IKEA įkūrėjas milijardierius Ingvaras Kampradas garsėja šykštumu

IKEA įkūrėjas milijardierius Ingvaras Kampradas garsėja šykštumu

Programinės įrangos kompanijos "Microsoft" įkūrėjas ir vienas iš vadovų Bilas Geitsas (Bill Gates) nebėra turtingiausias žmogus pasaulyje. Šį vardą iš jo paveržė prekybos nebrangiais baldais tinklo IKEA įkūrėjas ir savininkas švedas Ingvaras Kampradas (Ingvar Kamprad).

Anot visuomeninės televizijos stoties SVT2, Švedijos verslo savaitraščio "Veckans Affarer" numeryje nurodoma, kad asmeninis 77 metų amžiaus I. Kamprado turtas siekia 400 mlrd. Švedijos kronų (53 mlrd. JAV dolerių). O programinės įrangos bendrovės "Microsoft" steigėjo B. Geitso turtas, JAV žurnalo "Forbes" vertinimu, sudaro 47 mlrd. dolerių.

I. Kampradas, kuris garsėja kukliu gyvenimu stiliumi ir, pavyzdžiui, skraido tik ekonomine klase, gyvena Šveicarijoje ir nebeužsiima kasdieniu IKEA valdymu. Bet jis tebėra bendrovės, turinčios apie 180 parduotuvių 30 pasaulio valstybių, savininkas.

I. Kamprado kompanija IKEA švedai, pasirodo, pasitiki labiau negu savo Vyriausybe, politikais, žiniasklaida ar profesinėmis sąjungomis, paaiškėjo neseniai paskelbus apklausos rezultatus. Labiau negu IKEA švedai pasitiki tik mokyklomis ir universitetais - 66 proc.

Pats vizituoja parduotuves

Ko gero, viena didžiausių Ingvaro nuodėmių yra ta, kad jis darboholikas. Ir jaunystėje, ir sulaukęs garbaus amžiaus jis dirbo ir dirba nuo ryto iki vakaro. Net šiandien, kai jo bendraamžiai pensininkai ilsisi, jis nuolat keliauja iš Šveicarijos į Švediją ir kitas pasaulio šalis, per metus inspektuodamas iki 20 prekybos centrų įvairiose pasaulio vietose ir tebelaikydamas savo imperiją kontrolės gniaužtuose.

Tėtušį Ingmarą - taip jį vadina IKEA darbuotojai - myli ir gerbia visur. Jam įdomu viskas: nuo maisto kokybės gamyklų valgyklose iki darbo sąlygų kiekvienoje gamybos pozicijoje. Kampradas puikiai supranta, kad kadrai lemia viską.

Apie taupumą sklando legendos

Apie Ingvaro šykštumą slando legendos. Būdamas komandiruotėse jis visada renkasi trijų žvaigždučių viešbučius, kuriuose pusryčiai jau įskaičiuoti į kainą, ir iš ryto prisikerta tiek, kad visą dieną nebereiktų atverti piniginės. Kai tenka mokėti iš savo kišenės, jis traukia į pigiausias užkandines, o kartais pasitenkina sumuštiniu. Jis niekada nevažiuoja taksi, tik visuomeniniu transportu. Ne tik dėl to, kad taip pigiau, bet ir dėl galimybės pabendrauti su paprastais žmonėmis, kurių skonis ir požiūris Ingvarui kaip verslininkui yra svarbūs.

Iš daugybės fotografijų galima spręsti, kad milijardierius rengiasi pigiai ir neskoningai. "Mano amžiuje švaistytis pinigais nepadoru",- sako Kampradas žurnalistams, bandantiems išsiaiškinti jo šykštumo priežastis.

Kamprado taupumas - tai ne tik savireklama: "Aš toks, kaip ir visi paprasti žmonės - mano klientai". Šis jo gyvenimo kredo yra ir IKEA filosofija.

Turtuolis mėgsta išgerti

Ingvaras Kampradas niekada savęs nelaikė šventuoju, bet žurnalistai vis stengiasi iškapstyti ką nors kompromituojančio. Verslininko biografijoje išties yra dėmių, nors ir nedaug. Šis žmogus mėgsta išgerti. (O kuris nemėgsta?) Net būdamas 76-erių jis kartais nugrimzta į daugiadienes, o prieš kelis dešimtmečius net gydėsi nuo alkoholizmo. Yra ir kitų nuodėmių. 1994 m. laikraštis "Expressen" rašė apie Kamprado simpatijas naciams antrojo Pasaulinio karo metu. I. Kampradas neišsisukinėjo ir atvirai paprašė atleidimo už jaunystėje padarytas klaidas. Jam atleido. Kodėl gi neatleidus milijardieriui, jei jis nuoširdžiai gailisi?

Genialūs bemokslio sprendimai

Žmonės, pažįstantys Kampradą, sako, kad jis labai protingas žmogus ir retai kada klysta. Jis numato mažiausiai penkis ėjimus į priekį. Pats Ingvaras apie save sako, kad yra neišsimokslinęs tamsuolis. Ir tai tiesa: jis neturi aukštojo išsilavinimo, bet jo sprendimai pritrenkia didžiausius pasaulio verslo banginius. Būdamas pirma verslininkas, o tik po to šeimos žmogus, jis neleido savo sūnums vadovauti IKEA. "Trise koncernui vadovauti negalima", - paaiškino Kampradas. Jo sūnūs dirba koncerne ir po tėtušio mirties gaus didelį palikimą, tačiau IKEA nevadovaus. "Atiduodamas koncerno vadovavimą trims, aš galiu sunaikinti savo kūrinį dėl sūnų tarpusavio galimų nesutarimų".

Suprasti iki galo šio žmogaus turbūt neįmanoma. Kaip neįmanoma išeiti iš IKEA prekybos centro be pirkinio.

Derasi dėl nuolaidų duonai

Kamprado šeima nuo 1976 m. gyvena Šveicarijoje, Epalingės kaime, aukštutinėje Luzanoje. Kampradai gyvena senoje sodyboje. Laikydamasis savo gyvenimiškų nuostatų Ingvaras gyvena paprastame namuke ir vairuoja 10 metų senumo "Volvo" automobilį. Jo žmona vadovauja švedų bažnyčiai Luzanoje, kur sekmadieniais susitinka su kitais Šveicarijoje gyvenančiais švedais. Gyventi Šveicarijoje verslininkui labai patogu, nes visos Europos šalys pasiekiamos per trumpiausią laiką.

Aplink Ženevos ežerą yra daug labai gražių ir prabangių vietų, kurias pasirenka pasiturintys verslininkai, tačiau Ingvaro Kamprado neįmanoma iškrapštyti iš senosios jo sodybos. Vietiniai gyventojai šneka, kad jis iš tiesų didelis šykštuolis - vietinėje parduotuvėje gali valandų valandas derėtis, kol gaus nors nedidelę nuolaidą perkamam duonos kepaliukui.

IKEA - viena didžiausų baldų gamintojų ir pardavėjų pasaulyje, turinti savo prekybinį tinklą 30 šalių. Beveik visos didžiausios Lietuvos baldų gamybos įmonės savo produkciją parduoda būtent šiai Švedijos kompanijai. IKEA pavadinimas - tai pirmosios pavardės (Ingvar Kamprad) ir vietovės (Elmtaryd ir Agunnaryd), kur gimė ir augo milijardierius, raidės.

IKEA kompanijos apyvarta 2003 metais siekė 12,37 milijardo eurų. Švedijos televizija teigia, kad Kamprado turtas galėtų sudaryti 51,6 milijardo JAV dolerių. Laikraštis "Veckans Affarer" rašo, kad šiek tiek daugiau - 53 milijardus.

IKEA valdo 190 parduotuvių 30 šalių tinklą, kompanijoje dirba 85 000 darbuotojų.

Parengė Inga GEDVILAITĖ

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder