Patarimai perkant vaikui kompiuterį

Patarimai perkant vaikui kompiuterį

Artėjant mokslo metams tėvai perka ne tik kuprines ir kanceliarines prekes. Kur kas didesnių investicijų prireikia perkant vaikui kompiuterį. Esant didžiulei įvairovei pasirinkti tinkamiausią - nemenkas galvosūkis. Pasak pardavėjų, vienas pagrindinių tėvų reikalavimų - kad jis būtų nebrangus ir kad vaikas negalėtų žaisti žaidimų.

Pardavėjai kiekvienam pirkėjui individualiai pataria, kuris kompiuteris labiausiai galėtų atitikti jų lūkesčius. Visgi "Vakarų ekspresas" paprašė uostamiesčio parduotuvių atstovų pasidalinti patirtimi su mokyklinukų tėvais, į ką labiausiai reikėtų atkreipti dėmesį perkant kompiuterį moksleiviui.

Kam naudos?

Parduotuvės "Varlė.lt" vedėjas Andrius Butkinas priminė, kad tėvai pirmiausia turėtų apsispręsti, ar įsigytas kompiuteris bus skirtas tik mokymuisi, ar vaikas žais ir kompiuterinius žaidimus.

"Jei planuojama, kad vaikas žais kompiuterinius žaidimus, iškart reikėtų galvoti apie galingesnį ir spartesnį kompiuterį su gera vėsinimo sistema. Tokiu atveju rekomenduojame pirkti stacionarų kompiuterį, žinoma, jei namuose yra pakankamai vietos. Palyginti tų pačių parametrų nešiojamąjį ir stacionarų kompiuterį - pastarasis bus 20 procentų galingesnis", - pasakojo A. Butkinas.

Be to, esą jei planuojama žaisti kompiuterinius žaidimus, reikėtų pirkti brangesnę ir galingesnę vaizdo plokštę. Už tokį kompiuterį gali tekti pakloti per 2 tūkst. litų.

"Jei tai vaikui skirtas kompiuteris, jam greičiausiai reikės 320-500 GB talpos kietojo disko ir 3 GB atminties. Na, o jei retsykiais leisite pažaisti kompiuterinius žaidimus arba mėgstate fotografuoti, žiūrėti filmus, tuomet jums reikės tokio kompiuterio, kurio kietasis diskas bus 500-640 GB talpos, o atmintis bus 4 GB", - sakė bendrovės "Topo technika" IT prekių grupės vadovė Žydrūnė Jankauskienė.

Ji priminė, kad perkant monitorių su TV funkcija nebereikės pirkti papildomo televizoriaus į vaikų kambarį.

"Dar viena pasirinkimo dilema: stacionarus ar nešiojamas. Žinoma, jei namuose mažai vietos - atsakymas aiškus. Tai, kad nešiojamasis kompiuteris sueikvos iki 70 proc. mažiau energijos - irgi gali pasirodyti svarbu. Pasakysim paprastai - dabar dauguma renkasi nešiojamuosius. Šie yra daug tylesni, o savo sparta jau nebenusileidžia stalo kompiuteriams", - tikino Ž. Jankauskienė.

Kad nekenktų sveikatai

Tėvams rūpi ne tik techniniai kompiuterio parametrai, bet ir tai, kad šis modernus įrenginys būtų kuo mažiau kenksmingas vaiko sveikatai.

Pasak Ž. Jankauskienės, kompiuterio poveikis akims priklauso ne vien nuo to, kaip ilgai bus į jį žiūrima, bet ir nuo monitoriaus įstrižainės.

"Pirkdami nešiojamąjį kompiuterį neįsigykite mažiausio. Gal ir atrodo patrauklu, kad prietaisas tilps į rankinę, bet žiūrėdamas į mažą ekranėlį jūsų mokinukas labai vargins akis. Jam reikia ne mažesnio nei 15 colių ekrano, o perkant stalinį kompiuterį rinkitės ne mažesnį nei 19 colių įstrižainės monitorių. Idealu, jei jis būtų 21 colio. Ir neleiskite vaikams į jį žiūrėti iš arčiau nei 65 cm atstumo, o geriausia, jei tarp akių ir monitoriaus būtų 75 cm. Dėl radiacijos jau galite nesibaiminti. Šiuolaikiniai skystųjų kristalų monitoriai skleidžia kur kas mažesnį spinduliavimo kiekį nei bendras aplinkos fonas", - komentavo Ž. Jankauskienė.

Be to, ji priminė, kad būtina kontroliuoti, kiek atžala sėdi prie kompiuterio. Mat jei neilgas darbas šiuo prietaisu susikaupimą skatina, tai per ilgas vaiką gali paversti išsiblaškiusiu. Rekomenduojama, kad 7-8 metų vaikai prie kompiuterio praleistų 30-40 minučių per dieną, o vienuolikmečiui jau galite šį laiką pailginti ir iki pusantros valandos. Abiturientai dirbti kompiuteriu, žinoma, nepamiršdami pailsėti, gali jau iki 4 valandų.

Kaina

"Pastebime, kad tėvai nenori vaikams pirkti brangių kompiuterių vien dėl to, kad jie mažiau žaistų kompiuterinių žaidimų. Vidurkis, kiek išleidžiama vaiko kompiuteriui - 1,6 tūkst. litų. Įmanoma kompiuterį įsigyti ir už 1,1 tūkst. litų", - sakė A. Butkinas.

Visgi jis pripažino, kad norint įsigyti tikrai vertingą kompiuterį reikėtų nepagailėti 2 tūkst. litų.

"Jei ketinate sutaupyti, atminkite, kad nusipirkę kompiuterį be legalios operacinės sistemos, namo parsinešite ne džiaugsmą, o vargą. Mat dar reikės sukti galvą, kur nusipirkti programinės įrangos ir kaip ją suinstaliuoti. Dėl to verta įsigyti kompiuterius su jau įdiegta programine įranga", - priminė Ž. Jankauskienė.

Kompiuteris - tik nuo pradinės klasės

Kompiuteris vaiko gyvenime, vokiečių mokslininkų teigimu, turėtų atsirasti tik pradinėse klasėse ir tai tik saikingai, prižiūrint pedagogams arba tėvams. Jei vaikas vakare būna dirglus, be priežasties piktas - akivaizdu, kad jis per daug laiko praleidžia prie kompiuterio arba televizijos ekrano. Specialistai pabrėžia, kad bent 1 valandą prieš miegą turėtų būti išjungtas televizorius ir kompiuteris.

Tik faktai

2010 m. spalį paskelbti Europos Komisijos užsakymu atlikti tyrimai. Juose skelbiama, jog Lietuvos vaikai internetą yra pamėgę bene labiausiai Europoje. Skaičiuojama, jog iš 320,8 tūkst. Lietuvos vaikų net 96 proc. naudojasi internetu. 75 proc. Lietuvos vaikų naršo socialiniuose tinklalapiuose, o net 64 proc. - daugiausia Europoje - mano, jog internete galima rasti "gerų dalykų". Lietuva, tyrimo duomenimis, patenka tarp vadinamųjų "skaitmeninės kartos" šalių, kur internetu vaikai naudojasi daugiau nei jų tėvai. Tyrimo išvadose pripažįstama, jog kuo daugiau vaikai naudojasi internetu, tuo daugiau pavojų jiems gresia.

Kompiuterinės priklausomybės pasekmės

Judėjimo stoka
Laikysenos sutrikimai
Stuburo iškrypimai
Raumenų atrofija
Regėjimo, klausos sutrikimai
Nutukimas
Nuovargis
Galvos skausmai
Epilepsijos priepuoliai
Miego sutrikimai
Mėšlungis
Padidėjęs irzlumas
Pykčio priepuoliai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder