Studentų pasiskirstymą miestuose lemia ir universitetų siūlomos kryptys

Studentų pasiskirstymą miestuose lemia ir universitetų siūlomos kryptys

Klaipėdos universiteto studentų gretos kasmet mąžta. Skaičiuojama, kad dar 2010 metais jame mokėsi apie 8 tūkst. studentų. O štai jau 2016 metais jų būta kone perpus mažiau - apie 4 tūkst. Į naujus metus uostamiesčio mokslo širdis įžengė turėdama apie 3 tūkst. studentų.

Galima rasti įvairių priežasčių, kodėl abiturientai renkasi kitus universitetus. Atsiveria naujos galimybės užsienyje ir kituose miestuose. Tačiau kokių būtent tikslų ir svajonių vedami jaunuoliai išvyksta iš Klaipėdos? Ar ketina grįžti? Kaip jaunieji klaipėdiečiai mato savo ateitį ir ką veikia dabar?

Atsakymų į šiuos klausimus "Vakarų ekspresas" ieškojo praėjusią savaitę vykusioje karjeros ir studijų mugėje "Studijų regata'19", kurioje apsilankė per 4 tūkst. moksleivių, dalyvavo per 20 Lietuvos aukštųjų ir profesinių mokyklų.

Džiaugėsi atradęs savanorystę

Klaipėdos jaunimo organizacijų asociacijos "Apskritasis stalas" savanoris 21 metų Klaipėdos universiteto studentas Haroldas Kerpė yra trečio kurso studentas, studijuojantis socialinę ekonominę geografiją.

Dažnai yra sakoma, kad jauni žmonės mažai domisi tuo, kas vyksta mieste. Šis studentas tą paneigė.

DAIROSI Į KITUS MIESTUS. Šie studijų mugėje kalbinti jaunuoliai kone vienu balsu atsakė, kad Klaipėdos universitete nestudijuos.

"Esu pelno nesiekiančios jaunimo organizacijos savanoris. Savanorystė mane be galo džiugina. Šioje organizacijoje mums yra įdomus jaunimas ir jų nuomonės, problemos, poreikiai. Pavyzdžiui, jie gali drąsiai kreiptis į mus, mes einame į Savivaldybę ir ieškome problemos sprendimo būdų", - "Vakarų ekspresui" pasakojo H. Kerpė.

Vaikinas teigė, kad veikliu žmogumi tapo tik pradėjęs studijuoti.

"Mano pradžia buvo Klaipėdos universiteto studentų sąjunga. Ji man suteikė sparnus. Žinoma, norėčiau toliau save ugdyti ir patirti kažko naujo", - šypsodamasis kalbėjo vaikinas.

Turbūt dažnai girdime, kad Klaipėdos universitetas, palyginti su kitomis šalies aukštojo mokslo įstaigomis, nublanksta, o patiems jauniesiems klaipėdiečiams nėra itin įdomus. Tad kodėl savanoris pasirinko studijuoti būtent uostamiestyje?

"Mano specialybė išsiskiria specifika. Jos nerasi Vilniaus universitete ar Kaune. Ji esti tik Klaipėdoje. Aš manau, kad Klaipėdos universitetas išsiskiria savo specifinėmis studijomis ir tai yra labai gerai - taip pritraukiama daugiau studentų, kurie yra motyvuoti mokytis. Būtent tokiu būdu Klaipėdos universitetas gali konkuruoti su kitais miestais ir kelti savo vertę", - įsitikinęs studentas.

H. Kerpė svarstė, kad daugelis jaunųjų klaipėdiečių mokslus kituose šalies miestuose pasirenka patariami draugų.

"Esu ne kartą įsitikinęs, kad po to, kai paklauso draugų, kur studijuoti, netrukus ima gailėtis. Žmonės pasirenka draugus, studijuoja specialybę ir staiga suvokia, kad tai ne jiems. O ir draugai dingsta - jie užsiėmę studijomis", - pasakojo vaikinas.

Studento teigimu, pasirenkant daug ką lemia ir paties jaunuolio asmenybė. "Žmogus pamėgina save įvairiose srityse, be to, pasirenka kitą miestą, kad pabūtų šiek tiek laisvesni, nes nebėra šalia tėvų", - įsitikinęs H. Kerpė.

Jaunuolis tikino, kad studentų pasiskirstymą miestuose lemia ir universitetų siūlomos kryptys. "Štai Kaune dažniausiai studijuoja informacinių technologijų būsimieji specialistai, fizikai. Klaipėdoje sutinkame jūrinių krypčių būsimuosius specialistus. Be to, svarbūs ir reitingai.

Aš manau, kad Klaipėdos universiteto reitingas geras, tačiau tobulėti kur yra. Reikėtų daugiau investuoti laiko, darbo, padaryti bendrą stiprų projektą", - pasiūlė vaikinas.

Ateitį mato Klaipėdoje

Penkiolikmetė Klaipėdos Aukuro gimnazijos moksleivė Gabija Buivydaitė, dalyvavusi profesijų ir studijų mugėje, tikino taip pat planuojanti likti Klaipėdoje.

"Svarsčiau stoti į Socialinių mokslų kolegiją, bet pamaniau, kad universitetas būtų man priimtinesnis. Be to, svajoju būti renginių vedėja, todėl noriu atrasti save ir universitete. Kodėl Klaipėdoje, o ne kitame mieste? Man gaila palikti savo gimtuosius namus. Juk Vilniuje, Kaune gali ir nepritapti", - baiminosi mergina.

G. Buivydaitė tikino Klaipėdoje matanti savo ateitį - ji puikiai pažįsta miestą ir yra užmezgusi pažinčių.

"Čia liktų ir mano draugai. Tačiau tokį sprendimą priėmiau dėl savęs, ne tik dėl draugų. Man tiesiog čia labai patinka", - kalbėjo moksleivė.

Penkiolikmetė pasakojo, kad viena jos draugių nori studijuoti Vilniuje.

"Taip, ten sostinė, daug veiklos, todėl ji nori ten. Ir draugė pasiūlė vykti kartu. Aš kategoriškai atsisakiau. Aš, aišku, neatmetu galimybės, kad galbūt per kelerius metus mano nuomonė gali ir pasikeisti, bet kol kas, atrodo, tikrai esu apsisprendusi", - tikino G. Buivydaitė.

Mergina tikino, kad jos negąsdina kalbos, neva Klaipėdos universitete gali būti prasta studijų kokybė.

"Labai tuo net nesidomėjau, tačiau mano mama mokėsi ten ir sakė, kad labai patiko. Būtent mamos pėdomis noriu eiti ir aš", - šypsojosi mergina.

Klaipėda žavisi ne visi

Tačiau studijomis uostamiestyje žavisi ne visi. Studijų mugėje kalbinti Austėja, Ieva, Jonė ir Matas vienu balsu atsakė, kad Klaipėdos universitete nestudijuos.

"Vilniuje daugiau galimybių. Grįšime į Klaipėdą pas tėvus, draugus, tačiau Vilniuje gausime išsilavinimą, nes ten daug aukšto lygio mokslo įstaigų", - sakė jie.

Jaunuoliai sakė esantys ištroškę laisvės ir nori pabėgti nuo tėvų. "Be to, tai nauja patirtis ir aplinka", - kalbėjo jie.

"Labai praplėčiau savo akiratį. Atsirado kur kas daugiau variantų, ką norėčiau studijuoti. Domiuosi anglų kalbos filologija ir dizainu", - sakė viena kalbintų moksleivių.

NAMIE. Klaipėdos universiteto studentas Haroldas Kerpė sako nesigailintis pasirinkęs studijas uostamiestyje.


SVETUR NESIVERŽIA. Studijuoti gimtajame mieste ketina ir penkiolikmetė "Aukuro" gimnazijos moksleivė Gabija Buivydaitė.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder