Emilis Bružas: "Nobelio premija - ne olimpinis aukso medalis"

Emilis Bružas: "Nobelio premija - ne olimpinis aukso medalis"

Jums jau girdėtas šis vardas. Klaipėdietis moksleivis, skindavęs laurus tarptautinėse chemijos olimpiadose, 2010 m. išrinktas Metų klaipėdiečiu Jaunojo talento nominacijoje, 2011 m. gavęs šimtukus iš keturių brandos egzaminų, išvykęs studijuoti gamtos mokslų į vieną stipriausių pasaulio mokslo kalvių... Šiandien jis - jau Kembridžo universiteto absolventas ir studijuoja doktorantūrą viename iš lyderiaujančių pasaulyje biologinių tyrimų institutų JAV. Emilis tikisi apsiginti daktaro laipsnį būdamas 25-26 metų. Jo ateities ambicijos - visomis jėgomis prisidėti prie vėžio tyrimų pažangos.

Prieš išvykdamas iš Lietuvos abiturientas E. Bružas "Vakarų ekspresui" sakė: "Tikiuosi, mokytis bus smagu!" Šiandien Kembridžo absolventas trejus studijų metus vadina intensyviais. Visus trejus metus jis gavo aukščiausią įvertinimą, penkiuose iš aštuonių bakalauro metu studijuotų kursų pateko į universiteto geriausių studentų dešimtuką. "Manau, jog Kembridže verta studijuoti tik tada, jei turi nusiteikimo daug dirbti ir siekti savo tikslų bei esi emociškai tvirtas", - reziumuoja Emilis.

Vienas iš devynių

Pernai baigėte gamtos mokslų (biologijos) bakalauro studijas Kembridže, įgijote biochemiko diplomą. Nuoširdžiausi sveikinimai.

Dėkui. Taip, 2014 m. birželį baigiau trejų metų "Natural Sciences" kursą ir įgijau BA (angl. Bachelor of Arts) laipsnį. Paskutiniais studijų metais specializavausi biochemijos srityje. Savo bakalaurinio darbo metu tyrinėjau embrionines kamienines ląsteles.

Papasakokite, kur ir ką studijuojate dabar. Kokie tolesni jūsų tikslai ir planai?

Paskutiniais bakalauro studijų metais Kembridže nusprendžiau nepasilikti magistro studijoms ir aplikuoti tiesiai į doktorantūros (PhD) programas. Po interviu proceso pavyko gauti "Wellcome Trust" (biomedicinos tyrinėjimų paramos fondas) poziciją Bristolio universitete bei "Medical Research Council" (medicinos tyrinėjimų fondas) poziciją Kembridžo universitete Anglijoje. Šie du fondai teikia didžiausios vertės stipendijas Britanijos doktorantūros studentams. Abiejuose universitetuose būčiau dirbęs ląstelės biologijos/vėžio srityje.

Visgi nusprendžiau persikelti į JAV studijuoti mokslo institute "Cold Spring Harbor Laboratory" (CSHL). Jis yra Long Ailende.

Ši vieta mažai kam žinoma, palyginti su Harvardo, Stenfordo ir kitais prestižiniais Amerikos universitetais, nes tai mažas institutas, neturintis bakalauro studentų. Visgi CSHL yra vienas iš pasaulio lyderių biologinių tyrimų srityje ir yra reitinguojamas pirmoje vietoje pagal citavimų skaičių vienai mokslinei publikacijai (svarbus mokslinių tyrimų kokybės ir aktualumo rodiklis). Čia dirbo daug žymių mokslininkų, įskaitant Nobelio premijos laureatus Barbarą Maklintok (Barbara McClintock)ir Džeimsą Votsoną (James Watson), su kuriuo teko keletą kartų vakarieniauti.

Mano PhD programa (Watson School of Biological Sciences*), kurią pradėjau pernai rugpjūtį, ypatinga tuo, kad jos įprastinė trukmė yra ketveri penkeri metai (JAV vidurkis - 6-7 m.).

Į šios programos trukmę įtraukti intensyvūs kursai, aprėpiantys kertines biologijos sritis, bei rotacijos, kurių metu studentai stažuojasi trijose pasirinktose laboratorijose. Iš jų pirmų metų pabaigoje išsirenka tą, kurioje atliks disertacijos darbą.

Programa taip pat aprūpina mane labai geru finansavimu, įskaitant asmeninę stipendiją pragyvenimui bei tyrimų ir konferencijų sąnaudas. Kasmet priimami tik 9 žmonės norint užtikrinti maksimalų dėmesį kiekvienam studentui.

Tikiuosi apsiginti daktaro laipsnį būdamas 25-26 metų. Mokslas yra labai dinamiška ir greitai besivystanti sritis, todėl tolesnių planų šiuo metu nekuriu.

Daugiau skaitykite dienraščio "Vakarų ekspresas" priede "Šeštadienis"

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder