Arūnas Tuma: „Domkratinės būdos“ – mūsų proto skurdo viršūnė"

Arūnas Tuma: „Domkratinės būdos“ – mūsų proto skurdo viršūnė" (13)

Kadaise gyveno toks Diogenas Sinopietis. Ištremtas iš Sinopo, jis, būdamas keistuolis ir protestuodamas prieš visuomenę, apsigyveno statinėje šalia Korinto.

Net gi antikos laikais, Diogenui gyventi statinėje mieste niekas neleido, jis buvo priverstas kraustytis už miesto.

Dabar kiti laikai, kiti įstatymai, kitokios mados.

Labai kurioziška istorija nutiko Giruliuose.

Prieš kiek laiko, nuostabiame Girulių miško slėnyje, Turistų g. 1B priskirtame sklype ėmė dygti metalinės kolonos, o ant jų imtos statyti gyvenamosios būdos.

Tokių įžūlių statybų Giruliai nėra matę.

Darkomas kraštovaizdis, nesilaikoma jokios šiam gražiam gamtos kampeliui būdingos architektūros stilistikos.

Ir visa tai vyksta kurortinėje miesto teritorijoje, istoriniame jūriniame Litorinos  skardyje, pušų ir jūros apsuptyje.

Tolimesni įvykiai virto dar didesniu kuriozu.

Reaguodama į tai, Klaipėdos miesto savivaldybės administracija 2022 06 15 skundu kreipėsi į tiesiogiai už nelegalias statybas atsakingą, ilgu pavadinimu,  instituciją – Valstybinę teritorijų planavimo ir statybos inspekciją prie Aplinkos ministerijos Vakarų Lietuvos statybos valstybinės priežiūros departamentą.

Skundas pateiktas dėl galimai nelegaliai atliekamų naujų statinių statybos darbų žemės sklype adresu Turistų g. 1B, Klaipėdoje.

Praeityje ši statybos priežiūros institucija išgarsėjo savo principingumu.

Jos grobių sąraše – jau pastatyti ir nugriauti puošnūs pastatai Nidoje, Preiloje, Juodkrantėje.

Šį kartą, viskas apsivertė aukštyn kojomis.

O Inspekcijos Vakarų Lietuvos departamento atsakymas Klaipėdos savivaldybės administracijai prasilenkia su sveiku protu.

Minėta įstaiga informuoja savivaldybę, kad 2022 08 18 atliko pakartotinį faktinių duomenų patikrinimą vietoje, adresu Turistų g. 1B, Klaipėdoje.

Surašytas patikrinimo aktas. Dabar, atidžiai skaitykite, kokie stebuklai vyko patikrinimo metu.

Citata iš patikrinimo akto: „Akte užfiksuota, kad patikrinimo metu žemės sklype adresu Turistų g. 1B, Klaipėdoje (toliau – Žemės sklypas) nustatyta, kad metalinės kolonos, prie kurių pritvirtintas Statinys Nr. 4, perpjautos, prie jų pritvirtintos keturkampės plokštelės, kurios tarpusavyje sujungiamos varžtais, kurie gali būti atsukami ir ištraukiami.

Patikrinimo metu Statinys Nr. 4 buvo pakeltas domkratais.

Patikrinimo metu Statinį Nr. 4 pakėlus domkratais, varžtai, kuriais tarpusavyje sujungiamos pritvirtintos keturkampės plokštelės, buvo ištraukti.

Po pakėlimo domkratais Statinys Nr. 4 padėtas ant penkių metalinių kolonų.“

Analogiškai, tikrintojai domkratą pakišo ir po kitais sklype esančiais statiniais.

Tada pasirėmė LR Civilinio kodekso punktais, kurie apibrėžia, kad nekilnojamieji daiktai yra „žemė ir kiti daiktai, kurie susiję su žeme ir kurių negalima perkelti iš vienos vietos į kitą nepakeitus jų paskirties bei iš esmės nesumažinus jų vertės (pastatai, įrenginiai, sodiniai ir kiti daiktai, kurie pagal paskirtį ir prigimtį yra nekilnojamieji)“.

Ir konstatavo, kad pagal patikrinimo metu nustatytas faktines aplinkybes( suprask, buvo galima pakišti domkratą), sklype esantys statiniai yra kilnojami daiktai, kurie nėra laikomi statiniais, todėl kilnojamiems daiktams nėra taikomos Statybos įstatymo nuostatos.

Ir Statybos inspekcijai nepriklauso jų kontroliuoti. Metalinės kolonos, ant kurių uždėtos būdos irgi nėra sudėtingi statiniai ir joms netaikomi Statybos įstatymo reikalvimai. Bingo. Viskas legalu.

Statybos inspekcija čia ne prie ko. Atlikus skundo tyrimą, pažeidimų nenustatyta.

Dažniausiai domkratą žmonės įpratę naudoti tam, kad pakeisti automobilio ratą. Bet po šio ciniško biurokratų išaiškinimo, domkratas tampa rimtu teritorijų planavimo ir statybos kontrolės apėjimo instrumentu.

Pasirodo, jei viename pastato gale gali pakišti visagalį domkratą, tai nereikalingi jokie projektai, derinimai, statybos leidimai.

Savo sklype gali daryti ką nori, statyk ką nori.

Visiškas absurdas ir spjūvis į veidą legalių statybų savininkams, kurie turi praeiti kryžiaus kelius, tam, kad jų statybos atitiktų visus biurokratų nustatytus smulkmeniškus reikalavimus, tame tarpe, atsižvelgti ir į istorinį jūrinio Litorinos skardžio ypatumų išsaugojimą.

„Polinių-domkratinių būdų“ pirmasis kvartalas Giruliuose įteisintas? Ar tikrai tarp įvairiausių taisyklių, reglamentų ir nuostatų, nepasimetė valdininkų sveikas protas?

Koks precedentas sukurtas ateičiai?

Kokia mūsų miesto valdžios nuomonė ir kokių veiksmų imsis visa tai tramdyti?

Po tokių ciniškų patikrinimo aktų, tikrai nereikės ilgai laukti naujų „domkratinių“ kvartalų gražiausiose Klaipėdos vietose.

Pagaliau ir Aplinkos ministro norisi paklausti, ar tikrai jis jaučiasi gerai, po tokių savo pavaldinių akibrokštų?

O, jeigu dabar galiojantys teisės aktai palieka spragas, tokiems piktnaudžiavimams, tai reikalinga skubiai tas spragas užlopyti.

Organizatorių nuotr.

Organizatorių nuotr.

Klaipėdos miesto tarybos narys Arūnas Tuma

Tai yra nuomonių skiltis. Redakcija už autorių nuomones neatsako

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder