Saulius Kairys: "Nori išsaugoti ir apginti medžius, bet nenori jų prižiūrėti"
Didžiąją dalį laiko Vakarų Lietuvoje besidarbuojantis vyras patikino, kad aukštalipio profesija itin sudėtinga: reikia tiek gero fizinio pasirengimo, tiek žinių genėjant ar kertant medžius. Tačiau, kaip teigia profesionalus arboristas, geras darbas vertinamas ne visada - tenka atlaikyti ir psichologinį spaudimą.
Apie savo profesiją ir jos subtilybes S. Kairys mintimis pasidalijo su "Vakarų ekspresu".
Papasakokite apie savo profesiją. Kokia Jūsų darbo metodika?
Geniu ir pjaunu medžius su alpinistine (arboristine) įranga. Dirbu nenaudodamas bokštelių - pasitelkdamas virves. Žmonių Lietuvoje, pjaunančių ir geninčių medžius iš bokštelių, yra daugiau. Mūsų šalyje aukštalipio specialybė yra išties reta.
Darbas labai pavojingas ir sudėtingas - reikalauja ir žinių, ir fizinio pasirengimo. Tikrai nėra paprasta ilgą laiką dirbti aukštai, įtampoje. Mazgai turi būti surišti tinkamai. Galų gale pjūklas nėra saugus įrankis - galima įsipjauti.
Paprastai žmonės medžius pjauna, kas kaip moka. Tačiau dirbant tokį darbą reikia suvokti, kad galima rimtai susižeisti. Būtina realiai įvertinti situaciją.
Ar arboristai dažnai patiria traumų?
Neseniai žmogus bandė pjauti šaką savo jėgomis, be aukštalipio pagalbos. Lipo kopėčiomis ir su šaka krito iš šešių metrų aukščio, susilaužė koją. Tad tokių atvejų ieškoti nereikia net užsienyje. Profesionalūs aukštalipiai paprastai traumų išvengia.
Kaip tapote arboristu? Kas pastūmėjo tapti šios srities profesionalu?
8 metus gyvenau Prancūzijoje. Tarnavau prancūzų kariuomenėje - kalnų brigadoje. Visą bazę žinių įgijau ten - vasara su alpinistine įranga lipdavome į kalnus. Grįžęs į Lietuvą jau žinojau, kaip reikia elgtis su alpinistėmis virvėmis, kokius mazgus rišti. Po to daug domėjausi aukštalipio specialybe ir visa tai išsivystė iki profesionalaus medžių pjovimo ir genėjimo.
Turėjau didelį norą išmokti. Pirmo medžio profesionaliai nenupjoviau, bet tai padariau sėkmingai. Vienas medis po kito ir profesija "užkabino".
Kiekvienas savo srities specialistas paprastai pastebi, ar atliktame darbe yra broko, ar ne. Ar padarytą broką mato ir aukštalipiai?
Mums, kaip ir kitų profesijų atstovams, plika akimi matoma, ar medis nugenėtas, nupjautas gerai ar blogai. Tai yra profesinė liga. Kai žinai, kaip reikia genėti medį, atvykęs į vietą gali iš karto pasakyti- genėjas specialistas ar mėgėjas. Jeigu medį blogai apgenėsiu, manęs daugiau nekvies. Dėl to darbą dirbame profesionaliai ir kokybiškai. Žmonės paprastai palieka gerų atsiliepimų.
Kodėl būtina tinkamai apgenėti medį? O esant būtinybei, jį laiku nupjauti?
Medį apgenėjus netinkamai jį galima sužeisti. Galvojama, kad savarankiškas darbas padaromas gerai, bet iš tiesų - prastai. Paprastai paliekami kelmukai, įsimeta puviniai. Arboristo paslauga nėra pigi, bet nesikreipdami į specialistus žmonės rizikuoja medžio netekti.
Be abejo, būna ir tokių atvejų, kai medį tenka kirsti dėl avarinės būklės. Nukirtęs tokį medį pagalvoju, kad galbūt kažkam išgelbėjau gyvybę, išsaugojau turtą.
Jeigu galiu medį išsaugoti, visada klientui tai ir pasiūlau. Kartais medį pakanka apgenėti, ir jis stovi dar daug metų.
Tačiau yra tekę nukirsti ir sveikų medžių, bet jie buvo per arti namo. Man labai gaila tokius medžius kirsti, bet tokie atvejai tiesiog neišvengiami.
Ar yra buvę atvejų, kai nupjauti medį atsisakėte?
Yra arboristų, kurie įvertinę medžio būklę nesiryžta jo pjauti. Tačiau ne vieną tokį man yra pavykę nupjauti.
Savo specialybę gerbiu, todėl nesu atsisakęs nupjauti nė vieno medžio. Esu sukaupęs pakankamai patirties, tad neretai mane atlikti darbą samdo didelės įmonės, kurių darbuotojai negali prieiti prie medžio ir jo tinkamai nugenėti ar nupjauti.
Pastaruoju metu medžius itin gina visuomenininkai. Teigiama, kad ypač miestuose kertami sveiki medžiai. Ar yra tekę patirti spaudimo iš gyventojų?
Susidaro įspūdis, kad žmonės paprasčiausiai nenori suprasti, kokia yra tikroji medžio būklė. Atrodo, darai gerą darbą, bet atsiranda sakančių, kad esi blogas žmogus.
Kartą genėjau šalia daugiabučio. Vieni džiaugėsi, kad medis pagaliau nebeužstos saulės. Tačiau atėjo žmonės iš kito kiemo, kuriems tas medis netrukdo. Ir būtinai turėjo paklausti, kodėl aš tą medį "skriaudžiu". Mūsų profesijos specialistai sulaukia ir aštresnių komentarų, tad iš šios pusės dirbti nėra malonu.
Lietuvoje taip jau yra - nori išsaugoti medžius, bet nenori jų genėti ir prižiūrėti. Medį reikia puoselėti. Užsienio miestuose yra nuostabių didelių medžių, ir jie stovės dar 100 metų.
Ar randate laiko šeimai?
Kadangi noriu labai tobulėti, teko dirbti ir savaitgaliais. Tačiau įgijęs įgūdžių ir patirties padariau išvadą, kad reikia laiko skirti ir šeimai. Kaip sakoma: "Visų pinigų neuždirbsi."
Pailsėjęs savaitgalį darbą padarau kokybiškiau ir geriau. Poilsis šiame darbe tikrai reikalingas. Pailsėjęs padarysi mažiau klaidų.
INFORMACIJA
Aukštalipių paslaugos Šiaulių, Panevėžio, Klaipėdos regionuose, taip pat, esant rimtesniam užsakymui, ir visoje Lietuvoje.
Tel. nr.: 8 681 00322
E-mail: [email protected]
Daugiau informacijos:
http://www.geniai.lt/lt/
Rašyti komentarą