Virtuvės šeimininkės

Cinizmas: vartotojai pernai... sutaupė, ar pasipelnė „Ignitis" ir ją aplipusių verslų akcininkai

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) Vyriausybei pristatė savo pernykščių metų veiklos ataskaitą, kurioje tikinama, jog elektros, dujų ir kitiems vartotojams ji padėjo... sutaupyti krūvą pinigų, nors visi žinome, kad kaip tik sąskaitos už energetiką pūtėsi dvigubai ir daugiau.

„2022 m. dėl VERT sprendimų kainodaros srityje vartotojai sutaupė 146 mln. eurų: iš jų elektros sektoriuje - 133,2 mln., dujų - 16,96 mln., šilumos sektoriuje - 3,51 mln. eurų.

Taip pat šiuo metu jau surinkta apie 20 mln. eurų elektros energijos gamintojų pajamų perviršio", - dėsto taryba.

Skelbiama, kad 2022 m. visų reguliuojamų sektorių pajamos sudarė 6,454 mlrd. eurų (palyginti su 2021 m. didėjo 153,15 proc., didžiausioji dalis - gamtinių dujų sektoriaus).

Keista, kad tuo giriamasi. Kur čia nedidės pajamos, kai kainos buvo beprotiškos.

Elektros energetikos sektoriuje VERT reguliavimą taiko 8733 ūkio subjektų (įskaitant elektros energijos iš atsinaujinančių išteklių gamintojus) atžvilgiu, gamtinių dujų sektoriuje - 54, šilumos sektoriuje - 69, geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo sektoriuje - 75. Iš viso - 8931 reguliuojamieji subjektai.

VERT giriasi svarbiausiais savo pernai nuveiktais darbais ir juos išvardina:

* veikianti kompensacijų schema elektros ir gamtinių dujų buitiniams vartotojams;

* sudarytos sąlygos jūrinio vėjo konkursams;

* vartotojams palankus nepriklausomų elektros tiekėjų veiklos reglamentavimas;

* renkamos elektros energijos gamintojų pelno perviršio lėšos;

* dar labiau sumažinti SGD išlaikymo kaštai;

* dvigubai išaugęs gaminančių vartotojų skaičius lyginant su 2021 m.

Filosofas, publicistas Vytautas Rubavičius VERT pasigyrimus, esą jos dėka vartotojai pernai sutaupė, vadina cinizmu, kuris jam labai primena 2008-2012 m. Andriaus Kubiliaus Vyriausybės cinizmą.

Organizatorių nuotr.

„Tada buvo smarkiai apkarpytos pensijos ir kitos išmokos, tačiau valdžia sakė: džiaukitės, kad tik tiek nukarpėme, nes galėjome nukarpyti daugiau.

Belieka priminti, kad tuometinė Vyriausybė skolinosi už milžiniškas, netgi dviženkles, palūkanas, kai Tarptautinis valiutos fondas siūlė paskolinti pigiau.

Valdžia atsisakė, argumentuodama, kad tokiu atveju TVF lieptų sumažinti pensijas. Dėl to nesiskolino iš TVF, bet vis tiek viską apkarpė", - priminė V. Rubavičius.

Pasak jo, dabar situacija - analogiška.

Ciniškai aiškinama, esą dėl VERT sprendimų vartotojai sutaupė per 100 mln. eurų. Esą smarkiai permokėdami už elektrą ar dujas galėjome permokėti dar daugiau, tad džiaukimės, kad permokėjome tik tiek.

„Ką reiškia „vartotojai sutaupė"? Jei vartotojams dalį papildomų išlaidų valstybė kompensuoja, kompensacijos juk mokamos iš mokesčių mokėtojų kišenės.

Ir čia negalima sakyti, kad žmonės sutaupė, nes tie pinigai būtų buvę išleisti kitoms viešosioms reikmėms.

Šitoje vietoje reikia pasakyti, kas iš viso to pasipelnė.

O pasipelnė „Ignitis" ir ją aplipusių verslų akcininkai. Yra dvi kišenės - viena tiesioginė vartotojų, kita - mokesčių mokėtojų.

Bet kokiu atveju iš kurios kišenės bemokėtume už dujas ar elektrą, šie pinigai nešė pelną energetikos įmonių akcininkams ir su jais susijusiems politikams", - akcentavo V. Rubavičius.

Anot jo, net jei kompensacijos būtų mokamos ne mokesčių mokėtojų lėšomis, vis tiek ciniška sakyti, kad vartotojai sutaupė. Nes net ir po kompensacijų jie pernai mokėjo gerokai brangiai nei 2021-aisiais.

Pavyzdžiui, pirmąjį praėjusių metų ketvirtį dujų kaina vartotojams, besišildantiems būstus dujomis, siekė 0,55 euro už kubinį metrą be jokių valstybės kompensacijų, o 2021 m. kaina tebuvo 28 centai.

Nuo šio sausio jie jau moka 0,92 euro už kubinį metrą kainą po valstybės kompensacijos. Valdantieji aiškina, kad, jei ne valstybės kompensacija, kaina būtų dar dvigubai ar labiau didesnė.

„Viskas paremta melų politika, nes artėja rinkimai. Tokiomis kalbomis bandoma parodyti, esą rūpinamasi žmonėmis. Iš pradžių gąsdinama nerealiomis kainomis, o po to giriamasi, kad padaryta viskas, kad jos būtų nerealios, bet nebe tokios nerealios kaip gąsdinta.

Tačiau iš tikrųjų, kaip jau minėjau, tai yra būdas pasipelnyti energetikos verslui.

Visi kalba apie kainų kritimą pasaulinėse rinkose, o pas mus to kažkodėl nesijaučia.

Deja, mūsų valstybėje visada viskas baisiau nei visoje ES - infliacija didžiausia, ekonomikos kritimai didžiausi.

Teisinamasi pasaulinėmis krizėmis. Tačiau vien krizėmis to paaiškinti negalima, nes jei tai būtų vienintelė priežastis, blogėjimas visur būtų maždaug vienodas.

Bet šiuo aspektu mes kažkodėl beveik visada esame lyderiai nuo galo", - reziumavo V. Rubavičius.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder