Dalia Žukienė

Dalia Žukienė: kur eini, Gamta? (3)

Kovo 20-oji  pažymima kaip Pasaulinė žemės diena, išreiškiant susirūpinimą Žemės ir  žmogaus rytojumi.

Ši diena ir pavasario ekvinokcija - lygiadienis  kai visuose Žemės rutulio  kampeliuose dienos ir nakties trukmė susilygina. Šiais, 2023 m., šis stebuklingas gamtos reiškinys Lietuvoje įvyks kovo 20 d. 23 val.24 min.

1971 m. Jungtinės tautos pavasario lygiadienį paskelbė kaip šventę žmonijai ir pavadino - Pasauline žemės diena. Lietuvai atgavus nepriklausomybę, atsirado galimybė  prsijungti prie  šios iniciatyvos, todėl LR Aukščiausioji taryba 1992.03.13 d. m. Žemės dieną oficialiai įteisno ir Lietuvoje.

GAMTOSAUGINIS MOKSLEIVIŲ FORUMAS

Jau  11-ti metai kaip  daugiau kaip 100 miesto bendrojo lavinimo mokyklų  moksleivių ir  pedagogų  kovo 20 dieną renkasi į Uosto direkciją. Čia  mokinai, būdami arčiau jūros, gali  daugiau sužinoti apie   mūsų valstybės jūrinę istoriją, Be to, Uosto direkcija globoja Gamtos bičiulius. Į direkciją noriai renkasi miesto moksleiviai. Išklimingai keliama Žemės vėliava. .Ją šiemt iškels Jūrų kadetų mokyklos moksleiviai.

Gamtosauginio  forumo dalyviai diskutuos apie  savo miesto Klaipėdos  ekologinę  situaciją. Savo atliktuose  tyriamuosiuose darbuose-pranešimuose skelbs aktualiausias   gyvenamosios aplinkos problemas, diskutuos ir kaip jie galėtų  dalyvauti jų sprendime.

Jaunieji  Gamtos bičiuliai ,padedant  pedagogams,.KU mokslo darbuotojams  stengsis praturtinti  savo ekologines žinias, išsiugdyti tokias vertybines nuostatas kaip nevartotojišką požiūrį į Gamtą, Juk tie kurie dabar sėdi mokyklos suole, po 10-15 metų  pamatys tai kas  buvo  neatsakingai , gamtos požiūriu, padaryta.

ŽEMĖS IR ŽMOGAUS  KONFLIKTAS - AR BŪTINA PRIIMTI KOMPROMISĄ

Per  pavasario lygiadienį iškeltos  plazdančios   Žemės vėliavos  suteikia  galimybes žmonėms  stabtelėti, pamąstyti apie  ryškius   lokalinius ir globalinius  neigiamus pokyčius Žemėje,  Žmonių planetoje. Žemė- mūsų planeta. Ji mus rengia, maitina, gydo,auklėja.... Tačiau  Žmogus vis didina  konfliktą su  savo gyvenamąja aplinka.

JIS  vis  į Žemę graužiasi kaip trandis į obuolį Stengiasi iš jos pasiimti akmens anglį, naftą, dujas, kitas sau naudingas  iškasenas , o Žemei grąžina kenksmingas atliekas, užterštą  orą ir vandens telkinius. Sukelia pavojingą Žemei ir Žmogui  „šiltėjimo efektą“.  

.Jau teršiamas kosmosas, kėsinamasi į dangaus kūnus. O Raudonoji knyga nuolat storėja, į ją įrašomi nueinantys į nebūtį gyvūnai, paukščiai bei augalai.

Ir, jei žmogaus elgesys nesikeis, į Raudonąją knygą turės įsirašyti Homo sapiens (protaujantis žmogus), tik žodį protaujantis turės parašyti kabutėse, nes kur, žmogau, buvo tavo protas, kad save pasmerkei nebūčiai?

 Covid-19 pandemija  viską pakeitė iš esmės-privertė net  jaunimą  susimąstyti  apie  ateitį. Pasaulyje  vyksta  karai , buvo daug finansų krizių, gamtos gaisrų, maisto trūkumo ir migracijos bangų, taip pat vietinių ir sezoninių epidemijų.

Tačiau dabartinė  žmonijos karta iki šiol nebuvo sūsdūrusi su tokia pandemija.. Ji išplito visame  pasaulyje, paveikė milijonus, o gal ir milijardus žmonių, įkalino visuomenes, buvo uždarytos  valstybių  sienos ir sustabdyta daugybės sektorių veikla. Ir tai atsitiko vos per kelis mėnesius. Iškilo  milžinškas ŽMOGAUS IR ŽEMĖS konfliktas.  Ar jį galima išspręsti?

MANO MIESTE, ATLEISK,MUMS  MŪSŲ KALTES....

Kas , kieno turėtų atsiprašyti už tai, kad mūsų gimtajame  mieste  paskutiniais metais pablogėjo  gyvenamosios alinkos  kokybė?

Vis dažniau  mokslo darbuotojai, ekologijos specialistai   Klaipėdą  įvertina labiausiai užterštu miestu  iš visų  Lietuvos miestų ,ekologiniu požiūriu. Ir ne tik.  

Klaipėdai skiriama.PIRMA vieta  ir už  miestiečių  blogą sveikatą.  Nejauku  sužinoti,  bet  pirmaujame  ir pagal   didžiausią  gyventojų mirčių skaičių.....

 Paskutiniai metai buvo  katastrofiškai  pavojingi  gamtinei aplinkai. Teršimo faktai   neturėtų nesukelti miestiečių   susirūpinimo.  Net 9 metus  įmonė GRIGEO Klaipėda   plukdė  nevalytas  gamybinio proceso  nuotekas į Kuršių marias. Dešimtys kartų  dėl  įvairių  priežasčių ( nusikalstamų) į Danės upę tekėjo  naftos ir  kitomis cheminėmis medžiagomis užteršts nuotekos.

 Oro tarša  daugeliui gyventojų  nuodijo ir nuodija   jų gyvenimą..

 Nuolatinė oro tarša pažeidė net  žemę ,dirvožemį net šalia  mokslo įstaigų.

Įvairūs  kiti dažni aplinkos taršos  pranešimai nesustoja.

Mūsų gyvenamosios aplinkos kokybė - priklauso tik nuo  mūsų pačių sąmoningumo. Ekologinis mąstymas  turi  prasidėti  kiekvieno mūsų namuose. Tėvų  atsakomybė už meilės gamtai skiepijimą  vaikams  yra didžiulė. Privalome suvokti   civilinę atsakomybę už gamtai padarytą žalą.

 Gerai, kad   vis daugiau atsirandančių mieste NV organizacijų , gamtosaugos savanorių liudija, kad po truputėlį miestiečių  domėjimais   savo  gyvenamosios aplinkos kokybe gerėja.

  O kas ta gyvenamoji aplinka? Šiuose žodžiuose  telpa ir oras, kuriuo kvėpuojame, ir vanduo, kurį geriame, kuriame maudomės, ir maistas, kurį valgome, ir  atliekos –šiukšlės kurios susidaro mūsų gyvenime...  Nepamirškim ir  žemės, ir žolės šalia asfalto, ir medžių, paukščių.

Ypač  didelė  atsakomybė už mūsų miesto sveiką, švarią, gražią   aplinką, tenka   miesto  vadovui merui, savivaldybės tarybos nariams.    

Aplinkos  apsaugos klausimų sprendimas yra kolektyvinis procesas. Kad šis procesas vyktų efektingai valstybė  miesto bendruomenėms ateina į pagalbą. LR Konstitucija,  Vietos savivaldos įstatymas  suteikia teisę  gyventojams  turėti vietos  valdžią - savivaldybės tarybą .  Jie laiduoja  į savivaldybių tarybas  savo išrinktus narius .Jiems  suteikiama viešojo administravimo teisės ir pareigos. Klaipėdiečiai  turi  31  tarybos narį.

Formuoti ir vykdyti miesto aplinkos apsaugos politiką   išrinkti miestiečių  savivaldybių tarybos nariai  pasižada    išsakydami savo PRIESAIKĄ:

„Aš , .... tarybos narys.... ,PRISIEKIU GERBTI ir vykdyti LR Konstituciją ir įstatymus,  sąžiningai atlikti visas savivaldybės tarybos nario pareigas ir susilaikyti nuo veiksmų, pažeidžiančių gyventojų teises ir  viešuosisu interesus. Telaimina mane Dievas.“.

 Esame  įdomiame laike. 2019-2023 m. Svaivaldybės  tarybos  kadencija  baigiasi.   Greitai, vos  parskridus į Tėvynę   gandrams, pradės  dirbti  miestiečių   išrinkta  nauja Sa vivaldybės taryba.

Reiktų pagalvoti, ar mums miestiečiams nereiktų  atsiprašyti  už  savo miesto Klaipėdos sveikatos bloginimą?

KLAUSIMAS:

Ar  2019-2023 m. miestui vadovavęs meras ir 31 savivaldybės nariai įvykdė savo PRIESAIKĄ  klaipėdiečiams?  Gal reiktų išgirsti ir jų  atsiprašymą?       

Stabtelėkime. Neįsibėgėkime  tiek , kad  nepamatytume, kad  dažnai  kenkiame savo miestui, miestiečiams.

Sustokime, pagalvokime: ar mes padarėme viską kad mūsų Klaipėdos gyventojai džiaugtųsi savo miestu ir juo didžiuotųsi.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder