Romas Gailius

Architektas Romas Gailius: „Vieno sapno - kaip aš ėjau pas miesto merą, fragmentai"

(4)

Tiesą pasakius, tai nusprogo mano kompas - skaitmeninių laikų bėda. Ir smagumas. Tenka iškrapštyti ir persikrauti duomenis. Kaip sakoma, nėr to blogo... - visokios pamirštos gyvasties ten randi... *
 

Vieno sapno - kaip aš ėjau pas miesto merą, fragmentai.

„ ....paskirtu laiku nubirzginu. Prisiparkinu, tvarkingai susimobilinu už stovėjimą raudoną mokestį ir pėdinu miesto rotušės link.

Mintyse riebiai ruskai dar nusikeikiu – pypt.., ot geri, kaip visada, patys kviečia, o man susimokėti ir dar už raudoną zoną.

Užsiropščiu į antrą aukštą, o šalia mero kabineto jau būrelis paparacių. Nužaibino atėjūną visi akim, bet per iškrovą spėjau pamatyti - Balticum TV, Klaipėdos LRT mikrofonų lipdukai, Atviros Klaipėdos Martynas Vainorius ir čia dabar, net Gintaras Tomkus.

Kitų jau net ir nepažįstu. Su visais per kaukę pasilabinau, nusimetu paltą į atitvertą spintą. Ir kaip sykis sekretorė maloniai pasiūlė eiti vidun... -prisifacebookinau....
Įeinu.

Sėdi visas pulkas susirinkusių. Kažką vienas su kitu šnabždasi, kažkas sukikena, kiti mobilias sms ryšius rimtais veidais komunikuoja.

Pasilabinu kabineto eteriui.

Iš karto pirmą pamatau raudoną megztinį, su Agnė Bukartaitė įroniškai santūria šypsena.

Toliau mano žvalgytuvių žvilgsnis paskubom slysta – nieko sau, šalia, kaip visada, labai rimta Agnė Bilotaitė (buv. klaipėdietė), mobiliaką maigantis Simonas Gentvilas, Vytautas Grubliauskas, kaip visada nuostabi ir pasitempusi visų LT viešbučių ir restoranų prezidentė Evalda Siskauskiene (buv. klaipėdietė), Arvydas Vaitkus, Aidas Kaveckis, Klasco generalinis Vytautas Štumbergas , o... net Abaris Dalius iš Vilniaus atvyko.

Dar, muzikinio direktorė Laima Vilimiene, Venecijos bienalės prizininkė Lina Lapelyte ir dar keleta kurių neturėjau garbės asmeniškai pažinti.

Bet, gal pamiršau? Nesuprognozuojamai įdomi kompanija. ... dabar tikrai bus - akimirksniu visokios mintys prabėgo....

Meras pradėjo oficialiai, - finansų ir ekonomikos komitetas parodė iniciatyvą ir surinko Jūsų feisbuke rašytas ir viešintas mintis, siūlymus miestui.

Na va, kaip ir galvojau, mano spėjimai pasitvirtino. Dabar užvažiuos už kokį Gėlių Laivelį ir visas kitas miesto jūriškas Šventenybes.

Bet, jau vėlu.....

Tai va, toliau kalba meras....šiais metais pinigų nelabai yra suplanuota, buvo karantinas ir nežinia kaip dabar su ta miesto Jūros švente elgtis.

Todėl viskas vyksta ekspromtu, reikia operatyvių sprendimų ir nenorėtumėm , kad po to kiltų kažkokių autorinių.....bambėjimų... kitą sezoną nutarėme paremti miesto smulkųjį verslą ir vasaros pradžia, regatos startas tam būtų labai tinkama, graži proga.
*
....rems uosto direkcija su visomis jūrinėmis kompanijomis, Klaipėdos viešbučiai, restoranai, kavinės.

Nutarėme šventę pradėti birželio pirmą dieną ir ji tęstųsi iki rugpjūčio 30 dienos. Viliuosi, kad tai taps savotiškas miesto vasaros sezono atidarymas ir tokia šventė, jei pasiteisintų, darytumėme mieste kasmet.

Visą vasarą.

Tai lyg ir alternatyva pabodusiam mūsų tradicinės Jūros šventės su muge scenarijui.
*
Todėl sutarėme, kad pristabdome ir tų daugiabučių projektavimą prie Elingo.

Jeigu visiems keli sezonai patiktų tai gal ir visai to nelemto daugiabučio pietiniame rage atsisakytume.

Ne viskas ir ten šilkais klota, bet miesto norai ir ambicijos svarbiau ir galime pripažinti, kad anuomet paskubėję -suklydome.
*

Toliau meras suteikė žodį ministrei Agnei Bilotaitei.

Ji ištarė - TAIP.

Trumpai patvirtino, kad tokiam gražiam miesto sumanymui ir Vyriausybė pritaria.

Pritarė merui dėl nuoseklaus požiūrio į miesto raidą, piliavietės teritorijos tvarkymo tęstinumą ir pažadėjo, kad būtinai pasirūpins neatidėliotinu rimto tarptautinio urbanistinio- architektūrinio konkurso solidžia vyriausybės finansine parama ir būtinai istorinio Lindenau Elingo pilnu renovacijos finansavimu.

Neabejojanti, kad pavyks ir su apšvietimo ir garso technikos finansavimu didžiajame Pauliaus Lindenau Elinge pagal kažkokią bendruomenių ir nusikaltimų prevencijos programą ir dar rimtą Vyriausybės ir EU parama išrūpinti.

Juolab, kad apie tai jau senai buvo kalbėta ir tai Valstybei nėra kažkokia nepakeliama našta.

Ypač žinant Klaipėdos ir uosto naudą Valstybei. Tuo pačiu miestui perdavė premjerės Ingridos Šimonytės sveikinimus ir nuoširdžiausius linkėjimus miesto žmonėms.

*

Simonas Gentvilas trumpai informavo, kad Aplinkos ministerija pasitarė su Vyriausybe ir nutarė - Grigeo baudą už žalą gamtai skirs Klaipėdos miesto žmonių reikmėms kaip kompensaciją už ilgalaikį miesto ir marių nuodijimą.

Kam ir kur konkrečiai – turėtų nuspręsti patys miesto žmonės.

Jo manymu tai galėtų būti ir tas Mega kultūros objektas ir gal Kiaulės nugaroje Marių marina apjungiant ją polifunkciškai su kultūriniu meniniu vandens paviljonu.

*

Seimo narys Audrius Petrošius informavo, kad prieš savaitę buvo susitikęs Palangoje su ponia Lyda Lubiene. Labai maloniai pabendravo, draugiškai išgėrė kavos ir sutarė įdomių dalykų mūsų miestui dėl Žiemos uosto.

Uosto direkcijos generalinis Algis Latakas - mūsų tikslai labai žali, todėl nutarėme - uosto direkcija savo lėšomis prisidės ir atliks senojo Elingo konstrukcijų tyrimus, ekspertizę, projektavimą ir sutvarkymo darbus.

Padengs mobilios įrangos, apšvietimo, garso įrangos kaštus. Taip pat, kaip ir minėjo gerbiamas Seimo narys A.P. kompanija Klasco, savininkų vardu, labai geranoriškai sutiko ir nutarė visai vasarai atverti dalį savo teritorijos visiems miestiečiams nuo būsimo Memelio miesto iki istorinio Žiemos uosto galo ir dar truputi daugiau.

Šiais metais Žiemos uoste vyks pagrindiniai regatos starto, šventiniai renginiai. Ir svarbiausia, kiekvieną sekančią vasarą Žiemos uostą Klasco savininkai nutarė leisti naudotis miesto vaikams buriavimo mokyklai.

Nusijuokė – gal bus geras toks varlinukas būsimiems jachtsmenams. Buriavimo pradžiai.

Negaila - vis vien tas Žiemos uostas praktiškai tuščias stovi, - pontonus sukabinti jachtoms, kateriukams jokia problema, o ir tuščiais naujais konteineriais CKT gausiai parems.

Bus kur laikinai ir persirengti ir nusiprausti ne tik jauniesiems buriuotojams vaikučiams, bet ir visiems atplaukusiems – geranoriškai užbaigė kalbą Vytautas Štumbergas – na, tai šiokia tokia kompensacija už tiek metų nepastatytą miestui Mariną ir tą rūdą.

Tiesa, kaip visi žinote, esame įsipareigoję miestui nebekrauti jokių trąšų ir rūdos, išardyti visiems laikams taip vadinamas laikinas palapines. Mūsų teisininkai jau ruošia Taikos sutartis, baigė kalbėti generalinis.
*
Žiūriu išsprogusiom akimis ir savomis ausimis netikiu, bet matau Agnė Bukartaitė šelmiškai mirksi akį ir du pirštus - V raidę iš po stalo paslapčia rodo. Arvydas Vaitkus šypsosi. Tuomet pradedu suvokti, kad panašu ir gal tada taip tikrai bus?

Pradžioje nebepažinau, toliau kalbėjęs Alvydas Butkus patikino, kad vasaros metu, kiekvieną rytą, 7:30 val, pietiniame rage bus keliama nauja miesto vėliava ir savo miesto gyventojus trimito garsais kels miestiečius pats Vytautas Grubliauskas.

Na jei reikia – tai ką darysi, kelsiu –burbtelėjo trumpai meras.

O saulei leidžiantis, kiekvieną vakarą 23:00 miesto vėliava bus oficialiai ir iškilmingai nuleidžiama.

Organizaciniais reikaliukais per vasarą rūpinsis šalia esančios kavinės personalas.

Garbingo vėliavos nuleidimo ceremonijos galės imtis ir miesto bendruomenės ir visos kitos visuomeninės organizacijos.

Lai tik išsirenka vertus, savo geriausius, bus sudarytas grafikas ir ... . Miestas tai visų.
*
Toliau pasakojo muzikinio direktorė Laima Vilimiene apie didįjį Pauliaus Lindenau Elingą - jame visą vasarą, kiekvieną šeštadienio vakarą po atviru dangumi miestiečiams ir svečiams bus rodoma R. Vagnerio opera Skrajojantis Olandas.

Jeigu karantinas nesutrukdys ir kruizinis sezonas atsigaus tai atskiri vakarai bus dar ir spec. kruiziečiams.

Palinksėjo patikindamas ir Dalius Abaris – taip, taip kaip ir pernai kalbėjome. Tada, pirmą kartą, buvo tik repeticija, o dabar kaip ir tarėmės – visą aikštę prieš Elingą vakarais paversime į žiūrovinę zoną – sėdmaišiai, minkštagulčiai, smėlis, staliukai, vazonuose medžiai, palmės ir t.t. , o Elingas bus tik miesto Ikona ir scenografija, scena...

Ponia Laima informavo, kad jau pasirašyta bendradarbiavimo sutartis su Austrijos Brėgenso miestelio operos festivalio organizatoriais.

Jie pasidalins nebereikalingomis jiems dekoracijomis, patirtimi ir gal kartą per metus užsuks su pasirodymu. Ypač juos domina tokia galimybė ne sezono metu.
*
Vėliau savo pasirodymais vakarais prisijungs ir dramos teatro, pantomimos, aktoriai, bardai per vasarą atvažinės. Kartais Vladas Straupas vinilo vakarus papjaustys jau pabuvusiems, pašoumenins.

Henrikas Zizys rokenrolo vakarais vasarą papildys.

Bus ir Džiazo.

Na, dar jaunimą minėjo kurių pavadinimai jau iš galvos man iškrito. Nelabai aš jų ...

Minėjo apie auto kino salę po žvaigždėtu vasaros dangum. Ir visa tai tik pirmai pradžiai, taip sakant ant greitųjų ir iš savų rezervų. Apšilimui ir įsivažiavimui.

*

Po to pasakojo Venecijos bienalės laureatė, auksinio liūto prizininkė Lina Lapelytė - dienos metu, nuo pat 10:00 val. kai geras oras bus, kiekvieną porinę dieną iki vakarinio renginio Elinge vyks klaipėdietiškas „Saulė ir jūra (Marina)“ pasirodymas.

Galės vaidinti patys miestiečiai – kurie tik norės miesto centre ant smėliuko prie Elingo pagulėti. Vilnius padarė tai kodėl Klaipėdai ne ir dar tokioje vietoje?

Ir dar už tai mėnesio gale autorinį visi gaus. Laukiami ir senjorai, užsidirbti norintis jaunimėlis.

Dalia Grikšaite– dalykiškai dėstė - kiekvieno penktadienio vakarą didžiajame Lindenau Elinge vyks pramoginiai vakarai, koncertai jaunimui.

Vėliau, bienalei pasibaigus, čia galės rinktis miestiečiai ir reikšti savo įdėjas, bėdas, mintis ir norus – tokia savotiška miestiečių tribūna/ bačka – lipk ir kalbėk, rodyk ką gali ir moki.

Miesto architektai, Mantas Daukšys, galės visuomenę vakarais ant didelio ekrano supažindinti su naujais miestui projektuojamais objektais.

Papasakoti kas ir kaip, kodėl.

Kiekvieną vakarą 20:00 val. bus tiesiogiai transliuojamos miesto „Tiek žinių“.

*

Atvykus kruizinių laivų svečiams, meras iš savo kabineto nuotiniu zoomu labinsis ir paraižys svečiams sveikinimo kalbą....Svečiai vis dėl to.

*
Viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Evalda Šiškauskiene pasakojo, kad sutarė su visais Klaipėdos viešbučiais, restoranais ir kavinėmis -visus atvykusius svečius kiekvieną vakarą vaišins ir apgyvendins nemokamai.

Verslas pagalvojo ir mano, kad padidėjus srautams ir renginių metu nežymiai padidinus10proc. kainą, viskas atsipirks.

Tai bus lyg ir savotiškas atvykusiems svečiams „miestiečiai stato“ – o svečiai atsilygina savo atvykimu, savo papročiais, dainomis ir savo paruošta programa/padėka.

Dabar visi merdi, o per padidėjusius srautus.... atsigavimo.

*

Dar ir Renaldas Kulikauskas pasakojo, kad miesto bendruomenės organizuos tarptautinius pliažo teniso, aitvarų, pamptrekų, parkurų, skatepark, festivalius ir pasirengusios aktyviai visur prisidėti, dalyvauti ir jau kuriamas koordinacinis štabas kuris nuolat veiks Atgimimo aikštėje kartu su TV ir Radijo studija.

Visi miestiečiai galės ateiti ir siūlyti savo pagalbą, mintis, paramą.

Neringa Poškutė žadėjo atverti juvelyrikos ir kitokių menų paslaptis – vasaros menų stovykla vaikams.

Šiam tikslui menines vandens instaliacijas gal ims kurti ir įsitrauks visos Klaipėdos kūrėjų sąjungos.

Jūrų muziejaus Olga Zaliene, Nina Puteikienė apsiėmė kuruoti visas svečių flotiles. Nijolė Laužikienė pažadėjo pasitelkti visus savo sukauptus kultūrinius ir politinius ryšius organizuojant renginius.

Klausau, vyzdžiai iš orbitų pradėjo ant stalo lipti......

Na va, pagaliau...“

Bet ir prisikaupė gi...tame mano kompe.

Deja, bet reik tvarkyt toliau.

Nors, gal išties mere, Arvydas Vaitkus, Algirdas Kamarauskas?

Gal ....kitai vasarai...?

Kada, jei ne dabar?

Organizatorių nuotr.

Organizatorių nuotr.

Organizatorių nuotr.

Organizatorių nuotr.

Organizatorių nuotr.

Organizatorių nuotr.

Organizatorių nuotr.

Organizatorių nuotr.

Organizatorių nuotr.

Organizatorių nuotr.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder