau yra ir kur kas didesnių užmojų.

Nors švietimo įstaigų darbuotojai taip pat sako pastebintys, kad šventinių personažų kainos auga tarsi ant mielių, visgi pabrėžia, kad bendrą sumą dažniausiai išpučia patys tėvai. Tos pačios pozicijos laikosi ir renginių vedėjai - esą jei Kalėdų Seneliui reikėtų tik pasėdėti ir paklausyti eilėraštukų, kainos būtų visai kitos, tačiau, kai reikalaujama aktyvaus veiksmo, kuriame veikia trys keturi žmonės, tuomet ir kainos atitinkamos.

Pigiau net Airijoje?

"Klasės fonde surinkta po 30 Eur ir dar Kalėdoms po 25 eurus. Vaikas antrokas. Ar čia man vienai nėra normalu tokios sumos?" - karštą diskusiją socialiniame tinkle užvedė viena klaipėdietė.

Vieni pasakojo, kad metų pradžioje visų metų šventėms darželyje surenkama tam tikra suma pinigų ir paskui dėl to nebesukama galva. Sumos pačios įvairiausios - vienur renka po 35-45 eurus, kitur už vieną vaiką tenka pakloti ir 50-60 eurų.

Visgi kur kas daugiau buvo tokių, kurie minėjo, kad Kalėdų renginiams renka atskirai. Vienur - 13, kitur - 20 eurų ir daugiau.

"Viskas priklauso nuo tėvų komiteto. Jei proto neturi, tai ir po 100 eurų gali rinkti, neužteks", - protino viena mama.

Kita ironizavo, kad renkant tokias sumas darželinukų Kalėdoms galima ne tik limuzinus išnuomoti, bet ir vietoje Kalėdų Senelio užsakyti Mantą Stonkų ir Mantą Katlerį.

"Juokas juokais, bet labai liūdna, kad mes, suaugusieji, materialistiškai auklėjam savo vaikus, o paskui verkiame, kad jaunoji karta neturi nuoširdžios užuojautos", - apgailestavo moteris.


DOVANOS. Ugdymo įstaigų vadovai protina tėvus, kad darželiuose vaikams būtų dovanojamos tik simbolinės dovanėlės, nes pagrindinių jie sulauks namuose. "Fotolia" nuotr.

Kita klaipėdietė aiškino, kad abiturientai šimtadienio šventei paprastai renka po 30 eurų ir už tą sumą ne tik salę nuomoja, bet ir perka maistą, samdo vedėją, didžėjų. Tad esą absurdiškai skamba, kai kone panašią sumą renka darželio ar mokyklos salėje vykstančiai mažųjų kalėdinei popietei.

"Reikalaukit išlaidų sąrašo, nes neįsivaizduoju, kokia ten šventė turi būti antrokėliams ir kokios dovanos", - protino moteris.

Kai kurie tėvai pasakojo, kad pinigai renkami ne tik šventei, vaikų bei klasių auklėtojų dovanoms, bet stengiamasi nupirkti dovanų įstaigos administracijai.

"Manau, po švenčių švietimo įstaigų administracijos gali ramiai atidaryti saldainių parduotuves ir prekiauti", - ironizavo viena socialinio tinklo lankytoja.

"Lietuvoje gyvena tik turtingieji, nes gali sau šitiek leisti", - pritarė kita.

Žibalo į ugnį įpylė ir diskusijoje dalyvavusi, Airijoje gyvenanti lietuvė. Moteris pabrėžė, kad Airijoje atlyginimai tris kartus didesni nei Lietuvoje, tačiau visų metų šventėms esą mokykloje ir darželyje tėvai renka tik po 10 eurų.

Brangininkų nesamdo

Kylančios kainos stebina ir pakalbintų uostamiesčio darželių vadovus. Jie sakė sulaukiantys ir tokių komercinių pasiūlymų, kur kiekvienas vaikas vien už šventinę programą darželyje galėtų pakloti 14 ir daugiau eurų. Tačiau esą niekas neskuba tokių brangininkų samdyti ir džiaugiasi, kad vis dar įmanoma surasti, kurie tenkinasi ir 5 eurų įkainiu.

Tačiau ir tokiais atvejais kartais tenka išgirsti, kad ne visos šeimos turi iš kur sukrapštyti ir tuos 5 Eur, ypač jei šeimoje auga ne vienas vaikas. Juk be Kalėdų Senelio dar reikia pirkti dovaną ir pačiam vaikui, dažnai reikia atsinešti vaišių, reikia ir karnavalinių kostiumų.

Darželių atstovės prisiminė, kad renginio vedėjams mokant litais paprastai už vieną vaiką būdavo imamas 8-12 litų mokestis, tad kainos tikrai yra ūgtelėjusios.

"Šiemet sulaukėme daug įvairių komercinių pasiūlymų. Priklausomai nuo programos ir personažų kiekio prašoma ir 8, ir 10, ir 12 ar net 14 eurų už vieną vaiką. Bet mes ieškome pigiau, kad būtų iki 5 eurų. Šiemet buvo viena mamytė, auginanti du vaikučius, kuri sakė, kad ir tai brangu. Šiaip visada prašome Kalėdų Senelių, kad neimtų pinigų iš socialiai remtinų šeimų. To žmoniškumo reikia, ypač prieš didžiąsias metų šventes", - kalbėjo darželio "Rūta" direktorė Inga Petravičienė.

Direktorė svarstė, kad kalėdiniai renginiai darželiuose neturėtų būti pompastiški ir prabangūs. Bet esą dažniausiai patys tėvai pageidauja šou ir taip išpučia šventės kainas.

"Jei nori, tėvai dabar turi visas galimybes pompastiškas šventes su brangiais personažais ir animatoriais rengti per vaikų gimtadienius ir šitaip pasipuikuoti vieni prieš kitus. Manau, kad Kalėdos nėra tas metas", - svarstė I. Petravičienė

Perrengti tėvelį - rizikinga?

Lopšelio-darželio "Kregždutė" vadovė Liudmila Danielevičienė pasidžiaugė turinti "nebrangininką" Kalėdų Senelį, kuris iš lopšelinukų prašo po 3, o iš darželinukų po 4 eurus.

"Gal kiti kakes makes užsakinėja, jei kainomis skundžiasi? Pas mūsų vaikučius ateina persirengę mokytojai, tad neplėšia. Esame prašę ir pačių tėvelių, kad patys persirengtų, bet ši idėja nepasiteisino. Vienais metais tėvelis plušo suprakaitavęs, bet nieko gero nepavyko, tad sakė daugiau gyvenime to nedarys. Matyt, tai tikrai labai sudėtingas darbas", - pasakojo vadovė.

Panašios patirties su tėvelių persirengimu Kalėdų Senelio kostiumu pasakojo turėjusi ir darželio "Giliukas" direktoriaus pavaduotoja Aida Gedrimienė. Pasak jos, šis eksperimentas nepasitvirtino. Nusivylė ir vaikai, ir patys tėvai.

A. Gedrimienės nuomone, kalėdinės šventės yra tėvų poreikių atspindys.

"Visada kalbamės su tėveliais, kad kur kas svarbiau skatinti bendruomeniškumą, o išlaidauti neverta. Mes šiemet Kalėdų Senelį gavome už padorią - 5 eurų - sumą ir mūsų tėvus ši kaina visai tenkina. Ypač kai rinkoje yra ir tokių, kurie prašo trigubai daugiau. Tiesa, pernai kainavo dar pigiau - 4 eurus už vaiką", - minėjo A. Gedrimienė.

Darželio atstovė priminė, kad Kalėdų Seneliai ne visus pinigus susideda į kišenę. Politikų sprendimu jie turi nuomotis darželio salę, tad už kiekvieną darbo valandą įstaigai palieka po 30 eurų.

Ne viena darželio vadovė sakė prašanti tėvų, kad ir dovanėlės būtų tik simboliškos, edukacinės.

"Vaikai ir taip per metus būna persotinti įvairių dovanų. Juk ir per Kalėdas jų gauna namuose, tad darželyje turėtų būti tik simbolinės dovanėlės. Pavyzdžiui, vienais metais vaikai labai džiaugėsi darželyje gavę lovelius, kuriuose galėjo auginti pupeles ir visus metus stebėti, kaip jos dygsta", - prisiminė A. Gedrimienė.

Nieko nesamdo

Pavyzdžiu, kaip galima švęsti darželyje ir neišleidžiant krūvos pinigų, galėtų tapti ir darželio "Du gaideliai" patirtis. Pasak šios įstaigos direktoriaus pavaduotojos Tatjanos Paulauskienės, jau daugybę metų programą kuria pati darželio bendruomenė, tad jiems nereikia nieko samdyti.

"Stengiamės viską padaryti savo jėgomis. Programoje dalyvauja visas kolektyvas, ruošiame spektaklius. Kalėdų Seneliu persirengia kas nors iš darbuotojų arba paprašome tėvelių. Turime savo kostiumą, tad rasti norinčiųjų pabūti dovanų nešėju paprastai problemų nekyla. Lopšelio grupėje tiesiog pačios auklėtojos persirengia Snieguolėmis. Nors dabar ir madinga samdyti įvairius animatorius, bet mes žiūrime atsargiai į tai", - pasakojo T. Paulauskienė.

"Ne aukso kasyklos"

Renginių vedėjai svarsto, kad kainos didėja dėl pačių klientų poreikių. Mat seniai nebėra taip, kad pas vaikučius atėjęs Kalėdų Senelis tik atsisėstų prie eglės ir klausytų eilėraštukų. Norima, kad pasirodymai būtų inovatyvūs ir patrauklūs. Tad neretai prie vienos programos dirba trys keturi žmonės.

"Jei veikia trys personažai, manau, visai normalu, jei paprašo 10 eurų už vaiką. Viskas priklauso nuo pasiruošimo kaštų", - svarstė Kalėdų Senelio kostiumą neretai užsivelkantis Algirdas Leonavičius.

Tiesa, jis sakė, kad mieliau veda įvairių įmonių renginius nei pluša darželiuose ar mokyklose.

"Įmonės renginyje gali pailsėti, nereikia tiek plėšytis, nes programa būna įvairesnė, o uždirbi panašiai, kaip ir visą dieną vedęs kalėdinius renginius darželinukams, kur net atsikvėpti nėra kada. Jei kas nors vis dar mano, kad tai aukso kasyklos, turiu nuvilti, nes tai - juodas darbas", - pasakojo A. Leonavičius.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder