Už Lietuvos darželių durų – skriaudžiami vaikai
Už Lietuvos darželių durų – skriaudžiami vaikai

Praeitą ketvirtadienį privačioje „Facebook“ grupėje anonime išlikti panorusi moteris tikino, kad ji pati savo akimis matė nederamą auklėtojos elgesį Panevėžio mieste.

Moteris teigė mačiusi smurto elgesį Panevėžio vaikų lopšelyje-darželyje „Gintarėlis“. Pasak jos pasakojimo, čia auklėtoja rėkė ant 2-3 metų vaikų, o vieną iš jų net sugriebė ranka ir pakratė.

„Pastebėjau darželyje, prieš kurį gyvenu, smurtą. Auklėtoja rėkė ir kėlė balsą prieš 2-3 metų vaikus, vaikas verkė ir ėjo į kitą pusę. Auklėtoja pagriebė, pakratė ir ranka į viršų grubiai patempė. Ką man reikėtų daryti? Skambinti į darželį? Mano vaikai šio darželio nelanko, jį lankiau aš, kai buvau maža, auklėtoja po penkiolikos metų nėra pasikeitusi“, – anonimiškai privačioje „Facebook“ grupėje klausė moteris.

Pasak moters, darželyje su vaikais tuo metu dirbo dvi, maždaug 60-ies ir 40-ies metų amžiaus, sulaukusios moterys. Išsamiau: moteris pranešė apie smurtą Panevėžio darželyje, dėl esą tampyto vaiko pradėtas tyrimas.

Daugelis komentatorių ragino moterį kreiptis tiesiai į darželio vadovybę, kitos mąstė, kad tokiais atvejais be užfiksuoto vaizdo įrašo sunku būtų ką ir įrodyti. Tačiau komentaruose netrūko mamų, kurios tikino, kad su netinkamu elgesiu įvairiuose Lietuvos darželiuose jos yra susidūrusios tikrai ne kartą.

Anonimės skundas

Pirmos mamos istorija: vaikai darželyje gavo saulės smūgius 

Štai viena iš mamų rašė, kad ji pati asmeniškai yra užklupusi auklėtoją besityčiojant iš jos dukros.

„Praeitą vasarą buvo 30+ karščio lauke, grupėje dar daugiau. Liepė per pietų miegą gulėti su pižama ilgomis rankovėmis ir užsiklojus žiemine paklode. Dukra atsikėlė ir ėjo tyliai atsigerti, auklėtoja rėkė ant jos ir visaip kitaip koneveikė, kad nemiega.

Ji buvo kiaurai šlapia nuo prakaito. Atėjau neperspėjusi pasiimti iš darželio vaiko ir tiesiog apakau, viską įrašiau. Baigėsi tuo, kad užglaistė viską ir tiesiog išlemeno „atsiprašau“. Elgesys nemanau, kad pasikeitė kitų atžvilgiu. O tą savaitę darželyje ne vienas vaikas gavo saulės smūgius“, – sunkiai protu suvokiamus išgyvenimus pasakojo viena iš mamų.

Po tokių istorijų viena iš komentatorių svarstė, kad toks auklėtojų elgesys gali būti užsilikęs dar nuo senesnių laikų, kai su vaikais buvo nevengiama elgtis ir griežčiau:

„Jau reiktų visas tas vyresnes auklėtojas lauk, savo atidirbo ir sėkmės, tegul vietą užleidžia jaunesnėms. Manau, pas visas jas tas tarybinis požiūris į vaikų auklėjimą yra išlikęs. Nėra paslaptis, kad tuomet vaikus auklėjo drastiškesniais būdais: ir ausis sukdavo, ir kampe paklupdydavo ir už plaukų tampyti buvo norma. Taip, kaip jas prieš 60-metį tėvai auklėjo, taip ir pačios tokią metodiką naudoja“, – rašė viena iš komentatorių.

Ji pridūrė, kad gyvenant užsienyje, ji pastebėjo, kad čia darželiuose dirba tik jaunesnio amžiaus auklėtojos:

„Gyvenu užsienyje, čia visos auklėtojos virš 20-ies, vyresnės tik auklėtojos padėjėjomis dirba. Vaikai patenkinti, jaunos auklėtojos su jais iš širdies užsiima, ir padūksta, ir kitos aktyvios veiklos prisigalvoja. Dukra visada grįžta patenkinta ir pilna įspūdžių“.

Antros mamos istorija: auklėtoja vaikus auklėdavo smūgiais per galvą 

Deja, tokios istorijos nebuvo vienintelės, kurias papasakojo tėvai po šiuo pasirodžiusi įrašu „Facebook“ grupėje. Mamos dalijosi ir kitomis istorijomis, kurios nutiko jų vaikams įvairiose Lietuvos vaikų darželiuose. Dar viena moteris pasidalijo itin šokiruojančia istorija, kurioje pasakojo, kad jos vaikui auklėtoja netgi trenkė per galvą.

„Kai mano vaikas pasiskundė, kad jam auklėtoja trenkė per galvą, o paklausus, kas tokia, vaikas atsakė: „nesakysiu, nes ji su manimi nedraugaus“, iš karto nulėkiau pas tą auklėtoją, kuri dirbo tuo metu. Paaiškinau jai, ką man vaikas papasakojo, įspėjau, kad pasakytų visoms, kad jeigu dar kažką sužinosiu, kreipsiuosi aukščiau.

Po savaitės vaikas pasakė, kad auklėtoja vėl sudavė, tik jau kitam berniukui. Tiesiu taikiniu nuėjau pas direktorę, mane „ėdė“ pusę metų. Sakė, kad mano vaikas išsigalvoja, kad man reikia atsiprašyti, o aš stovėjau ir nepasidaviau. Po pusės metų vaikas parodė pirštu į auklėtoją, pasirodo, tai buvo ta pati moteris, su kuria aš kalbėjau dėl šios situacijos“, – savo potyriais dalijosi dar viena komentatorė.

Trečios mamos istorija: auklėtojos vaiką užmiršo lauke 

Galiausiai, dar viena mama nutarė papasakoti ir dar vieną istoriją, nutikusią viename iš Lietuvos vaikų darželių. Pasak jos, auklėtojos tą kartą mažametį vaiką tiesiog užmiršo lauke.

„O ką daryti tokiu atveju, kai privačiame darželyje pamiršo parsivesti mergaitę iš lauko ir nepasigedo jos apie pusvalandį? Tuo tarpu ji žaidė su mano vaiku, nes darželis įsikūręs gyvenamojo namo pirmame aukšte ir naudojasi namui priklausančia žaidimų aikštele.

Nuvedus vaiką į darželį, jos tik pasijuokė „oi, kaip mes čia tave užmiršome“. Neatrodo man normalu, nors kiemas ir uždaras, bet vis tiek įvairūs žmonės gali ateiti ir, neduok Dieve, prikalbinę vaiką išsivesti“, – svarstė moteris.

Kaip elgtis tėvams?

Tėvams ar asmenims, kurie ugdymo įstaigose pamato smurto atvejus, Švietimo skyriaus vyriausioji specialistė Audronė Bagdanskienė pirmiausiai pataria pasikalbėti su įstaigos vadovu, o esant reikalui – informuoti policiją ir vaiko teisių specialistus.

„Jeigu tikrai baisus atvejis, reikėtų iš karto eiti į darželį, pas direktorę kreiptis, kad būtų čia ir dabar stabdomas tas veiksmas, jeigu tikrai yra baisu. Aišku, jeigu direktorius jokių veiksmų nesiima, nieko, tada informuoti ir policiją reikėtų. Bet nemanau, kad direktorius, sužinojęs tą informaciją, nesiims veiksmų ir nieko nedarys. 

Turi būti iš karto einama pas direktorių ir čia ir dabar vietoj stabdomas tas veiksmas, jeigu jau taip atsitiko. O jeigu nesiimtų veiksmų, tada, aišku, yra institucijos – ir savivaldybę reikia informuoti, policiją, Vaiko teises“, – patikino A. Bagdanskienė.

Sidebar placeholder